Zachovat si tvář

Ročně v Pákistánu dojde k více než 100 útoků kyselinou, mnoho dalších není nahlášeno. Útočníkem je většinou manžel nebo jiný člen rodiny. Tento film sleduje životy několika přeživších, jejich boj za právo a uzdravení. Film Saving Face vyhrál v roce 2012 Oscara Akademie filmového umění a věd za Nejlepší dokument (krátký film).

Trailer k Saving Face s anglickými titulky.

2012 – 40 min – dokument
Režie: Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy
Jazyk: urdština, angličtina
Titulky:  anglické, české
Formát: DVD

Každý rok se mnoho lidí (většinou žen) stane oběťmi brutálních útoků kyselinou. Mnoho dalších případů není nahlášeno. Přeživší mají malý nebo žádný přístup k rekonstrukčním plastickým operacím a zůstávají tak fyzicky i psychicky poznamenáni. Mnoho nahlášených útočníků, často manželé nebo někdo, koho oběť znala, dostanou minimální nebo vůbec žádný trest.

Film Saving Face sleduje životy dvou přeživších útoků kyselinou – Zakiu a Rukhasanu a jejich snahu přivést jejich útočníky ke spravedlnosti a posunout se ve svých životech dále. Ženy jsou podporovány nevládními organizacemi, soucitnými politiky a zkušenými lékaři. Například Islamic Help, plastický chirurg Mohamma Jawad, který se vrátí zpět do své rodné země, aby jim pomohl. Advokátka Sarkar Abbass, která obhajuje Zakiu a politička Marvi Memon, která bojuje za nový zákon. Film Saving Face poskytuje intimní pohled do pákistánské společnosti a osvětluje osobní cestu každé z žen, zatímco ukazuje, jak se tento děsivý problém snaží řešit politici.

Film Saving Face vyhrál v roce 2012 cenu Akademie filmového umění a věd za nejlepší dokumentární film (krátký film) a jeho režisérka se tak stala první pákistánskou nositelkou Oscara.

O režisérech

Daniel Junge je oskarový dokumentární režisér. Jeho první celovečerní snímek CHIEFS obdržel Velkou cenu poroty na Tribeca filmovém festivalu a byl celostátně vysílán na PBS. Jeho další snímek, IRON LADIES OF LIBERIA měl premiéru na Filmovém festivalu v Torontu a vysílalo jej více než 50 světových stanic včetně PBS a BBC. Jeho třetí snímek, THEY KILLED SISTER DOROTHY vyhrál Cenu diváků a Velkou cenu poroty na filmovém festivalu South by Southwest, ještě před tím než jej vysílala HBO a získal nominace na Emmy za Nejlepší investigativní novinařinu v roce 2010. Film THE LAST CAMPAIGN OF GOVERNOR BOOTH GARDNER získal nominaci Akademie filmového umění a věd za Nejlepší krátký dokument za rok 2010.
Navštivte Danielovu stránku: http://www.jungefilm.com

Sharmeen Obaid-Chinoy je oskarová dokumentární režisérka. Je rovněž nositelkou cen Emmy. Navštívila přes deset zemí při práci na jejích celosvětově uznávaných snímcích včetně PAKISTAN’S TALIBAN GENERATION, který obdržel Alfred I Dupont cenu a Cenu Asociace pro mezinárodní vysílání. Mezi její další filmy patří AFGHANISTAN UNVEILED a dokumentární řada pro Channel 4, za kterou obdržela Cenu Broadcast Journalist of the Year od One World Media, UK.  Je první člověkem nepocházejím z USA, který získal Cenu Livingstone za Mezinárodní report a je Ted Senior fellow.
Navštivte stránku Sharmeen: http://sharmeenobaidfilms.com/