Sobota 19. 10. v 16:30 – Velký sál – vstupenky

Úspěšná byznysmenka Naina (Taapsee Pannu) je obviněna z vraždy svého milence. Prohlašuje se za nevinnou, ačkoli důkazy a svědectví jasně hovoří v její neprospěch.

Najme si pro špičkového advokáta Badala (Amitabh Bachchan), který za svou kariéru dosud žádný spor neprohrál. Když mu detailně popisuje svůj příběh, díky Badalově neobyčejné všímavosti a důvtipu začnou na povrch vyplývat děsivé skutečnosti. Thriller postavený na překvapivých zvratech je oficiálním remakem španělského snímku Contratiempo (2017).

Režisér Sujoy Ghosh původně točil filmy, které nijak nevyčnívaly ze zavedených bollywoodských schémat, ale vše se změnilo s jeho čtvrtým snímkem Kahaani (2012). Tento promýšlený a výborně natočený thriller s překvapivým závěrečným zvratem je dodnes vnímán jako pomyslná laťka žánrové kvality, na niž se málokomu podaří dosáhnout. Nepovedlo se to nakonec ani samotnému Ghoshovi s volným pokračováním Kahaani 2 (2016). Snad proto se tentokrát rozhodl zrealizovat nikoli původní dílo, ale remake španělského snímku Contratiempo (2017) od chváleného režiséra Oriola Pauly.

Bylo to docela moudré rozhodnutí. V oblasti filmové poetiky sdílí španělská kinematografie některé prvky s tou indickou. Ještě podstatnější je, že se jí už mnoho let velmi daří právě v žánrech hororu a thrilleru.

Ghosh zůstává původnímu filmu dějově velice věrný, avšak prohazuje pohlaví jednotlivých postav – kdo byl ve španělské verzi muž, je v té indické ženou a naopak. Díky tomu mohla role advokáta Badala připadnout charismatickému Amitabhovi Bachchanovi, jehož herecký výkon patří k hlavním přednostem remaku.

Jestliže v Kahaani byl jeden významný dějový zvrat, v Badla se jich odehraje hned několik. Vyprávění těží napětí jednak z toho, že hned na začátku nechá diváka přemýšlet nad zdánlivě neřešitelnou záhadou, ovšem také ze skutečnosti, že postupem času ukazuje různé události v jiném světle – začne vycházet najevo, že si postavy vzájemně lžou a podvádějí se, a divák si tak nemůže být jistý, komu lze věřit.

Film se zároveň nevyhýbá užití melodramatické náhody, což je něco, co bylo částí kritiků vytýkáno již předloze. Je ovšem nutné zmínit, že náhody ve španělské i indické verzi slouží pouze k iniciování zápletky a nikoli k jejímu řešení. Není tedy porušeno obvyklé pravidlo západních detektivek[1], podle něhož musí postava vyšetřovatele přijít na řešení záhad výhradně zásluhou svého intelektu a stejně tak musí být divákovi umožněno, aby všechna tajemství mohl rozumovou úvahou dopředu odhalit i on sám.

Film se v Indii setkal s převážně kladným přijetím, ačkoli hodnocení diváků bylo vřelejší nežli profesionální recenze kritiků. Na mezinárodní databázi IMDb si někteří indičtí diváci stěžují, že děj je zcela totožný s původním filmem. Jiní zase soudí, že Badla svou předlohu překonává díky hercům v hlavních rolích a působivé kameře.

[1] V anglické verzi bych místo výrazu detektivka použil výraz „mystery fiction“, což je přesnější, jde o konkrétní britskou tradici detektivek..

Indie / 2019 / 118 min.
krimi, drama, mysteriózní
režie: Sujoy Ghosh
hrají: Amitabh Bachchan, Taapsee Pannu
jazyk: Hindi
titulky: English / české