Ki & Ka

Kia má rozjetou úspěšnou kariéru a nelíbí se jí představa, že by se jí měla vzdát ve prospěch své budoucí rodiny. Kabir naopak vidí svou budoucnost v péči o domácnost a nestojí o převzetí firmy svého otce. Když se ti dva do sebe zamilují, utvoří velmi netypický pár, v němž žena vydělává, zatímco muž žije z jejích peněz a obstarává domácí práce. Zpočátku tento stav oběma vyhovuje, ale domácí idyla se začne rozpadat ve chvíli, kdy se z Kabira stane mediální celebrita.

2016 – 124 min – romantická komedie
jazyk: hindština
titulky: české, anglické
režie: R. Balki
hrají: Kareena Kapoor, Arjun Kapoor, Amitabh Bachchan

Velké bollywoodské produkce se snaží oslovovat co možná nejširší publikum, aby si při vysokých nákladech zajistily výdělečnost, což vede k tomu, že se obvykle drží osvědčených, konzervativních vzorců. Snímky s nižšími rozpočty naopak svým tvůrcům dovolují větší svobodu, protože si na sebe dovedou snáze vydělat a není nutné, aby se líbily všem segmentům potencionálního publika. Od počátku nového tisíciletí přitom jedno z hlavních specifických publik, pro něž se indičtí filmaři snaží natáčet filmy, tvoří mladí lidé z měst, kteří vyznávají moderní, Západem inspirovaný životní styl.

Ideálním žánrem pro takové snahy jsou romantické komedie, které se (nejen v Indii, ale prakticky po celém světě) těší velké divácké popularitě a rády zobrazují postavy náležící k vyšším sociálním třídám. Ki & Ka tedy, stejně jako mnohé jiné bollywoodské filmy z tohoto ranku, definuje moderní mladé Indy skrze jejich zapojení do horních pater kapitalistického systému, sžitost s internetem a sociálními sítěmi, pozitivní vztah k barové kultuře, uvolněný přístup k sexu a obecnou ochotu k upřednostňování individuálních tužeb před naplňováním tradičních společenských norem.

Režisér a scenárista R. Balki, který se ve své tvorbě hodně soustředí na vztahovou problematiku, si dal záležet, aby ve filmu zdůraznil právě sociálně-kritické motivy. Převrácením obvyklého uspořádání rodiny, ve které je muž živitelem a žena hospodyňkou, poukazuje na řadu nespravedlností, ke kterým vedou patriarchální genderová očekávání. Společenské fenomény, které Ki & Ka tepe, přitom nejsou přítomné jen v Indii (tam jsou jen rozšířenější a hlouběji zakořeněné), ale i ve zbytku světa včetně vyspělých západních zemí, což filmu dodává na aktuálnosti a obecné platnosti.

Ki & Ka se dokonce neostýchá přiznat, že i sám Bollywood – na plátně i mimo něj – k utužování genderových stereotypů sám přispíval a vlastně do dneška přispívá. Je nicméně ochotný se změnit. Demonstrováno je to nejvíce ve scénce, v níž se objeví bollywoodská legenda Amitabh Bachchan a jeho manželka Jaya. Oba tam s jemnou sebeironií, která charakterizuje celý snímek, hrají sami sebe.

Autor textu: Miroslav Libicher

Trailer k filmu Ki & Ka s anglickými titulky.