Mardaani

Odvážná policistka Shivani Shivaji Roy je na stopě organizovanému gangu, který se mimo jiné specializuje na obchod s nezletilými dívkami. Poté, co mafiáni unesou kamarádku její dcery, se do pronásledování pustí s ještě větší vervou a osobním nasazením. Zdařilý kriminální thriller s překvapivou pointou podává plastický obraz jednoho z nejpalčivějších témat, která v současnosti hýbou indickou společností.

Trailer Mardaani s anglickými titulky.

2014 – 113 min – akční drama
Režie: Pradeep Sarkar
Hrají: Rani Mukerji, Tahir Bhasin, Sanjay Tanej
Jazyk: hindština
Titulky: české, anglické
Formát: DCP

Mardaani je zatím nejvýznamnějším a nejchválenějším filmem přispívajícím do aktuální společenské diskuze o zneužívání žen a sexuálním násilí v Indii. Tvůrci přitom zvolili znatelně autentičtější a naturalističtější stylizaci, než byla k vidění ve starších indických filmech na obdobné téma – jmenovat můžeme třeba divácký hit Damini (1993) nebo bulvárnější a akčnější Zakhmi Aurat (1988). Ze zajetých kolejí se ovšem odchýlili i tím, že hlavní hrdinku představují jako silnou ženu, která nepotřebuje mužskou oporu (excelentní Rani Mukerji již má s podobnou rolí zkušenosti z ceněného thrilleru No One Killed Jessica z roku 2011).

Režisér Pradeep Sarkar detailně popisuje brutální metody používané podsvětím a ukazuje, že i sama hrdinka je často nucena překročit hranici zákona a uchýlit se k podobně drsnému způsobu jednání. Snímek navíc směřuje ke kontroverznímu, ale zároveň překvapivému a působivému rozuzlení, které jej povyšuje nad žánrový průměr.

Je přitom zajímavé, že Mardaani produkovala prestižní společnost Yash Raj Films, která se donedávna orientovala zejména na nekontroverzní a romanticky založené snímky pro rodinné publikum. I režisér Sarkar měl dosud na kontě samá romantická melodramata, z nichž si nejvíce pozornosti vysloužil jeho debut Parineeta (2005). Snímek je tak mimo jiné výmluvnou ukázkou směřování dnešního Bollywoodu, jenž se v reakci na globální filmové trendy snaží o větší žánrovou a stylistickou pestrost.

Mardaani si oprávněně vysloužilo pozitivní ohlasy u diváků i kritiků, kteří na něm oceňovali zejména naléhavost tématu, autentičnost, působivou kameru a skvělé herecké výkony (kromě Rani Mukerji zazářil i debutující Tahir Raj Bhasin v roli hlavního záporáka). Americký novinář Andy Webster v recenzi pro New York Times poznamenal, že Mardaani lze částečně přirovnat ke kultovnímu akčnímu thrilleru 96 hodin (Taken, 2008).

O režisérovi

Režisér a spisovatel Pradeep Sarkar se narodil 30. dubna 1955 v Kalkatě. Svoji kariéru začal u Vinod Chopra Productions. V roce 2005 se uvedl jako režisér filmem Parineeta, za který získal národní filmovou cenu za nejlepší režii (první film). Je rovněž znám pro svoje filmy Laaga Chunari Mein Daag: Journey of a Woman (2007) a Lafangey Parindey (2010) s Neil Nitinem Mukeshem a Deepikou Padukone. Mardaani je jeho pátým filmem.