Kaphal / Divoké plody

Snímek oceněný Národní filmovou cenou za nejlepší dětský film se věnuje dvěma chlapcům z těžko dostupné himalájské vesnice, jejichž otec se po dlouhé době vrátí z práce ve městě. Oproti jejich očekávání jim však nepřiveze žádné dárky a ještě je začne podrobovat přísné výchově. Chlapci tedy vymyslí plán, jak jej dostat zpátky do města. Jenže události naberou úplně jiný směr, než očekávali.

Trailer Kaphal s anglickými titulky.

2013 – 90 min – rodinný
Režie: Batul Mukhtiar
Hrají: Hema Bisht, Ramkishan Choyal, Subrat Dutta
Jazyk: hindština
Titulky: české, anglické
Formát: Blu-ray

Vysokohorské prostředí se v indických filmech neobjevuje příliš často. Bollywood a jiná velká filmová centra preferují ulice velkoměst a svazové státy ležící přímo v oblasti Himalájí samy produkují jen velice malé množství filmů. Kaphal je proto zajímavý už jen svým zasazením do vysoko položené v Uttarákhandu – místa, které fascinuje svou obrazovou krásou, avšak není příliš přívětivé pro život.

Snímek cílí zejména na dětské diváky a děti jsou také jeho hlavními protagonisty, svým pojetím ovšem silně připomíná filmy tureckého či íránského původu, které spolu s dětskými starostmi tematizují i širší sociální problémy s potenciálem oslovit také dospělé publikum.

Režisérka Batul Mukhtiar nás nenechává na pochybách, že životy vesničanů v Himalájích jsou dosti odlišné – a pravděpodobně komplikovanější – než životy vesničanů v jiných částech Indie. Horské prostředí nepřeje zemědělství, které je zdrojem obživy značné části Indů, takže poskytuje jen minimum pracovních příležitostí. Vesnice je tak zalidněna pouze ženami, dětmi a starci, zatímco muži v produktivním věku pracují ve městech daleko od svých rodin, které si mohou dovolit navštěvovat jen čas od času – více komfortu jim nízké výdělky v běžných dělnických profesích nedovolují. Dopravní obsluhu vesnice navíc zajišťuje jen několik džípů, signál pro mobilní telefony v ní není dostupný a i obyčejná cesta do školy znamená poměrně zdlouhavou a namáhavou túru.

Kaphal zároveň ukazuje, jak tato situace narušuje vztahy přímo uvnitř rodin a vede především k odcizenosti dětí od vlastních otců. Dětští hrdinové filmu ostatně znejistí, je-li člověk, který se po letech objevil v jejich domě, opravdu jejich tátou anebo zákeřným zločincem, který se za něj jen vydává.

Snímek je natočený na motivy osudů reálných lidí, což mu dopomáhá k autentičnosti. Navzdory poměrně tíživým tématům, kterým se věnuje, ovšem zůstává příjemně energickým a optimistickým – tak jako jeho dětští protagonisté.

Autor: Miroslav Libicher

O režisérce

Filmová režisérka Batul Mukhtiar se narodila v roce 1965 v indické Bombaji. Absolvovala Indický institut filmu a televize v Puné. Kromě několika krátkých dokumentů režírovala celovečerní dokumentární film 150 SECONDS AGO (ve městě Bhuj), který byl promítán na mnoha prestižních festivalech po celém světě. V roce 2007 pro Children’s Film Society režírovala celovečerní dětský film LILKEE. Jejím druhým celovečerním dětským filmem je KAPHAL – Wild Berries.

Ve své filmové tvorbě se zabývá především fikcí. Věnovala se ale také dokumentární práci, která se promítá do jejích příběhů.

Pravidelně píše povídky a filmové recenze a na svůj blog přispívá informacemi a postřehy o knihách, filmech a světě kolem ní na batulm.wordpress.com.