Sobota 19. 10. v 19:00 – Velký sál – vstupenky

Film inspirovaný osudy dvojice skutečných indických rapperů vypráví o studentovi a milovníkovi hiphopové kultury Muradovi (Ranveer Singh), který musí čelit nejen studijním výzvám a milostným problémům s žárlivou partnerkou Safeenou (Alia Bhatt), ale také nástrahám života ve velkoměstském slumu. Režisérka Zoya Akhtar ve svém čtvrtém celovečerním počinu nabízí typickou ukázku moderního Bollywoodu, který divácky vděčné příběhy spojuje s realistickým pohledem na sociální problémy.

Z hiphopové subkultury vzešel patrně jeden z globálně nejúspěšnějších žánrů moderní hudby. I v zemích, v nichž se hudbě západního původu příliš nedaří, což jsou například státy Blízkého východu či právě Indie, jsou velmi populární různé lokalizované odnože rapu.  Snad za to může skutečnost, že se rapová hudba zrodila v prostředí amerických černošských ghett a nesla s sebou témata chudoby, sociálních problémů i snahy o emancipaci, které rezonují s velkým počtem lidí napříč zeměkoulí.

Gully Boy, dílo dvou významných a talentovaných bollywoodských filmařek Zoyi Akhtar (režie, scénář) a Reemy Kagti (scénář), je inspirované především undergroundovým segmentem indické rapové scény. Tedy hudebníky, kteří pocházejí z nižších sociálních vrstev a jejichž písně a klipy natáčené v amatérských podmínkách na mobilní telefony jsou často autentickým projevem jejich životních zkušeností i frustrací. Konkrétní předlohou pro ústředního hrdinu Murada v podání Ranveera Singha byli rappeři Divine a Naezy, z jejichž autorské dílny také vzešly některé písně užité ve filmu. Skladby napsané přímo pro potřeby natáčení pak otextoval režisérčin otec, slavný filmový scenárista a básník Javed Akhtar.

Film s rapem pracuje právě jako s žánrem, který dává hlas sociálně znevýhodněným vrstvám, proto se důkladně věnuje materiálním i sociálním podmínkám života chudých vrstev obývajících bombajský slumu Dharáví, který je považován za jednu z největších chudinských čtvrtí na světě. Ukazuje však daleko uměřenější a všednější obraz než britský Milionář z chatrče (2008), který slum zpopularizoval natolik, že se z něj stala turistická atrakce (což Gully Boy také připomíná). Připomíná divákům, že městská chudina v metropolích rozvojových zemí není odříznutá od moderního světa, neboť studuje, pracuje a využívá moderní komunikační technologie jako jsou mobily a internet.

Svým pojetím je pak Gully Boy zástupcem moderních trendů v Bollywoodu, v rámci nichž dochází ke stírání dříve poměrně jasně vymezených hranic mezi komerční zábavou natáčenou převážně v umělých, ateliérových kulisách a sociálně realistickými snímky, které jsou natáčené převážně v autentických lokacích a vyznačují se uměřeným, oproti bollywoodským zvyklostem méně expresivním herectvím.

Indie / 2019 / 153 min.
drama, hudební
režie: Zoya Akhtar
hrají: Ranveer Singh, Alia Bhatt, Siddhant Chaturvedi
jazyk: Hindi
titulky: English / české