FAN

Typicky bollywoodsky nadsazený thriller s komediálními a akčními prvky do značné míry odkazuje na profesní i osobní život „krále Bollywoodu“ Shahrukha Khana. Ten se v něm představuje v dvojroli filmové hvězdy Aryana Khanny a mladíka Gaurava, který je Aryanovým fanatickým fanouškem a příležitostným imitátorem. Když se od svého idolu nedočká očekávané pozornosti, rozhodne se zhrzený Gaurav ukradnout Aryanovu identitu a zničit jeho hvězdnou image.

2016 – 138 min – akce, drama, thriller
jazyk: hindština
titulky: české, anglické
režie: Maneesh Sharma
hrají: Shah Rukh Khan

Mezi světovými kinematografiemi vyniká Bollywood svým hvězdným systémem, jaký má rozsahem a významem srovnání zřejmě jen ve filmových průmyslech USA a Číny. Přítomnost slavných herců představuje jeden z nejvýznamnějších příslibů komerčního úspěchu filmu a jejich platy tak dosahují astronomických částek. Indické hvězdy navíc vynikají tím, že v rámci budování vlastní image záměrně zamlžují hranice mezi svými skutečnými osobními charakteristikami a typem postav, které ztvárňují ve filmech. Není tedy divu, že se z Indie šíří také řada zpráv o fanoušcích, kteří filmové hvězdy (v některých případech doslova) zbožšťují a spojují s nimi smysl vlastní existence.

FAN tento fenomén reflektuje nejen svým příběhem, ale také sítí odkazů na mnohaletou kariéru i osobní eskapády Shahrukha Khana, který je v současnosti největší bollywoodskou hvězdou a od svého filmového debutu v roce 1992 prošel výraznými změnami vizáže i hereckého stylu. Můžeme ostatně říct, že filmová postava Aryana vychází z Shahrukhovy současné image, zatímco Gaurav je vymodelovaný podle jeho raných rolí z počátku 90. let – stačí vzpomenout slavný film Darr (1993), v němž Shahrukh rovněž ztvárňuje vyšinutého psychopata, v tomto případě posedlého láskou nikoli k filmové hvězdě, ale k dívce.

FAN zároveň ztělesňuje ambice dnešních bollywoodských tvůrců, kteří natáčí v exkluzivních zahraničních lokacích, využívají služeb expertů z celého světa (na filmu se podíleli mimo jiné zkušení američtí maskéři či korejský koordinátor kaskadérů) a nebojí se náročných výzev. Tou největší byla v tomto případě nutnost „omlazení“ Shahrukha do podoby Gaurava, kterého bylo nakonec dosaženo kombinací masek a digitálních efektů. S obdobným úkolem už se sice v minulosti potýkali i tvůrci jiných snímků, FAN však mezi nimi vyniká jednak dlouhou dobou, po kterou se „omlazená“ postava“ objevuje na plátně, a jednak bohatou paletou pohybů a mimických výrazů, které používá.

Gaurav a Aryan se dokonce potkávají v několika složitě inscenovaných akčních scénách, které svou choreografií a stylistickým zpracováním upomínají na klasické hongkongské snímky Jackieho Chana.

Autor textu: Miroslav Libicher

Trailer k FAN s anglickými titulky.