Taare Zameen Par / Jako hvězdy na Zemi

Poučný, hravý a zejména dojemný film o chlapci s poruchou učení a pokrokovém učiteli, který objeví jeho skryté nadání, je režijní prvotinou slavného bollywoodského herce Aamira Khana. Ten jeho natočením prokázal obdivuhodnou kreativitu a filmařskou zručnost, díky níž se mu podařilo výstižně znázornit způsob dětského vnímání světa.

Trailer Taare Zameen Par s anglickými titulky.

2007 – 165 min – drama
Režie: Aamir Khan, Amole Gupte
Hrají: Darsheel Safary, Aamir Khan, Tanay Chheda
Jazyk: hindština
Titulky: české, anglické
Formát: DCP

Ještě v době, kdy byl Bollywood organizovaný na základě ústních dohod a herci bez velkých příprav natáčeli několik filmů zároveň, si Aamir Khan vysloužil pověst perfekcionistického profesionála, který se svým rolím věnuje naplno a pečlivě si vybírá filmaře, s nimiž bude spolupracovat. Později se taktéž ukázal jako schopný producent – už jeho první producentské dílo, Lagaan (2001), to ostatně dotáhlo až k oscarové nominaci. Snímek Taare Zameen Par poté odhalil, že se v něm skrývá taktéž výrazný režisérský talent.

Na působivém melodramatu o vztahu chlapce trpícího dyslexií (a nejspíše i hyperkinetickou poruchou) a jeho progresivního učitele se přitom měl původně podílet pouze jako producent a herec, pozici režiséra obsadil zkušený pedagog a autor scénáře Amole Gupte.  Pečlivý Khan nicméně nebyl s Gupteho režijní prací spokojen, a tak se s ním dohodl, že jej v této úloze nahradí.

Výsledkem je zručně natočený film, jenž spoléhá na všechny klasické postupy bollywoodského stylu, ale dokáže je do celku zapracovat vždy svěžím a neotřelým způsobem. To je nejvíce vidět na originálně stylizovaných písňových scénách, které Khan využívá k účinné demonstraci emočního rozpoložení hlavního dětského hrdiny Ishaana (v podání bravurního Darsheela Safary). Píseň Maa tak ukazuje jeho smutek a frustraci, Mera Jahaan zvídavost a schopnost radovat se ze zdánlivě běžných věcí a z obzvláště vtipné Jame Raho vyplývá, jak Ishaanovo vnímání a chování vybočuje ze zavedených společenských rutin.

Taare Zameen Par nijak neskrývá, že je filmem osvětovým a nezdráhá se diváky otevřeně poučovat. Jeho mimořádný ohlas ovšem dokazuje, že funguje i jako dramatické dílo, které krom poučení dokáže poskytnout zábavu. Ta plyne zejména ze schopnosti tvůrců podchytit subjektivní optiku, s jakou svět kolem sebe vidí vnímavý a citlivý Ishaan.

Khanův a Gupteho film ostatně není jen o dyslexii, ale dotýká se i mnohem širších společenských témat, které musí Indie v éře hospodářského rozvoje a přechodu na liberální tržní systém řešit – zejména vypjaté soutěživosti a tendence hodnotit lidi podle výkonnostních tabulek, v rámci čehož nezbývá mnoho prostoru pro ocenění individuálních předností každého jedince.

Autor: Miroslav Libicher

O režisérech

Amole Gupte (narozen v roce 1962) je znám především jako režisér filmů Taare Zameen Par (2007) a Stanley Ka Dabba (promítán na festivalu v Praze v roce 2011). Je rovněž hercem a hrál ve filmech jako Kaminey nebo Singham Returns. Od roku 2012 je předsedou indické Dětské filmové společnost (Children’s Film Society).

Indický filmový herec, režisér, scénárista, producent a televizní moderátor Aamir Khan se narodil 14. března 1965 v Bombaji. Svoji kariéru započal jako dětský umělec, ale sláva přišla až díky filmu „Qayamat Se Qayamat Tak“ z roku 1988, který ho vystřelil do hvězdného nebe. Mezi jeho nejúspěšnější filmy patří Dil Chahta Hai (2001), Fanaa (2006) nebo 3 idioti (2009). Díky jeho úspěšné kariéře v hindském filmu se Khan postupně ustanovil jako jeden z nejoblíbenějších a nejvlivnějších herců indického filmového průmyslu. Obdržel množství cen i nominací včetně čtyř Narodních filmových cen (National Film Awards) a sedmi cen Filmfare (Filmfare Awards).