Pátek 18. 10. ve 20:30 – Velký sál – vstupenky

Anand Kumar (Hrithik Roshan) měl velký talent pro matematiku, ale z finančních důvodů si nemohl dovolit nastoupit k vysněnému studiu na univerzitě v Cambridge. Když si začal vydělávat přípravou uchazečů na přijímací zkoušky na prestižní Indický technologický institut, nemohl si nepovšimnout studentů s podobným osudem, jimž v cestě za kvalitním vzděláním bránila chudoba. K nelibosti regionálních politiků a soukromých vzdělávacích institucí tedy zahájil program Super 30 poskytující chudým studentům matematické a fyzikální vzdělání zdarma. Film Vikase Bahla se nevyhýbá nadsázce a sarkasmu, vychází však z příběhu skutečného Ananda Kumara.

Dnes šestačtyřicetiletý Anand Kumar se narodil do obyčejné rodiny v Biháru, východoindickém svazovém státě, který patří k těm nejchudším a nejzaostalejším. Navštěvoval jednu z obyčejných veřejných škol vyučujících v hindštině, které jsou považovány za málo kvalitní ve srovnání s anglojazyčnými soukromými školami. Přesto si vypěstoval mimořádnou vášeň pro matematiku, jíž se nevěnoval jen na základní úrovni školních počtů, ale studoval i odborné matematické časopisy a sám do nich s úspěchem zkoušel přispívat. Nebýt jeho nelehké finanční situace, měl velkou šanci stát se úspěšným vědcem. Místo toho se z něj stal významný a mezinárodně obdivovaný učitel a vzdělávací aktivista.

Jeho zlomovým počinem byl právě program Super 30, v rámci kterého každoročně vybírá třicet nadaných studentů ze sociálně slabých rodin, jimž pak po celý rok poskytuje vzdělání a základní zajištění zdarma. Každoročně většina jeho studentů uspěje v přijímacích zkouškách na žádané Indické technologické instituty, čímž se jim otvírá cesta k získání vysoké kvalifikace a úniku z chudoby. Ačkoli je Kumar řadou svých sousedů a spolupracovníků považován za génia a dostalo se mu i množství ocenění, musel taktéž čelit výhružkám, útokům i pomlouvačným kampaním. V prostředí, kde je dobré vzdělání vstupenkou k lepšímu životu a zároveň nedostatkovým zbožím, totiž soukromé vzdělávací instituce nerady vidí nepříjemnou konkurenci.

Už samotná skutečnost, že všedně vypadajícího Kumara ve filmu hraje bollywoodská ikona Hritihik Roshan (byť výrazně nalíčený a mluvící s bhódžpurským přízvukem), napovídá, že tvůrcům v čele s režisérem Vikasem Bahlem nešlo o natočení věrné biografie, ale o film, který bude společenské a osvětové poselství pojit se zábavou. Spíše než o biografii jednoho výjimečného muže se Bahl pokusil o snímek, který zaujímá subjektivní optiku mladých studentů a se satirickým nádechem komentuje, jak do vzdělávání vstupuje regionální politika a byznys. V neposlední řadě Super 30 odhaluje, že jedinými překážkami, které musí chudí studenti překonávat, nejsou ty materiální. Jednou z nejvýraznějších scén je nakonec moment, v němž se studenti snaží ztvárnit slavnou scénou z filmu Sholay (1975) před nevděčným publikem, které se jim posmívá pro jejich špatnou angličtinu.

Indie / 2019 / 155 min.
životopisný, drama
režie: Vikas Bahl
hrají: Hrithik Roshan, Mrunal Thakur, Virendra Saxena, Pankaj Tripathi, Aditya Shrivastava
jazyk: Hindi
titulky: English / české