Nezávislá Indie - závislost na Bollywoodu
5. ročník
 

Audiovisual

Pražský Festival bollywoodského filmu ve spolupráci se skupinami NoMasala (Berlín) a Short Circuit (Bombaj) představuje pásmo nezávislých indických krátkých filmů, které ukazují alternativní – nebo chcete-li umělecké – proudy současné indické kinematografie.

Přestože Indie je filmová velmoc s největším počtem natočených filmů na světě, krátké formy zde nemají takový význam jako na západě. Dominují zde velkolepé, avšak stejnorodé komerční spektákly v hindštině (zvané bollywoodské) a protože je zde veškerá produkce orientována na zisk, nezbývá téměř žádný prostor pro nízkorozpočtové projekty.

Stále více filmařů se ovšem začíná vymezovat proti bollywoodským konvencím a vytváří filmy, které je popírají, přičemž dosahují nečekaných estetických hodnot. S otevřenou náručí uvítali nástup digitálních technologií, které umožňují stlačit výdaje na minimum. Protože v Indii neexistuje přehledný systém státní podpory kinematografie, mohou mnozí filmaři touto cestou realizovat své nápady mimo hlavní bollywoodský mainstream.

Short Circuit je bombajská distribuční firma, jež se zaměřuje na krátké filmy. Ty se začaly v Indii promítat zejména díky vzniku prvního filmového klubu specializovaného na krátkometrážní snímky Mocha Film Club, který za tímto účelem založila. Short Circuit zanechala za minulé tři roky svého působení nesmazatelnou stopu na poli krátkých filmů zejména tím, že pomohla vytvořit živoucí krátkometrážní komunitu, podařilo se jí prosadit tyto filmy do televizního vysílání, inspirovala ostatní k jejich promítání i na ostatních místech v Indii, ale zejména se jí podařilo vybudovat distribuční kanály pro krátké snímky nejen doma, ale i v zahraničí.

Za poslední tři roky taktéž NoMasala promítá krátké filmy indické provenience i ty zahraniční, jejichž tématem je Indie. Její základní ideou je prezentovat moderní Indii a bojovat se zastaralými klišé. Společně chtějí Short Circuit i NoMasala nabídnout širší platformu pro neotřelé a nezávislé filmy a videa, vznikající v Indii mimo bollywoodský hlavní proud.

Filmy pokrývají široký estetický i obsahový záběr - od hraných přes animované a experimentální až k videoklipům. Zaměřují se jak na indická, tak i na globální témata. Program uzavírají projekty indických režisérů natočených v cizině a mezinárodních tvůrců, zaměřujících se na Indii. NoMasala sídlí v Berlíně a během roku putuje po mnoha místech v Německu i v zahraničí.

Po projekci bude následovat diskuse s choreografkou, filmovou vědkyní a režisérkou Sangitou Shresthovou, jejíž práce na Massachusetts Institute of Technology (MIT) je orientovaná na indickou kinematografii a v současnosti je doktorandkou University of California Los Angeles (UCLA) se zaměřením na indický film a globalizaci.