Kino Světozor

 

Velký sál

Čtvrtek 12. října 2023

17:30 h – Vadh
20:00 h – Mrs. Chatterjee vs. Norway

Pátek 13. října 2023

18:00 h – Shoebox
20:15 h – Tu Jhoothi Main Makkaar

Sobota 14. října 2023

15:45 h – Once Upon a Time in Calcutta
18:15 Satyaprem Ki Katha

 

Čtvrtek 12. 10. v 17:30 h

Vadh

(110 min) | Jaspal Singh Sandhu, Rajeev Barnwal | 2022 | CZ, EN titulky

Stárnoucí manželé Mishrovi (Sanjay Mishra a Neena Gupta) se snaží vést poctivý a důstojný život, ačkoli se potýkají s chudobou a zklamáním z dospělého syna, který odjel do Ameriky a vůči svým rodičům projevuje jen neúctu a nevděk. Přitom právě kvůli jeho americkému snu Mishrovi upadli do dluhů a musejí snášet pravidelné ponižování od odpudivého lichváře Prajapatiho (Saurabh Sachdeva). Když je zbožný a konzervativní pár zahnán na pokraj zoufalství, odhodlá se k radikálnímu činu, po němž se bude muset vypořádat s mafiány, zkorumpovanými policisty i vlastním svědomím. Režijní debut paňdžábského filmaře Jaspala Singha Sandhua mísí šokující žánrovou podívanou se sociálním realismem a klade si otázku, zda se lpění na ušlechtilých morálních zásadách někdy nemůže stát překážkou pro dosažení spravedlnosti.

KOUPIT VSTUPENKY

 

Čtvrtek 12. 10. v 20:00 h

Mrs. Chatterjee vs. Norway

(144 min) | Ashima Chibber | 2023 | hindština | CZ, EN titulky

Debika Chatterjee (Rani Mukerji) a její manžel Aniruddha (Anirban Bhattacharya) žijí v norském přístavním městě Stavanger, ovšem v mnohém jsou typickým indickým párem. Zatímco Aniruddha pracuje jako inženýr a usiluje o norské občanství, Debika zůstává ženou v domácnosti, kde se stará o dvě malé děti. Jenže místnímu úřadu na ochranu dětí se tradicionalistické rodinné poměry u Chatterjeejů nelíbí. Rozhodne se obě děti manželům odebrat a umístit je do ústavní péče. Tím začíná nezdolné snažení zoufalé Debiky, aby milované potomky získala zpět. Film volně inspirovaný skutečným a hojně medializovaným případem expatky Sagariky Chakraborty sice vyjadřuje určitou skepsi k tradicionalistickému uspořádání indických rodin, avšak většinu své kritiky směřuje na norské úřady. Ukazuje, že i vyspělý stát může být ve vleku neempatické byrokracie, která navíc nemá pochopení pro kulturní rozdíly.  KOUPIT VSTUPENKY

 

Pátek 13. 10. v 18:00 h

Shoebox

(98 min) | Faraz Ali | CZ, EN titulky

Roku 2018 byla severoindická metropole Allahábád přejmenována na Prajágrádž. Předchozí jméno město získalo za vlády muslimské dynastie Mughalů, zatímco to nové, sanskrtské má zdůraznit jeho význam jako hinduistického poutního místa. V kontemplativním celovečerním debutu režiséra Faraze Aliho se však s přejmenováním města ztrácí i část jeho dřívějšího ducha. To je ilustrováno na příběhu mladé ženy Mampu (Amrita Bagchi), která do Allahabádu přijíždí, aby se postarala o svého chřadnoucího otce Madhava (Purnendu Bhattacharya). Tomu větší starosti než chatrné zdraví dělá osud jeho kdysi populárního jednosálového kina, jemuž hrozí demolice, aby na jeho místě mohlo vzniknout obchodní centrum. 

KOUPIT VSTUPENKY

 

Pátek 13. 10. ve 20:15 h

Tu Jhoothi Main Makkaar

(150 min) | Luv Ranjan | 2023 | CZ, EN titulky

Sebevědomý frajírek Mickey (Ranbir Kapoor) může vypadat jen jako rozmazlený syn zámožných rodičů, nicméně potají si sám vydělává neobvyklou podnikatelskou aktivitou – pomáhá lidem zosnovat rozchody s jejich partnery či partnerkami tak, aby proběhly co nejhladčeji. Jenže pak se sám zamiluje do okouzlující Tinni (Shraddha Kapoor). Ta se necítí připravená na svatbu a anonymně kontaktuje poradce, který by jí pomohl vztah ukončit. Netuší ovšem, že jejím rozchodovým guruem není nikdo jiný než právě Mickey. Film navazuje na novodobý trend bollywoodských romantických komedií z prostředí opulentně bohatých rodin, v nichž se potkává okouzlení moderní západní kulturou a konzumerismem s tradičními rodinnými hodnotami.  

KOUPIT VSTUPENKY

 

 

Sobota 14. 10. v 15:45 h

Once Upon a Time in Calcutta

(131 min) | Aditya Vikram Sengupta | 2021 | CZ, EN titulky

Ela (Sreelekha Mitra) je zdrcená z tragické smrti malé dcery a hodlá opustit svůj dům a začít nový život. Potýká se ovšem s finančními nesnázemi, a tak se pokouší přesvědčit nevlastního bratra (Bratya Basu), aby prodal staré opuštěné divadlo, v němž kdysi vystupovala Elina matka. Bengálský režisér Aditya Vikram Sengupta film natočil jako melancholickou poctu rodné Kalkatě, která byla dlouhodobě významným kulturním centrem i jednou ze základen místních revolučních hnutí. Snímek držící se formálních postupů slow cinema ukazuje jak chátrající staré části města, tak moderní výstavbu, která se mnohdy necitlivě rozrůstá spolu s novodobou honbou za snadným ziskem. O působivou vizuální stránku filmu se postaral věhlasný turecký kameraman Gökhan Tiryaki.

KOUPIT VSTUPENKY

 

 

Sobota 14. 10. v 18:15 h

Satyaprem Ki Katha

(146 min) | Sameer Vidwans | 2023 | CZ, EN titulky

Satyaprem (Kartik Aaryan) touží po manželce, ale jako o nezaměstnaného neúspěšného studenta o něj žádná žena nemá zájem. Tanečnice Katha (Kira Advani), do níž se zakouká, je navíc zadaná. O rok později se ale Katha se svým partnerem rozejde a pokusí se o sebevraždu. Satyaprem jí zahrání život a k jeho překvapení jej rodiče dívky osloví s nabídkou, aby se s Kathou oženil. Ona sama však se svatbou souhlasí jen neochotně a po obřadu se usilovně vyhýbá tomu, aby musela se Satyapremem trávit noc ve společné posteli. Frustrovaný Satyaprem chce chování své manželky přijít na kloub a časem zjistí, že Katha skrývá traumatizující tajemství. Úspěšný film se postupně přelévá z romantické komedie do sociálního dramatu a publiku nabízí jak reflexi citlivých společenských témat, tak velkolepé taneční scény.

 

* Všechny filmy jsou s českými i anglickými titulky. 

KINO SVĚTOZOR / Vodičkova 791,
110 00 Nové Město