Jab Tak Hai Jaan / Dokud budu žít

Volná adaptace románu Grahama Greena Konec dobrodružství je ukázkovým zástupcem moderního bollywoodského melodramatu a zároveň posledním filmem, který během svého plodného života stihnul natočit významný filmař Yash Chopra. Navzdory spíše komornímu příběhu okouzluje Jab Tak Hai Jaan velkolepými obrazy a strhujícími hudebními scénami.

2012 – 176 min – romantické drama

jazyk: hindština – titulky: české, anglické

režie: Yash Chopra

hrají: Shah Rukh Khan, Katrina Kaif, Anushka Sharma

Yash Chopra, který krátce před dokončením Jab Tak Hai Jaan zemřel na komplikace spojené s onemocněním horečkou dengue, se profiloval jako odvážný režisér, se profiloval jako odvážný režisér, jenž se nebál citlivých společenských témat. Žánrové rozpětí jeho filmografie sahá od sociálně kritických dramat až po akční snímky. Nejvíce se ovšem proslavil tvorbou velkolepých melodramat, které byly hojně napodobovány i parodovány a do značné míry formovaly tvář bollywoodského filmu 90. let minulého století.

Melodramatičnost Choprových filmů přitom není patrná jen ve vypjatých emocionálních momentech, ale v celé jejich dramatické struktuře, pro kterou se těžko hledá analogie v současné západní popkultuře (výjimkou jsou patrně jen televizní mýdlové opery). V Jab Tak Hai Jaan tak na emocích a vizuálním i hudebním spektáklu záleží daleko více, než na uvěřitelnosti dějových zvratů (budeme-li je porovnávat s žitou realitou) či na plastičnosti postav. Toto konstatování však směřuje čistě k zařazení snímku do určité poetické tradice a nemělo by být vnímáno jako kritika.

Jab Tak Hai Jaan, jehož děj je volně inspirovaný slavným románem Konec dobrodružství britského spisovatele Grahama Greena, je ostatně filmem natolik energickým a esteticky působvým, že dokáže oslovit i cynického diváka, který se nebude schopen ztotožnit s jeho postavami. Ačkoli je snímek postavený na v zásadě komorním příběhu o charismatickém vojákovi Samarovi (Shahrukh Khan), jemuž do života zasáhnou dvě osudové ženy (Katrina Kaif a Anushka Sharma), Chopra jej zaplňuje dechberoucími obrazy a živelnou muzikálností.

Jab Tak Hai Jaan se setkal s výrazným s úspěchem nejen v Indii, ale také v zahraničí, kde se někteří publicisté podivovali, že takto moderní film natočil osmdesátiletý režisér. Pozitivní recenze na něj vyšly i v prestižních amerických magazínech Variety a The Hollywood Reporter. Lisa Tserling, recenzentka z druhého zmiňovaného časopisu, svůj text uzavřela pobaveným postřehem, že jde o film, v jehož závěrečných titulcích najdeme jak tanečního choreografa, tak experta na výbušniny.

Autor: Miroslav Libicher

Trailer k Jab Tak Hai Jaan s anglickými titulky.