Dhoom 3

Třetí příspěvek do divácky úspěšné série čerpající z estetiky hollywoodských trháků je především opulentní směsí akce, romantiky, humoru a oslnivých hudebních čísel. V příběhu o konfrontaci elitního indického policisty a jeho roztomile nahlouplého partnera se šlechetným bankovním lupičem tvůrci naplno zužitkovali štědrý rozpočet i prostředí amerického Chicaga.

Trailer Dhoom 3 s anglickými titulky.

2013 – 172 min – akční thriller
Režie: Vijay Krishna Acharya
Hrají: Aamir Khan, Katrina Kaif, Abhishek Bachchan
Jazyk: hindština
Titulky: české, anglické
Formát: DCP

Humorně nadsazený akční thriller Dhoom (2004) a jeho o dva roky mladší pokračování Dhoom 2 lze zařadit mezi nejikoničtější bollywoodské blockustery natočené po roce 2000. Režisér Sanjay Gadhvi se při jejich realizaci očividně nechal ovlivnit estetikou některých amerických trháků (nejzjevnější inspirací byl patrně snímek Mission: Impossible 2), jejíž prvky však ještě více zdůraznil. Vytvořil tak výjimečně excesivní styl plný barevných filtrů, neobvyklých úhlů kamery a hrátek se zpomalováním či zrychlováním záběrů, jenž je v podstatě dodnes jedním z poznávacích znamení populární hindské kinematografie. Filmy natočené tímto způsobem záměrně upozorňují na vlastní umělost a nerealističnost, čehož ovšem náležitě využívají ke konstrukci hyperrealistických fikčních světů, v nichž je možné cokoli – zvláště vede-li to k maximálnímu emocionálnímu účinku na diváka.

Fenomenální divácký ohlas obou Dhoomů vedl až ke vzniku třetího pokračování, při jehož realizaci Gadhviho na režisérském křesle vystřídal Vijay Krishna Acharya, který také k celé trilogii napsal scénáře. Ani třetí díl přitom neopustil dvojnásobně osvědčenou šablonu a dějovou kostru postavil na střetu neohroženého policisty Jaie Dixita (Abhishek Bachchan) s vychytralým a v jádru čestným zlodějem, jenž si při svých troufalých akcích vypomáhá neobvyklými technickými vynálezy a jako hlavní dopravní prostředek užívá silnou motorku. Oním zlosynem, s nímž má obecenstvo vlastně sympatizovat, je tentokrát cirkusový kouzelník a klaun Sahir (Aamir Khan), jenž chce sérií velkolepých loupeží přivést k bankrotu banku, která svým chamtivým jednáním kdysi dohnala k sebevraždě jeho otce.

S předchozími díly série Dhoom 3 pojí i očividné odkazování na významné trháky z americké produkce. V rovině stylu i některých dějových motivů byly tvůrcům tentokráte vzorem zejména filmy Christophera Nolana Dokonalý trik (The Prestige, 2006) a Temný rytíř (The Dark Knight, 2008). Prvky převzaté z jiných děl však tvoří jen část střípků v pestré žánrové mozaice, která v žádném případě neupře svou ukotvenost v konvencích indické popkultury.

Autor: Miroslav Libicher

O režisérovi

Vijay Krishna Acharya je indický scénarista, spisovatel a textař. Absolvoval program Anglická literatura na Kirori Mal College v Dillí. Do Bombaje se přestěhoval v roce 1992 a jeho první prací byla asistence Kundanovi Shahovi u filmu Kabhi Haan Kabhi Naa. Napsal scénář ke všem třem filmům ze série Dhoom, přičemž Dhoom 3 je jeho druhý film, který i režíroval (první byl Tashan v roce 2008).