Prem Nagar

V prostředí typické indické vesnice se odehrává zamotaný milostný příběh dvou sourozeneckých dvojic plný intrik a náhlých zvratů, kouzel, rvaček a dokonce vraždy. Zloba, žárlivost a závist hrozí celou vesnici zahubit. K filmu ze třicátých let o “pravé Indii” napsal scénář z Prahy pocházející Willy Haas, který do Indie uprchl před nacistickou hrozbou.

1940 – 120 min – romantika
Režie: Mohan Dayaram Bhavnani
Hrají: Husn Banoo, Bimla Kumari, Ramananad
Jazyk: hindština
Titulky: české
Formát: DVD

Film bude uveden přednáškou Dr. Christopha von Ungern-Sternberga “Z Prahy do Bombaje: Willy Haas scénaristou v raném Bollywoodu” (přednáška bude v angličtině) a čtením vzpomínek Willyho Haase.

Přednáška “Z Prahy do Bombaje: Willy Haas scénaristou v raném Bollywoodu
O Willy Haasovi, uvedení, jak se dostal k Bhavnani-Production, na čem tam pracoval a s jakými obtížemi se při své práci setkal, se zaměřením na film Prem Nagar.

Film uvádíme ve spolupráci s Pražským centrem židovských studií FFUK a Unií židovské mládeže.

O režisérovi

Mohan Dayaram Bhavnani se narodil v roce 1903 v Hyderabadu (nyní Pákistán) a režíroval celkem 56 filmů, včetně 12 dokumentů. Studoval na College of Technology v Manchesteru (v letech 1921-1924), poté se přestěhoval do Německa, aby mohl studovat filmovou tvorbu (1924). Jeho kariéra v Bollywoodu začala v roce 1925 a byla poznamenána tím, že jeho filmy byly prvními pokusy o stvoření filmové hvězdy po vzoru Hollywoodu v indickém filmu. V roce 1932 se vrátil do Německa, aby studoval techniku zvuku u filmu a poté založil svoji vlastní produkční společnost (1935-1948). Produkoval a režíroval první dlouhý barevný film natočený na Kodachrome 16 mm a vytažený na 35 mm. V roce 1958 Bhavnani přijal pozvání Zhou En-Lai na natočení dokumentu o Číně a společně s kameramanem Kishorem Regem a S. K. Kulkarnim procestoval velkou část Číny.