Festival bollywoodského filmu > Program

Program a aktuality

Ozvěny v Brně: 24. – 26. 11. 2010 – Sál. B. Bakaly

Užijte si Bollywood a indickou nezávislou tvorbu v Brně!

Akce se uskuteční ve spolupráci s Velvyslanectvím Indie.
Generálním partnerem je společnost Inofsys BPO:

V Sále B. Bakaly se uskuteční celkem 4 projekce.
Vstupné:
velký sál: 100Kč / studenti, důchodci 80Kč
malý sál: 60Kč / studenti, důchodci 50Kč

Program

24. 11. – 19:00
velký sál

OM SHANTI OM

Skvělá příležitost poznat zákulisí bollywoodských studií! Poučné pro začátečníky, zábavné pro skalní fanoušky. Om Prakash Makhija je mladý umělec pracující ve filmovém průmyslu 70. let, který touží po tom, stát se jednoho dne slavným hrdinou stříbrného plátna. Ale nic není takové, jak zpočátku vypadá… V této poctě bollywoodské kinematografii, která překvapuje nečekanými dějovými zvraty, tanci i reinkarnací a mistrně mixuje komedii s tragédií, se představí přes třicet bollywoodských hvězd nedávné minulosti a choreografka Farah Khan současně potvrzuje i svůj režijní um.

Indie – 2007 – DVD – 162 min.
režie: Farah Khan
hrají: Shahrukh Khan, Arjun Rampal, Kiron Kher, Deepika Padukone
Hindsky + anglicky + české titulky

26. 11.  – 17:00
velký sál

SITA SINGS THE BLUES / SITA ZPÍVÁ BLUES

Bohyně Sita žije v odloučení od svého milovaného manžela a pána Ramy. Nina je animátorka, jejíž manžel se odstěhuje do Indie a pak se s ní rozejde po e–mailu. Oba příběhy starodávné tragédie a moderní komedie vyprávějí tři zábavné loutky. Tato nádherně animovaná interpretace indického eposu Ramayana je skutečnou pastvou pro oči a právem získala řadu cen na festivalech po celém světě.

USA – 2008 – DVD – 82 min.
režie: Nina Paley
Hindsky a anglicky

26. 11. – 19:30
velký sál

LOVE AAJ KAL / LÁSKA DNESKA

Tento zábavný duchaplný bollywoodský hit vypráví příběh Jaie a Meery, moderního indického páru, který žije v Londýně. Mají se rádi, ale dávají přednost kariéře před vztahem a nakonec se rozejdou. Meera odjede do Indie, zatímco Jai zůstává v Anglii, kde potká Veera. Ten věří na lásku za každou cenu a přesvědčí Jaie, aby Meeru neočekávaně navštívil…

Indie – 2009 – HD – 130 min.
režie: Imtiaz Ali
hrají: Rishi Kapoor, Saif Ali Khan, Deepika Padukone
Hindsky + anglicky + české titulky

Festival v Praze je za námi

Všem Vám chceme poděkovat za účast a podporu! Díky Vám se festival podařil, vytvořili jste skvělou atmosféru. Doufáme, že jste se dobře bavili a že se opět uvidíme příští rok!

Letošní novinka: Bollywoodský jarmark

Mrkněte do sekce „jarmark“, abyste viděli, co jsme pro vás letos nachystali, a naplánujte si návštěvu festivalu tak, abyste měli čas si zahrát na hru Carrom, dát si něco dobrýho k snědku nebo třeba nechat si pomalovat ruku henou. Detaily najdete zde.

Fotografická soutěž – HOREČKA BOLLYWOODSKÉ NOCI

1. kolo soutěže je uzavřeno a finalisté jsou vybráni!

Fotografie postupující do 2. kola budou vystaveny v kině Světozor od 11. do 16. 10. Hlasovat o vítěznou fotografii můžete na místě od pondělka 11. 10. do pátku 15. 10. do půl noci pomocí hlasovacích lístků, který dostanete při koupě vstupenky na filmy promítané v rámci Festivalu bollywoodského filmu ve velkém nebo v malém sále kina Světozor. Rozhodnout se ale můžete už teď, fotky finalistů jsme umístili v sekci Soutěže.

Amatérská taneční přehlídka na Bollywood Party

Baví vás tancovat po bollywoodsku? Zatancujte na Party!

Přilhlašte se do amaterské taneční přehlídky do 5.10.!

Podmínky: max. 5 tanečnic a choreografie o délce do 3 min. Pošlete nám přihlášku se jménem, stručným popisem vystoupení (do 2 vět), jméno skladby a délku na: festival@bollywood.cz.


Program 2010

PONDĚLÍ
11. ŘÍJNA

ÚTERÝ
12. ŘÍJNA

STŘEDA
13. ŘÍJNA

ČTVRTEK
14. ŘÍJNA

PÁTEK
15. ŘÍJNA

SOBOTA
16. ŘÍJNA


Vstupné

Velký sál: 120kč

Malý sál celovečerní film: 100kč

Malý sál dokumentární film: 60kč


PONDĚLÍ 11. ŘÍJNA


17:15 – Velký sál

All The Best – Fun Begins / Všechno nejlepší – To bude jízda

Nečekaně úspěšný bollywoodský film vypráví příběh umělce Veera Kapoora, který touží prorazit jako muzikant. Jeho jediným příjmem jsou peníze od bratra, kterému kvůli nim zalže, že se bude ženit. S kamarádem Premem si půjčí peníze od lichváře na nelegální závod, ve kterém prohrají. Vše se navíc zkomplikuje ve chvíli, kdy se objeví Veerův bratr a chce poznat Veerovu manželku.

Indie – 2009 – DVD – 144 min.
režie: Rohit Shetty
hrají: Sanjay Dutt, Ajay Devgan, Bipasha Basu
Hindi language + English subtitles + české titulky

20:15 – Velký sál

Slavnostní zahájení festivalu (cca 20 min.)

New York

Současný bollywoodský příběh o rozeštvaném přátelství na pozadí pulzující globální metropole. V roce 1999 cestuje Omar poprvé do Ameriky a brzy ji začíná vidět pohledem svých přátel, Sama a Mayi. Společně se vydají poznávat nový svět – ten se však v roce 2001 úplně změní.

Indie – 2009 – HD – 153 min.
režie: Kabir Khan
hrají: John Abraham, Katrina Kaif, Neil Nitin Mukesh
Hindi language + English subtitles + české titulky

17:00 – Malý sál

Gabhricha Paus /  Proklatý déšť *

Černá komedie, která se odehrává v indickém státě Maharashtra, pojednává o vzrůstajícím počtu sebevražd u farmářů postižených suchem. Farmář Kisna doufá v bohatou sklizeň, ale poté, co jeho zadlužený soused spáchá sebevraždu, dostane Kisnova žena strach, že její manžel o ní uvažuje též. Požádá tedy šestiletého syna Dina, aby svého otce hlídal, což vede k řadě neobvyklých situací.

Indie – 2009 – DVD – 96 min.
režie: Satish Manwar
hrají: Sonali Kulkarni, Girish Kulkarni, Jyoti Subash
Marathi language + English subtitles

19:30 – Malý sál

Dark Times / Těžký časy  * ♣

Tradiční indická zemědělská společnost se nyní vyvíjí v jednu z nejsilnějších ekonomik Asie i světa a Indie tak prožívá tichý konflikt. Farmáři to pociťují, zejména když jsou vytlačováni silnějšími korporacemi. Zemědělci se objeví ve zprávách až poté, co ze zoufalství spáchají sebevraždu. Pěstitelé bavlny z Vidarbha ve střední Indii mohou být zrcadlem pro situaci zemědělců v celé zemi…

Indie – 2006 – DVD – 30 min.
documentary / dokument
režie: Avinash Deshpande
Marathi language + English subtitlesÚTERÝ 12. ŘÍJNA


17:15 – Velký sál

Karthik Calling Karthik / Karthik volá Karthikovi

Bollywoodský thriller vypráví příběh mladého nesmělého muže jménem Karthik, který vede všední průměrný život. Když už si myslí, že nemůže být hůř, zazvoní telefon. Karthik zjistí, že mluví s někým, kdo o sobě tvrdí, že je taky Karthik, a volá mu proto, aby změnil jeho život. Karthik se brzy stane Karthikovým rádcem, mentorem, přítelem i strážcem. Život se mu skutečně změní velmi zvláštním až nepředstavitelným způsobem.

Indie – 2010 – DVD – 125 min.
režie: Vijay Lalwani
hrají: Farhan Akhtar, Deepika Padukone, Ram Kapoor
Hindi language + English subtitles + české titulky

20:15 – Velký sál

Minikurz vaření

Pyaar Impossible! / Love Impossible!

Může se Bollywood obejít bez lásky? Nejhezčí dívka z univerzity, Alisha, rozechvívá mnohá srdce. Každý hoch by splnil, co jí na očích vidí. Není divu, že o ní sní i stydlivý Abhay. Alisha však ani neví o jeho existenci. Dokáže Abhay získat její srdce? Uvidíte v milostném příběhu, kde se může stát i nemožné.

Indie – 2010 – HD – 136 min.
režie: Jugal Hansraj
hrají: Uday Chopra, Priyanka Chopra
Hindi language + English subtitles + české titulky

18:00 – Malý sál

Ganashatru / An Enemy of the People / Nepřítel lidu

Adaptace divadelní hry norského dramatika Henrika Ibsena se odehrává v malém bengálském městečku. Ředitel místní nemocnice Dr. Ashok Gupta je přesvědčen, že posvátná voda v místním chrámu je kontaminovaná kvůli špatně položenému potrubí. Bojí se, že nákaza způsobí ve městě epidemii a je rozhodnut zasáhnout. Svěří se svému bratrovi, který zasedá ve vedení nemocnice i chrámu, ten se mu však vysměje…

Indie – 1989 – DVD – 100 min.
režie: Satyajit Ray
hrají: Soumitra Chatterjee, Ruma Guha Thakurta, Mamata Shankar
Bengali language + English subtitles

20:45 – Malý sál

Harishchandrachi Factory *

Maráthský film, který popisuje natáčení jednoho z prvních indických hraných němých filmů v roce 1913. Sleduje snahu režiséra Dadasaheba Phalkeho natočit film Raja Harishchandra, který znamenal přelom v historii jedné z nejvlivnějších světových kinematografií. Debut režiséra Pareshe Mokashiho, který získal cenu za nejlepší režii na Mezinárodním filmovém festivalu v Pune.

Indie – 2009 – DVD – 128 min.
režie: Paresh Mokashi
hrají: Nandu Madhav, Vibhavari Deshpande
Marathi language + English subtitlesSTŘEDA 13. ŘÍJNA


17:15 – Velký sál

Wanted

Hrdinou bollywoodského akčního thrilleru je drsný gangster Radhe, kterého šokuje vyznání lásky od mladičké a nevinné Jhanvi. Situace se zkomplikuje ve chvíli, kdy se do Jhanvi zamiluje i policejní inspektor Talpade. Milostný trojúhelník se tak utváří ve chvíli, kdy Bombaj propadne krvavé válce gangů a kdy policie přísahá, že očistí město od zločinu.

Indie – 2009 – HD – 153 min.
režie: Prabhu Deva
hrají: Salman Khan, Ayesha Takia Azmi, Vinod Khanna
Hindi language + English subtitles + české titulky

20:15 – Velký sál

Minikurz vaření

Honeymoon Travels Ltd. / Líbánky s.r.o.

Šest nesourodých novomanželských párů se vydává na svatební cestu s cestovní kanceláří Honeymoon Travels. Poznají účastníci zájezdu více sami sebe, nebo své spolucestující během rozličných dobrodružství? Co je čeká na společné cestě do Goa?

Indie – 2008 – DVD – 119 min.
režie: Reea Kagti
hrají: Arjun Rampal, Abhay Deol, Kay Kay Menon
Hindi language + English subtitles + české titulky

18:00 – Malý sál

Antardwand / Inner Fight / Vnitřní boj *

Kritikou oceněný nezávislý snímek vypráví příběh studenta univerzity v Dillí Raghuveera. Poté, co jeho přítelkyně nečekaně otěhotní, začne plánovat svatbu – reakce jeho rodičů je ovšem nekompromisní a musí opustit domov. Cestou potkává muže, který ho pod pohrůžkou násilí donutí oženit se se svou dcerou. Novomanželé jsou pak zamknuti v pokoji, dokud nenaplní své manželské povinnosti. Únos ženicha byl ještě před několika lety běžnou praxí v chudém státu Bihar.

Indie – 2010 – DVD – 120 min.
režie: Sushil Rajpal
hrají: Swati Sen, Raj Singh Chaudhury, Akhilendra Mishra
Hindi language + English subtitles

20:45 – Malý sál

Nagarik / Citizen / Občan

Ačkoliv je Nagarik prvním hraným filmem Ritwika Ghataka, film byl uveden až po jeho smrti. Hrdinou příběhu je mladý muž Ramu hledající práci v Kalkatě těsně po rozdělení Indie. Ramuova rodina patří do nižší střední třídy. Ramuova sestra je často představována potenciálním ženichům, jeho matka se utápí v nostalgických vzpomínkách a jeho přítelkyně má taky svá trápení. Brzy se ale všechno změní…

Indie – 1977 – DVD – 125 min.
režie: Ritwik Ghatak
hrají: Satindra Bhattacharya, Prova Debi, Kali Banerjee
Bengali language + English subtitles


ČTVRTEK 14. ŘÍJNA


17:00 – Velký sál

Don

Don se odehrává v roce 2006 a je novou verzí velkofilmu z roku 1978, ve kterém hrál v hlavní roli Amitabh Bachchan, bollywoodská superstar. Světový obchod s drogamise zběsile rozšiřuje a indická policie požádá malajskou tajnou službu a protidrogové oddělení o pomoc. Indický tým je veden náměstkem policejního komisaře D‘Silvou, který se domnívá, že jediná možnost, jak ukončit stávající krizi, je zadržet nebezpečného a nepolapitelného Dona. Zrada číhá na Dona i uvnitř – nováček Roma plánuje jeho vraždu.

Indie – 2006 – HD – 178 min.
režie: Farhan Akhtar
hrají: Shahrukh Khan, Priyanka Chopra, Arjun Rampal
Hindi language + English subtitles + české titulky

20:30 – Velký sál

Minikurz vaření

Kambakkht Ishq / Incredible Love / Neuvěřitelná láska

V tomto bollywoodském akčním filmu se spolu na svatbě seznámí hollywoodský kaskadér Virak a studentka medicíny Simrita a okamžitě se začnou nenávidět. Oba mají ale něco společného – chtějí překazit svatbu svých milovaných. Během spřádání plánů k dosažení svých cílů se začínají dít neočekávané věci…

Indie – 2009 – HD – 135 min.
režie: Sabbir Khan
hrají: Akshay Kumar, Kareena Kapoor, Aftab Shivdasani
Hindi language + English subtitles + české titulky

18:00 – Malý sál

Agantuk / The Stranger / Cizinec

Tímto filmem inspirovaným vlastní povídkou završil svou kariéru legendární režisér Satyajit Ray. Vše začíná dopisem, ve kterém se Anile ohlašuje údajný dávno ztracený strýc. Ten vskutku brzy přijede s tím, že je zcestovalý antropolog. Přijme ho rodina nebo odmítne? A co se stane, když návštěvník náhle zmizí?

Indie – 1991 – DVD – 120 min.
režie: Satyajit Ray
hrají: Utpal Dutt, Mamata Shankar, Deepankar De
Hindi language + English subtitles

20:45 – Malý sál

Pasanga / Children / Děti *

Tamilský hit se odehrává v malé vyprahlé vesnici v Tamil Nadu a vypráví o soupeření mezi dvěma kluky: Anbuem a Jeevou. Anbu a Jeeva se seznámí hned první den ve škole a okamžitě mezi nimi začne panovat tvrdá rivalita. Jednou dojde jejich hádka tak daleko, že vede k roztržce mezi rodinami obou hochů. V příběhu však nastane náhlý zvrat, když se Anbuův strýc zamiluje do Jeevovy sestry. Film vyhrál národní cenu National Award jako Best Tamil film za rok 2009.

Indie – 2009 – DVD – 157 min.
režie: Pandiraj
hrají: Vimal, Vega Tamotia, Jeyaprakash
Tamil language + English subtitles


PÁTEK 15. ŘÍJNA


17:15 – Velký sál

Vaaranam Aayiram / A Thousand Elephants / Tisíc slonů *

Tisíc slonů je tamilský milostný příběh s globálním přesahem. Krishnan studuje v Tamil Nadu na stejné vysoké škole jako dívka Malini. Vezmou se a narodí se jim syn Surya. Mezi otcem a synem vládne velice přátelská atmosféra. Surya dospěje a seznámí se s Meghnou. Zamiluje se, požádá ji o ruku, ale Meghna ho odmítne. Surya se brzy dozví, že jeho životní láska se stěhuje do Kalifornie… Právě v té chvíli dostane Krishnan infarkt. Tento velice úspěšný film vyhrál ocenění National Film Award za nejlepší celovečerní film v tamilštině.

Indie – 2008 – DVD – 168 min.
režie: Gautham Menon
hrají: Surya Sivakumar, Sameera Reddy, Simran Bagga,
Surya, Simran, Sameera Reddy, Divya Spandana.

Tamil language + English subtitles + české titulky

20:30 – Velký sál

Minikurz vaření

Dil Bole Hadippa / Heart Says Hurray / Ať srdce řekne hurá

Tento zábavný bollywoodský trhák sleduje Veeru, mladou ženu žijící na vesnici, jejímž snem je hrát kriket ve vyšší lize. Rohan, uznávaný kapitán oblastního kriketového družstva v Anglii, přijede do Indie splnit otcovo přání, aby věčně prohrávající tým India Tigers dovedl k vítězství nad družstvem Pakistan Champs. Rohan zorganizuje nábor nejlepších hráčů. Při té příležitosti se seznámí s Veerou, která je ovšem převlečená za„Veera“, mladého muže odhodlaného stát se členem týmu za každou cenu.

Indie – 2009 – HDPyaar Impossible – 148 min.
režie: Anurag Singh
hrají: Rani Mukherjee, Shahid Kapoor, Anupam Kher
Hindi language + English subtitles + české titulky

18:00 – Malý sál

Meghe Dhaka Tara / The Cloud Capped Star / Mrakem zakrytá hvězda

Na rozdíl od většiny bollywoodské produkce jsou filmy Ritwika Ghataka dokonale propracované, pochmurné a často zkoumají témata spojená s rozdělením Indie v r. 1947. Tento jeho film se odehrává v uprchlickém táboře na předměstí Kalkaty v atmosféřetěsně po nabytí nezávislosti. Je to zřejmě nejnavštěvovanější Ghatakův snímek, jehož komerční úspěch se shodoval s nástupem „nové vlny“ ve světové kinematografii – vstříc osobním příběhům a moderním vyprávěcím postupům.

Indie – 1960 – DVD – 134 min.
režie: Ritwik Ghatak
hrají: Supriya Choudhury, Anil Chatterjee, Niranjan Ray
Bengali language + English subtitles

20:45 – Malý sál

Gabhricha Paus / Damned Rain / Proklatý déšť *

Černá komedie, která se odehrává v indickém státě Maharashtra, pojednává o vzrůstajícím počtu sebevražd u farmářů postižených suchem. Farmář Kisna doufá v bohatou sklizeň, ale poté, co jeho zadlužený soused spáchá sebevraždu, dostane Kisnova žena strach, že její manžel o ní uvažuje též. Požádá tedy šestiletého syna Dina, aby svého otce hlídal, což vede k řadě neobvyklých situací.

Indie – 2009 – DVD – 96 min.
režie: Satish Manwar
hrají: Sonali Kulkarni, Girish Kulkarni, Jyoti Subash
Marathi language + English subtitles


SOBOTA 16. ŘÍJNA


12:00 – Velký sál

Subramaniyapuram *

Úspěšný tamilský film, jenž získal ocenění za původní scénář, zručnou režii, střih, dokonalé dekorace a kostýmy. Píše se rok 1980. Azaghar, Paraman, Kaasi, Dopa a Dumkajsou blízcí přátelé, kteří jsou nezaměstnaní a tráví svůj čas pitím a poflakováním se po ulicích. Jednoho dne se Azaghar zamiluje, čímž naruší soudržnost party. Někteří členové jsou rozhodnuti rozbít tento začínající vztah, což vede k mnoha nečekaným vyústěním.

Indie – 2008 – DVD – 160 min.
režie: M. Sasikumar
hrají: Jai, Swathi, M. Sasikumar
Tamil language + English subtitles + české titulky

15:00 – Velký sál

Minikurz vaření

Milenge Milenge / We Will Meet, We Will Meet / Potkáme se, potkáme

V tomto typickém bollywoodském filmu se setkáváme s osiřelou Priyou, která touží mít vlastní rodinu. Kartářka jí předpoví, že za sedm dní pojede do ciziny, kde potká svou životní lásku. Vzápětí je skutečně vybrána, aby odjela na setkání mládeže do Bangkoku, kde potká Amita, který je přesným opakem muže, kterého si vysnila. Amit je však zasažen její krásou… a láska je na světě.

Indie – 2010 – DVD – 109 min.
režie: Satish Kaushik
hrají: Shahid Kapoor, Kareena Kapoor, Aarti Chhabria
Hindi language + English subtitles + české titulky

18:30 – Velký sál

Závěrečný večer

Love Aaj Kal / Love These Days / Láska dneska

Tento zábavný duchaplný bollywoodský hit vypráví příběh Jaie a Meery, moderního indického páru, který žije v Londýně. Mají se rádi, ale dávají přednost kariéře před vztahem a nakonec se rozejdou. Meera odjede do Indie, zatímco Jai zůstává v Anglii, kde potká Veera. Ten věří na lásku za každou cenu a přesvědčí Jaie, aby Meeru neočekávaně navštívil…

Indie – 2009 – HD – 130 min.
režie: Imtiaz Ali
hrají: Rishi Kapoor, Saif Ali Khan, Deepika Padukone
Hindi language + English subtitles + české titulky

12:30 – Malý sál

Journeys / Cesty * ♣

Co znamená být součástí zoufalého davu sedmi milionů dojíždějících, pro které je příměstský vlak mezi domovem a zaměstnáním noční můrou? I když každý rok zemře téměř 4000 lidí při pádu z vlaku nebo pod jeho koly, v patnáctimilionové Bombaji jakoby se nechumelilo a jede se dál. **

Indie – 2003 – DVD – 38 min.
režie: Vinayan Kodoth
English language

14:00 – Malý sál

The Slumdog Children of Mumbai / Děti z bombajské chatrče * ♣

Tento dokumentární film vypráví pohnuté příběhy Deepy, Salaama a dvojčat Hussanaa Husajna – čtyř dětí potácejících se ve víru života na ulici a ve slumech v Bombaji. Film se natáčel po dobu tří měsíců v čase monzunů a jsme svědky statečnosti, vynalézavosti a mimořádné odolnosti těchto dětí a toho, jak dospívají dlouho předtím, než by měly. **

United Kingdom – 2009 – DVD – 52 min.
režie: Nick Read
Hindi + English language + English subtitles

15:30 – Malý sál

Water and a City / Voda a město * ♣

Kolik vody člověk potřebuje? Kdo zajistí, aby tato potřeba byla splněna? Je dost vody pro každého? S rostoucí urbanizací celé Indie mnoho měst a obcí potřebuje více vody. Je jí nedostatek kvůli tomu, že je jí málo nebo z důvodu špatného hospodaření? Film sleduje koloběh vody v městských domech v Bangalore. Popisuje, jaký mají přístup k vodě chudí lidé, politiku poplatků za vodu, neustálé drancování přírodních zdrojů v Indii a zkoumá možné alternativy pro udržitelné hospodaření s vodou v budoucnu. **

Indie – 2010 – DVD – 50 min.
režie: Swati Dandekar
Kannada + English language + English subtitles

17:00 – Malý sál

Bilal * ♣

Shamim a Jharna se seznámili ve škole pro nevidomé a zamilovali se do sebe. Je jim téměř třicet a v současné době žijí ve velmi chudé čtvrti v Kalkatě. Shamim byl zaměstnán jako telefonní operátor, ale přišel o práci. Mají dvě děti, obě s normálním zrakem. Film vypráví o starším tříletém Bilalovi a jeho zvláštním vztahu s rodiči a se světem. **

Indie – 2008 – DVD – 52 min.
režie: Sourav Sarangi
Bengali + English language + English subtitles

18:30 – Malý sál

Key Fill Cut * ♣

Příběh umění portrétu – o muži, který zviditelnil tento umělecký směr a učinil z něj jeden ze symbolů indického umění. Prostřednictvím výjimečných fotografií politiků, filmových hvězd, umělců a obyčejných lidí se film snaží zdokumentovat život fotografa Jitendry Aryji. Každá fotografie vypráví svůj příběh, ale teprve komplexní pohled na všechny podává svědectví o jeho životě. Film nás seznamuje s fotografiemi, které obstály ve zkoušce času a staly se důležitou součástí společenského vyobrazení Indie. **

Indie – 2009 – DVD – 23 min.
režie: Arwa Mamaji
English language

19:30 – Malý sál

Meghe Dhaka Tara / The Cloud Capped Star / Mrakem zakrytá hvězda

Na rozdíl od většiny bollywoodské produkce jsou filmy Ritwika Ghataka dokonale propracované, pochmurné a často zkoumají témata spojená s rozdělením Indie v r. 1947. Tento jeho film se odehrává v uprchlickém táboře na předměstí Kalkaty v atmosféře těsně po nabytí nezávislosti. Je to zřejmě nejnavštěvovanější Ghatakův snímek, jehož komerční úspěch se shodoval s nástupem „nové vlny“ ve světové kinematografii – vstříc osobním příběhům a moderním vyprávěcím postupům.

Indie – 1960 – DVD – 134 min.
režie: Ritwik Ghatak
hrají: Supriya Choudhury, Anil Chatterjee, Niranjan Ray
Bengali language + English subtitles


* Tento film vybral kurátor Karan Bali
** Anotace z www.upperstall.com
♣ Tento film je zařazen do soutěže o cenu diváků za nejlepší dokument.


DOPROVODNÝ PROGRAM (12. – 16. 10.)


Nechte se pomalovat henou, dejte si masala čaj, kupte si něco indického, zahrajte si carrom, v Indii velice populární deskovou hru (www.carrom.cz), a naučte se vařit indické jídlo přímo v sále kina při Minikurzu vaření pod vedením zkušeného kuchaře z restaurace Klub cestovatelů.

Carromovou hru vám přináší Česká carromová asociace.


BOLLYWOOD PARTY

16. 10. začátek 21:30

Klub P.M., Trojická 10, 120 00 Praha 2

DJ SanJay (Munich Masala Team, Mnichov / D)

Malá taneční škola Bollywoodu se Sangitou Shresthovou (Bollynatyam)

Bollywoodská taneční show: Ta-Natyam, Aaja Nachle (skupina CentraTance), Garam Masala, Om (indický tanečník) a další taneční skupiny

Módní přehlídka

Bollywoodská diskotéka a videoprojekce do rána

www.pmclub.net

Partnerem party je Centrum Tance.


PONDĚLÍ 11. ŘÍJNA / MONDAY OCTOBER 11

Komentáře nejsou povoleny.