Novinky

Festival 2015 – 7. až 11. října 2015

2. 1. 2015

Krásný nový rok přejeme bollywoodským fanouškům i všem ostatním, do nových diářů, kalendářů a rodinných plánovačů si rovnou zapište termín letošního festivalu: 7.-11. 10. 2015, v kině Světozor v Praze.

 

Poslední den festivalu je věnován regionálním kinematografiím!

26. 10. 2014

Tamilský Kollywood zastupuje lehká komedie Pannaiyarum padminiyum / Vesnický předák a vůz Padmini, která vypráví o tom, jak se život v odlehlé vesnici začne točit kolem slavnéh…o automobilu Padmini. Uvidíte ji ve Velkém sále kina Světozor ve 14:00.

V 17:00 bude Velký sál patřit filmu Lucia, který je ukázkou kannadské kinematografie aneb Sandalwoodu. Netradičně vyprávěný snímek o lucidním snění a dvojím životě jednoho pomocníka v kině je zajisté formálně nejodvážnějším dílem z letošního programu!

Věhlasná bengálská kinematografie, známá také jako Tollywood, se představí v 19:30 v Malém sále prostřednictvím snímku Phoring / Vážka. Jeho hrdinou je venkovský školák, který začne být přitahován k mladé a pohledné učitelce z města. Ta však skrývá překvapivé tajemství.

Taare Zameen Par

Ještě jste do kina nepozvali přítele či rodinného příslušníka, pro nějž je zatím Bollywood velkou neznámou? Ve 20:00 budete mít jedinečnou a pro letošek zároveň poslední možnost to napravit!

Režijní debut přední osobnosti indické (pop)kultury Aamira Khana je jedním z nejlépe hodnocených indických filmů na mezinárodní filmové databázi IMDb a budete jen těžko hledat cynika, kterého by nepobavil a / nebo nedojal.

Festival bollywoodského filmu dnes zahajuje!

22. 10. 2014

Je to tu – dnes začínáme! 19:00 v kině Lucerna proběhne slavnostní zahájení a pak Sholay 3D!

Čtvrtek až neděle jsme ve Světozoru. Kromě filmů se budeme potkávat také na Bollywood mele, která bude plná workshopů a různých možností, jak si zkrátit čas při čekání na filmy.

Pobaví se i děti – v sobotu loutkové divadlo!

Nezapomeňte také soutěžit a v neděli vyhlásíme vítěze. A samozřejmě v sobotu to rozjedeme na oblíbené Bollywood party!

Těšíme se!

20. 10. 2014
Poslední přípravy vrcholí! Ve středu se to celé spustí! Zahájení proběhne ve 3D, filmem Sholay, ve čtvrtek oslavíme Diwali, pátek bude věnován pákistánskému filmu, v sobotu bude oblíbená BOLLYWOOD PARTY a v neděli vyhlásíme vítěze soutěže.

Bolly soutěž

20. 10. 2014
Soutěž, která proběhne během festivalu, se vztahuje k tématu Děti z Bollywoodu!
I bollywoodské herecké hvězdy totiž byly jednou děti. Podrobnosti k soutěži najdete na Bollywood mele. Vítěz soutěže bude znám v neděli při zahájení večer ního filmu.  Letošní cenu opět nachystalo Sanu Babu a výherce se může těšit na:

Sympatickou masku na zeď, která spolehlivě vyžene všechny, kteří mají špatné svědomí…
Dárkovou poukázku s pěti dědýsi, kdy vám každý z nich přináší rovnou stokorunu….
Veselou psí čapku za veselejší zimu….
Exkluzivní vonné tyčinky se semínkem himálajské rostlinky štěstí…
Praktickou taštičku s návodem na ideálního chlapce…
Sošku Buddhy na zklidnění mysli….

Filmové tipy

 20. 10. 2014

Sholay 3D - zřejmě nejkultovnější bollywoodský film všech dob!
Fandry – maráthské sociální drama řešící stále aktuální problém kastovního systému
Zinda Bhaag - první film za posledních padesát let, který se pákistánské úřady rozhodly vyslat do boje o Oscara
Mardaani - zdařilý kriminální thriller o organizovaném zločinu v Indii s překvapivou pointou
Dhoom 3 - humorně nadsazený akční thriller ovlivněný estetikou některých hollywoodských trháků
Taare Zameen Par - poučné, hravé a zejména dojemné drama o chlapci s poruchou učení a pokrokovém učiteli, který objeví jeho skryté nadání, je režijní prvotinou slavného bollywoodského herce Aamira Khana.

Bollywood party

16. 10. 2014

Samozřejmě je třeba nezapomenout na sobotní večer 25. října, protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY v pražském P.M. Klubu by byla chyba. DJs Sanjay, Gabbar a Thákur budou rozjíždět známé bollywoodské hity až do rána.

Lollywood v Bollywoodu
16. 10. 2014

Poprvé na festivalu uvádíme výběr pákistánských filmů!
Zinda Bhaag je prvním filmem za posledních padesát let, který se pákistánské úřady rozhodly vyslat do boje o Oscara.
Saving Face (Zachovat si tvář), film, sledující životy několika přeživších po útoku kyselinou rodinným příslušníkem, vyhrál v roce 2012 Oscara Akademie filmového umění a věd za Nejlepší dokument.
Ramchand Pakistani, také tento snímek získal několik cen na mezinárodních festivalech.

Děkujeme za podporu!

10. 10. 2014

Zvládli jsme to, díky vám se podařila vybrat cílová částka na Hithitu! Nám se tím otevřely další možnosti práce na festivalu a doufáme, že to bude poznat. Ještě jednou děkujeme a doufáme, že si odměny skvěle užijete.

Organizační tým festivalu

Bollywood mela

10. 10. 2014
Co je to “mela”? Jednoduše pouť :) Těšit se můžete na opravdu originální Bollydílny (např. jak na sárí, jak napsat své jméno…), stánky s indickými šperky, kořením a mnoho dalšího… Letos se také prostřídají 2 indické restaurace, The Pind a Masala. Proběhne i dílnička pro děti a samozřejmě zajímavá soutěž. Přijďte se pobavit mezi filmy.

Prem Nagar

9. 10. 2014

Věděli jste, že Pražák ovlivnil Bollywood? K filmu ze třicátých let o “pravé Indii” napsal scénář z Prahy pocházející Willy Haas, který do Indie uprchl před nacistickou hrozbou. Nenechte si ujít uvítací přednášku Dr. Christopha von Ungern-Sternberga “Z Prahy do Bombaje: Willy Haas scénaristou v raném Bollywoodu” (přednáška bude v angličtině) a čtením vzpomínek Willyho Haase. Film uvádíme ve spolupráci s Pražským centrem židovských studií FFUK a Unií židovské mládeže.

Willy Haas (1891 – 1973)

Festivalová znělka!

2.10.2014

Líbí se vám náš letošní vizuál? Pak se vám bude líbit i naše znělka. Hravá animace roztáčí pěknou „melu“ a bude provázet celým festivalem! Autoři: Kateřina Karhánková, Saša Hetmerová a Marek Poledna.

Festivalová znělka

Stínové loutkové divadlo pro děti

30. 9. 2014
V rámci sekce Děti z Bollywoodu jsme nachystali i dětský program! V sobotu 25. října v 15 hod uvádíme stínové loutkové divadlo 1000 + 1 NOC v Malém sále kina Světozor, následuje pak dílna pro děti na Bollywood Mele.

 Pohádka je vhodná pro děti od 3 let. Zahraje Divadlo TOYMACHINE o.s.

Zahájení 22. října v Lucerně

23. 9. 2014
Letošní program je opět plný zajímavých filmů z posledních let. Za zmínku však stojí jeden film z roku 1975. Nejproslulejší, nejcitovanější a podle mnohých i nejlepší bollywoodský film všech dob - Sholay. Restaurovaná 3D verze doplněná o digitální efekty vznikla dokonce 39 let po premiéře a v kině Lucerna celý letošní festival slavnostně zahájí, ve středu 22. října v 19 hodin.

Děti z Bollywoodu

23. 9. 2014
Letošní podtitul festivalu, protože o dětech a dětství nějakým způsobem vyprávějí skoro všechny letošní snímky. Ať už jde o nešťastnou lásku chlapce z nejnižší kasty (Fandry), trauma z dětství, které mladého muže nasměruje na dráhu zločinu (Dhoom 3), pátrání po gangsterech, kteří unášejí nezletilé dívky a nutí je k prostituci (Mardaani) nebo dojemný příběh autistického chlapečka a jeho empatického učitele (Taare Zameen Par). Určitě si vyberete.

Program zveřejněn!

22. 9. 2014
Nové festivalové stránky jsou již spuštěny! Jejich podoba vychází z letošního skvělého vizuálu a doufáme, že se budou líbit i vám. Již teď si můžete prohlédnout celý program festivalu, najdete tam praktické informace a novinky, které budou postupně přibývat.

Přípravy 12. ročníku Festivalu bollywoodského filmu jsou v plném proudu!

Máte rádi bollywoodské filmy? Chcete získat zkušenosti s přípravou filmového festivalu? Pro letošní ročník Festivalu bollywoodského filmu (22.-26. 10. 2014) hledáme dobrovolníky. Více info zde.

Letos proběhne v kinech Lucerna a Světozor od 22. do 26. října. Podpořte nás na Hithitu a získejte vstupy na bollywoodskou party, suvenýry, volné vstupy nebo permanentku. Více na www.hithit.com/cs/project/789/festival-bollywoodskeho-filmu.

Veškeré dění kolem festivalu a Bollywoodu můžete sledovat také na našem Facebooku nebo v Newsletteru.