Neděle 14. října 16:30 – Velký sál kina Světozor                              

Sanju dokazuje, že osobní život některých bollywoodských hvězd je sám o sobě zajímavým námětem pro film. Sanjay Dutt se narodil slavnému hereckému páru a žil turbulentním životem – musel se vyrovnávat s tragickou smrtí matky, prošel si závislostí na drogách, vystřídal mnoho žen a dostal se do řady problémů. Dokonce stanul před soudem pro obvinění ze spolupráce s teroristy. Zároveň se ale vždy dokázal odrazit ode dna a zazářil v desítkách známých filmů. Režisérem této s nadsázkou pojaté biografie je Rajkumar Hirani, Duttův osobní přítel, který také natočil jeden z jeho klíčových hitů, komedii Munna Bhai M.B.B.S.

2018 – 155 min – životopisný, drama
jazyk: hindština
titulky: české, anglické
režie: Rajkumar Hirani
hrají: Ranbir Kapoor, Sonam Kapoor, Anushka Sharma

 

Rajkumar Hirani sice v rozhovorech tvrdil, že kontroverzní život Sanje Dutta, do nějž patří i několik poměrně závažných skandálů, ve svém filmu podává neutrálně a bez toho, aniž by nad ústředním protagonistou vznášel verdikt, nicméně už přátelsky zdrobnělá forma hercova jména, která snímku dala název, napovídá o tom, že úspěšný filmový režisér na svého přítele nahlíží se sympatiemi a pochopením. V retrospektivně uspořádaném vyprávění, které iniciuje publicistka Winnie (Anushka Sharma) usilující o sepsání Duttova životopisu, je známý herec líčen spíš jako nezlomný a těžce zkoušený rošťák, nežli jako gauner, který by si policejní vyšetřování, pobyt ve vězení a veřejné zostuzování opravdu zasloužil.

Právě tento rys filmu narazil u mnoha indických kritiků, kteří filmu vyčítají, že se zodpovědnost za Duttovy poklesky pokouší přenést na ostatní – ať už má jít o jednotlivce, nebo celé instituce, jako jsou třeba senzacechtivá média, která údajně kauzu s nákupem zbraní od teroristů přehnaně nafoukla.

Přesto byly indické ohlasy na Sanjua převážně pozitivní a Hiranimu se tak povedlo udržet si pověst tvůrce mimořádně úspěšných komedií, které hravě a zábavně pracují s klasickými bollywoodskými konvencemi.

Vůbec největší chvála se snesla na představitele hlavní role Ranbira Kapoora, jenž Sanjaye Dutta ztvárnil v různých fázích života a zachytil tak proměnu jeho vnějšího vzhledu i osobnosti. Zatímco většina bollywoodských hvězd si udržuje konzistentní image napříč různými filmy, Kapoor se vždy snaží co nejvíce proměnit pro potřeby konkrétní role, k čemuž využívá přístup blízký slavného Stanislavského metodě. Do osoby svého hereckého kolegy se přitom vžil opravdu přesvědčivě a dokázal detailně napodobit jak jeho jemnou mimiku a mluvený projev, tak třeba charakteristické držení těla a klátivou chůzi.