Lucia

Od doby, co užívá drogu rozvíjející schopnost lucidního snění, žije Nikhil dvěma životy: Ve skutečném světě je pomocníkem v malém kině na předměstí Bengalúru, ve svých snech se stává úspěšným hercem. V obou světech přitom usiluje o lásku krásné Swethy. Netradičně vystavěný snímek vypráví o relativitě lidského štěstí a síle (nejen) filmové imaginace.

Trailer Lucia s anglickými titulky.

2013 – 135 min – psychologický thriller
Režie: Pawan Kumar
Hrají: Sathish Ninasam, Sruthi Hariharan
Jazyk: kannadština
Titulky: české, anglické
Formát: Blu-ray

Indické kinematografii jako celku bývá často vytýkáno podléhání určité standardizaci a neochota experimentovat. Komerční filmy se snaží přizpůsobovat se očekávaným preferencím platících diváků a „paralelní“ tvorba se pro svou závislost na státní podpoře zase musí podřizovat zkostnatělým představám ministerstva informací. Kannadsky mluvené drama Lucia se ovšem zavedeným zvyklostem indické filmové kultury vzpírá hned na několika úrovních – financováním, přístupem k filmové formě a diváckým ohlasem.

Mladý režisér Pawan Kumar dokázal jako jeden z prvních indických filmařů celý svůj projekt zafinancovat prostřednictvím crowdfundingu, což mu zároveň přineslo velkou míru tvůrčí svobody – nebyl hnán potřebou vydělat a nemusel tedy dělat ústupky většinovému vkusu.

Lucia disponuje poměrně klasickým příběhem, v němž jde o lásku mezi lidmi z odlišných sociálních vrstev, je však do značné míry originální způsobem, jakým ho vypravuje. Boj mladého Nikhila o srdce sličné Swethy sledujeme hned ve dvou verzích – jedna znázorňuje skutečnost a druhá Nikhilovy živé sny, podpořené speciální drogou. Ačkoli je Nikhil jednou chudým pomocníkem v kině a podruhé populárním hercem, jsou obě verze příběhu propojeny celou řadou paralel. I zprvu zřetelné rozdíly mezi realitou a snem (znázorněným pomocí černobílého obrazu) se postupem času začnou vytrácet.

Kumar se ve svém filmu ovšem nezajímá jen o lidské vztahy, ale tematizuje také samotný film jakožto médium, jehož prostřednictvím lidé uvádí v život své fantazie a které přímo ovlivňuje jejich životy. Není jistě náhoda, že hlavní hrdina v reálném i snovém světě pracuje ve filmovém průmyslu a jedna z vedlejších postav natočení vlastního filmu v podstatě zasvětí svůj život. K tvorbě filmu nakonec odkazuje i ústřední motiv lucidního snění – tedy stavu, kdy člověk může vědomě ovládat a inscenovat své sny podobně, jako to dělá režisér na place.

Indický filmový vědec M. K. Raghavendra navíc upozorňuje, že Lucia dovede množstvím trefných narážek obzvláště pobavit ty diváky, kteří jsou dostatečně seznámeni s konvencemi a stereotypy kannadské (sandalwoodské) kinematografie.

Autor: Miroslav Libicher

O režisérovi

Pawan Kumar začal svoji kariéru vyprávění příběhů v roce 2000 díky spolupráci s divadlem. Než natočil svůj první snímek, sedm let se živil jako herec/autor/režisér. Tak jako každý, začínal natáčením krátkých filmů, na kterých se učil. Měl možnost spolupracovat s Yogarajem Bhatem a napsal dva filmy, které se staly komerčními trháky. Po jeho debutovém filmu „Lifeu Ishtene“, založil Audience Films, společnost, která točí filmy díky Crowd Fundingu. Lucia je první kannadský film, který byl celý financován z crowdfundingu a navíc byl komerčně úspěšný.

Režisérova filmografie
Lucia, celovečerní film – scénář, režie, herec (2013)
Lifeu Ishtene!, celovečerní film – scénář, režisér, herec (2011)
Blind Date, krátký snímek – režisér (2010)
Pancharangi, celovečerní film – námět, scénář, herec (2010)
Manasaare, celovečerní film – scénář, herec (2009)