Středa 10. října 19:00 – Velký sál kina Světozor                                   

Patnáctiletá Insia je „skrytou superstar“. Její YouTube kanál, na němž prokazuje, že je výbornou zpěvačkou, se stane senzací, ale nikdo nezná její pravou identitu. Vystupuje totiž v muslimském závoji, aby své aktivity udržela v tajnosti před přísným otcem. Jak dlouho je ale možné jít si za svými sny takto potajmu? A jak se má Insia vypořádat s nabídkou excentrického skladatele Shakti Kumara, pro něhož má nazpívat píseň do připravovaného filmu? Po snímku Dangal je Secret Superstar dalším filmem z produkce Aamira Khana, který se věnuje ženské emancipaci a který kromě Indie triumfoval také v Číně, kde v návštěvnosti překonal většinu hollywoodské konkurence.

2017 – 150 min – drama, hudební
jazyk: hindština
titulky: české, anglické
režie: Advait Chandan
hrají: Aamir Khan, Zaira Wasim, Meher Vij

Secret Superstar je dalším producentským trumfem Aamira Khana, který přišel nedlouho po fenomenálním úspěchu filmu Dangal (2016). Stejně jako on Secret Superstar značnou část výdělku získala v Číně, kde se zařadila k vůbec nejnavštěvovanějším filmům roku. Její výdělečnost navíc ještě podpořily poměrně nízké náklady, které se pohybovaly kolem dvou milionů amerických dolarů.

S Dangalem film pojí i téma rodinných vztahů a zejména ženské emancipace. Otec rodiny zde tentokrát není přísným, leč oddaným a milujícím mužem, nýbrž násilnickým tyranem, který dětské hrdince Insii i její matce zjevně ubližuje. Ovšem vzhledem k okolnostem není snadné se mu vzepřít. Ačkoli je filmová rodina muslimská, Secret Superstar není kritikou konkrétní náboženské komunity, nýbrž vychází z poměrně typické situace v mnoha patriarchálních společnostech v hospodářsky méně rozvinutých zemích, kdy je otec jediným zdrojem příjmů celé rodiny, která se pak na něm stává existenčně závislou. Film dokonce ústřední konflikt posouvá do ještě obecnější roviny, když jej rámuje jako otázku obecné odvahy člověka vykročit z komfortní zóny a postavit se vůči nespravedlnosti.

V indickém snímku, kde se v jedné z dějových linií nahrává filmový soundtrack, pravděpodobně nepřekvapí, že dalším motivem, který je v něm rozvíjen, je lehce ironická kritika samotného Bollywoodu a moderních trendů ve filmové hudbě. O tuto humornou linku se ponejvíce stará postava skladatele Shaktiho Kumara, kterého si zahrál sám Aamir Khan – a tak jako třeba v komedii Delhi Belly (2011) si během závěrečných titulků střihnul jednu parodickou hudební scénu.

Ačkoli je nevýraznější postavou z tvůrčího týmu Secret Superstar právě Aamir Khan, nemělo by být zapomenuto, že jde především o autorské dílo jeho někdejší manažera Advaita Chandana, jenž jím debutoval jakožto scenárista a režisér. Do hlavní role byla obsazena sedmnáctiletá Zaira Wasim, pro níž jde již o druhou oceňovanou roli po snímku Dangal. Další vycházející hvězdou, která se na filmu podílela, je taktéž sedmnáctiletá zpěvačka Meghna Mishra. Ta o sobě, stejně jako filmová hrdinka, dala prvně vědět prostřednictvím jednoduchých videoklipů na serveru YouTube.