To Let The World In – Volume 1

To Let The World In – Volume 1, je první díl dvoudílného filmového projektu o významném období v historii současného indického umění od počátku 80. let 20. století do dneška, který představuje práci dvou generací vizuálních umělců. Film zachycuje ducha a odkaz hnutí, které se zapříčinilo o návrat naratologie a figurace do indického umění. V roce 1981 se v Dillí a Bombeji konala výstava „Place for People” („Místo pro lidi”), která k sobě svedla skupinu umělců a jednoho kritika, jenž se ve své tvorbě snažili zachytit náležitost k místu, třídě a politice. Film sleduje, jak se tato témata promítala do jejich práce až do současnosti. Mezi dědici odkazu tohoto hnutí byli mladší umělci, kteří v dialogu dále pokračovali a stali se prostředníky pro tvorbu, kterou započala dřívější generace umělců. V tomto filmu vystupují umělci Arpita Singh, Gulammohammed Sheikh, vivan Sundaram, Nilima sheikh, Nalini Malani, Sudhir Patwardhan, Ranbir Kaleka, Pshpamala N., Anita Dube a Atul Dodiya společně s uměleckou kritičkou a kurátorkou Geetou Kapur. Do jejich rozhovorů často vstupuje kouzelný duch jejich přítele a kolegy Bhupena Khakhara.

2012 – 93 min – dokument
Režie: Avijit Mukul Kishore
Jazyk: angličtina, hindština, gudžarátština
Titulky: anglické
Formát: Blu-ray

Mezinárodní promítání
Australská národní univerzita, Canberra 2014
Sheffield Docfest 2013 – světová premiéra a vítěz divácké ceny
Filmový festival Tempo, Stockholm, 2013
Asijské umění
Archive And Asia Society, Hong Kong 2013  Hanart Gallery, Hong Kong 2013  Centrum studií Jihovýchodní Asie, Cambridgeská univerzita, 2013
Utopia@Asialink And The Ian Potter Museum Of Art, Melbourne Festival 2012

Promítání v Indii
Direktoriát umění a kultury Fondu pro indické umění a vzdělání, Goa, 2014
Literární a umělecký festival v Goa, Goa, 2013
Mezinárodní filmový festival Dharamshala 2013
Britská rada Chandigarh, 2013
India Habitat Centrum, Dillí, 2013
Škola umění a estetiky, Univeriza Jawaharlala Nehru, Dillí 2013
Indické mezinárodní centrum, Dillí 2013
Kurz porozumění filmu, Národní indický filmový archiv, Puné 2013
Mezinárodní festival dokumentárního a krátkého filmu v Kerale, Trivandrum, Červenec 2014
Mohile Prikh Centrum, Mumbai, 2012
Art Chennai, 2012

O režisérovi

Avijit Mukul Kishore je indický filmař a kameraman žijící v Bombaji. Věnuje se dokumentárním filmům a spolupracuje s vizuálními umělci na videoinstalacích a na instalacích založených na filmu. Rovněž se v rámci několika institucí aktivně zapojuje do umění, kinematografie a kulturní pedagogiky. Z jeho filmů jmenujme například Vertical City (Vertikální město), Certified Universal (Potvrzeně všestranný) a Snapshots from a Family Album (Momentky z rodinného alba).