Sultan

Romantikou okořeněné drama o zápasníkovi, který se znovu zkouší odrazit ode dna poté, co mu rychle nabytá sláva přerostla přes hlavu. Sultan se stal divácky nejúspěšnějším indickým filmem letošního roku a vysloužil si četná přirovnání k legendárnímu Rockymu. V roli Sultanových soupeřů se objevují populární představitelé současných bojových umění jako je Marko Zaror nebo Tyron Woodley.

2016 – 170 min – romantika, akce, drama
jazyk: hindština – titulky: české, anglické
režie: Ali Abbas Zafar
hrají: Salman Khan, Anushka Sharma, Amit Sadh

Salman Khan dlouhodobě patří ke komerčně nejúspěšnějším hercům Bollywoodu. Jeho jméno se však pojí zejména s populistickými bláznivými komediemi, které jsou sice masově oblíbené, ale náročnější diváci i filmoví kritici je odsuzují jakožto pokleslá a nehodnotná díla. Zlom v Salmanově kariéře nastal ve chvíli, kdy začal spolupracovat s režisérem Kabiren Khanem (mezi oběma muži není příbuzenský vztah). Pod jeho vedením natočil filmy Ek Tha Tiger (2012) a Bajrangi Bhaijaan (2015), z nichž se staly nejenom kasovní trháky, ale také snímky zařazované mezi to nejlepší z moderní bollywoodské produkce. Na tento úspěch se Salmanovi podařilo navázat i se Sultanem, o jehož scénář a režii se postaral ambiciózní tvůrce Ali Abbas Zafar, který ostatně plánuje natočit i pokračování Ek Tha Tiger.

Jako většina moderních indických blockbusterů, i Sultan umně míchá tradice s modernitou a lokální prvky s globálními. Titulní hrdina v podání Salmana Khana začíná jako zápasník v tradičním indickém stylu kuští, ale později se musí naučit tvrdší a komplikovanější disciplínu smíšených bojových umění (MMA) a postavit se v ní šampionům z celého světa. MMA, které je svázáno jen nejzákladnějšími pravidly a představuje boje beze zbraní v co možná nejsyrovější a nejefektivnější podobě, se v posledních letech těší značné popularitě, kterou se pokusily zužitkovat i filmaři – třeba Američan Gavin O’Connor ve svém Bojovníkovi (2011) nebo hongkongský žánrový klasik Dante Lam v Neporazitelných (2013).

Tvůrci Sultana si dali záležet, aby za konkurencí neostávali a najali si zkušené profesionály. Choreografie zápasů byla svěřena do rukou Larnellu Stovallovi, který má za sebou mimo jiné kultovní MMA snímek Neporazitelný: Vykoupení (2010) a vedle Salmana Khana se v ringu objeví třeba chilská akční hvězda Marko Zaror, americký zápasník Tyron Woodley, či Nizozemec Ron Smoorenburg, proslavený zejména duelem s Jackiem Chanem ve snímku Mstitel beze jména (1998).

Součástí filmu je i romantická dějová linie, která v sobě nese určitý feministický náboj. Sultanova partnerka Aarfa v podání Anushky Sharmy totiž není zcela pasivní figurou, pro níž by jediným smyslem života byla romantická láska k muži, ale taktéž ambiciózní sportovkyní, která si je dobře vědoma doma toho, že žije ve světě, který je k ženám nespravedlivý.

Autor textu: Miroslav Libicher

Trailer k filmu Sultan s anglickými titulky.