Phoring / Vážka

Oceňované bengálské drama o vesnickém chlapci přezdívaném Phoring, který den po dni zápasí s alkoholickým otcem, nepochopením okolí i se svou probouzející se sexualitou. Jeho život se změní s příchodem mladé a atraktivní učitelky z Kalkaty, k níž si brzy vypěstuje silné pouto. Brzy ovšem zjistí, že tato sympatická a moderně smýšlející žena skrývá nepříjemné tajemství.

Trailer s anglickými titulky.

2013 – 127 min – drama
Režie: Indranil Roy Choudhury
Hrají: Akash Adhikary, Sohini Sarkar, Sejuti Roy-Mukherjee
Jazyk: bengálština, hindština
Titulky: české, anglické
Formát: DCP

Oblast Bengálska dlouhodobě patří k hlavním centrům indické kultury a filosofie, čehož si dobře všimli už britští kolonizátoři, kteří stereotypně považovali Bengálce za jakýsi národ intelektuálů. Významný přínos bengálských filmařů pro indickou kinematografii je každopádně nezpochybnitelný – patří mezi ně ostatně světově uznávaní autoři jako Satyajit Ray, Ritwik Ghatak nebo Mrinal Sen. Právě v Bengálsku se také na přelomu 50. a 60. let zrodil sociálně realistický paralelní film, otevřeně se vymezující vůči zábavným snímkům pro masy, které produkovala studia v Bombaji.

Ačkoli se dnes bengálská kinematografie nemůže chlubit prestiží, kterou měla před více jak třiceti lety, stále je výrazně orientovaná na sociálně kritické snímky postavené na úsporném stylu a květnatých dialozích (nezřídka jde o adaptace děl bohaté bengálské literatury). I Phoring se v druhém plánu dívá kritickýma očima na fenomény jako je společenské postavení žen, nezaměstnanost nebo levicový radikalismus, nicméně v popředí jeho zájmu stojí – na bengálský film vcelku netypicky – proces dospívání malého chlapce.

V první části snímku se titulní hrdina vypořádává především s probouzejícími se sexuálními touhami, které jej táhnou k mladé učitelce Doel. Ta se o Phoringa zajímá především proto, že na rozdíl od ostatních učitelů dovede vycítit jeho obdivuhodnou zvídavost a fantazii. Jejich dočista nevinný vztah ovšem začne brzy pobuřovat učitelský sbor i ostatní vesničany – v konzervativním vesnickém prostředí se kosmopolitní a otevřeně smýšlející dívka z města zkrátka stává příčinou konfliktu.

V druhé polovině snímku Doel za podivných okolností zmizí a Phoring se ji na vlastní pěst vydá hledat do Kalkaty. Tím pro něj začíná těžší zkouška, než jakou představovalo zvládání sexuálního pudu, protože je nucen sám se postarat o vlastní přežití. Před lidmi přitom předstírá, že je sirotek, aby v nich vyvolal lítost a získal si jejich sympatie. I díky tomu tato část příběhu v mnohém připomíná řadu starších indických filmů, jejichž hrdiny byly právě osiřelé děti snažící se uživit na předměstích velkoměst.

Autor: Miroslav Libicher

O režisérovi

Indranil Roychowdhury vystudoval režii na filmové škole v Puné, kterou absolvoval v roce 1995. Do roku 2000 pak pracoval jako scénárista a režisér na volné noze v Kalkatě. V roce 2000 nastoupil do produkční firmě Tropical Blue Entertainment, pod kterou režíroval a produkoval televizní reklamy, firemní dokumenty a televizní pořady. V roce 2008 založil vlastní produkční společnost Flipbook, která mimochodem produkovala film Phoring, Indranilův první celovečerní film.