Mobilní verze hlavního textu

Novinky

FESTIVAL BOLLYWOOD, JIŽ V ŘÍJNU!

Když jsme před devatenácti lety poprvé promítli pět bollywoodských filmů českému publiku, tím tehdy nejpopulárnějším žánrem byly tzv. masala movies. Jak určitě víte, masala znamená směs různých koření a těm filmům se tak říkalo, protože obsahovaly všemožné ingredience - romanci, napětí, humor, písničky s tanečními čísly i povinný happyend. Někomu to možná připadalo jako dort od pejska a kočičky, ale zároveň byly ty filmy neuvěřitelně pestré a nepodobaly se ničemu jinému po celém světě.

Odstartovali jsme regulérní festival a užívali jsme si opojný pocit radosti ze sdílených emocí a také z pocitu jisté výjimečnosti, protože nebylo kde jinde na velkém plátně bollywoodské hity  vidět. Už od samého počátku jsme ovšem uváděli i filmy jiných žánrů a regionů - dokumenty, experimentální, artové, queer, sociálně kritické, bengálské, tamilské, nepálské i pákistánské.

Chodilo na ně podstatně méně diváků, ale měli jsme potřebu představit jihoasijskou kinematografii v co největší šíři. Po téměř dvou dekádách se změnil samotný Bollywood, změnil se i způsob, jakým se k nám filmy dostávají a jak je vnímáme. Dalo by se říct, že se oklikou vracíme k principu masaly - nabídka našeho festivalu je rozmanitá, jako kdysi bývávaly ty nejúspěšnější bijáky.

FILMY MÁME!

Letos se můžete těšit na romantické komedie s lechtivě genderovým podtextem (Romance v rytmu zumby, Hodně štěstí!), lyrický příběh o venkovském kině a malém klukovi, který zahoří láskou k pohyblivým obrázkům (Poslední filmové představení), cenami ověnčený dokument o třech dvojnících nejznámějších bollywoodských superstars (Urf), životopisné drama o nejslavnější prostitutce (Gangubai Kathiawadi), rodinné drama z Kéraly o manželce, která už nechce být pouhou služkou (Skvělá indická kuchyně) a v neposlední řadě i na zbrusu nový remake Forresta Gumpa s Aamirem Khanem v hlavní roli (Laal Singh Chaddha). Náš festival je jako bonboniéra - nikdy nevíš, co ochutnáš, ale u nás si vybere každý. Takže vylezte ze skříně a hurá do kina!

Proč zrovna Bollywood?

Festival bollywoodského filmu každým rokem otevírá bránu do indické kultury, tentokrát již po devatenácté. Divákům nabízí jihoasijskou kinematografii, která svým rozsahem a produkcí filmů konkuruje americkému Hollywoodu! Bollywood – hindské filmy produkované v Bombaji – tzv. masala movies, si získaly mezinárodní popularitu, dokáží nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie.

více

Praktické informace

12.—15. ŘÍJNA 2022

Kino Světozor

FB EVENT

@filmfestindia_cz

více

BOLLYWOOD PARTY

BOLLYWOOD PARTY PROBĚHNE 14. 10.

více o party

ZA PODPORY

Děkujeme všem partnerům.

Děkujeme všem mediálním partnerům.