Sobota 13. října 17:30 – Velký sál kina Světozor                

Další z úspěšných pákistánských komedií v bollywoodském stylu od již zavedeného režiséra Nabeela Qureshiho se tentokrát točí kolem svateb, kterým je v kultuře jihoasijských zemí přisuzován ještě daleko větší význam, než je tomu na Západě. Hlavním hrdinou je mladík Raja (populární komik Fahad Mustafa), který se chystá na ženění, ale přitom stále nenachází odvahu říct své vytoužené partnerce, co k ní cítí. Situaci navíc komplikuje skutečnost, že dle tradic musí být nejprve provdána jeho starší sestra.

2018 – 135 min – romantická komedie
jazyk: urdština
titulky: české, anglické
režie: Nabeel Qureshi
hrají: Fahad Mustafa, Mehwish Hayat

Mladý režisér Nabeel Qureshi patří ke klíčovým postavám renesance pákistánské žánrové kinematografie, která započala přibližně před pěti lety. Tak jako většina svých kolegů začínal u režie televizních pořadů a reklam a ve své tvorbě se výrazně inspiruje bollywoodskými komediemi se sociálně kritickými motivy, které zároveň se zábavou přinášejí osvětu.

Load Wedding je již jeho čtvrtým filmem a stejně jako všechny předchozí se může pochlubit dobrými ohlasy od diváků i kritiky. Jestliže mnoho pákistánských komerčních filmů se raději citlivým tématům vyhýbá, nebo se dokonce rovnou podbízí náboženskému či nacionalistickému sentimentu sdílenému většinou diváků, Load Wedding je oceňován pro odvahu zahrnout do zábavného komediálního schématu i problematické otázky. Například ty, které se kupí kolem sociálního postavení vdov či problémů spojených se zvykem shromažďovat věno. Tato de facto povinnost v Pákistánu, jakožto muslimské společnosti, přísluší rodinně nastávající manžela a často pro ni znamená zničující finanční zátěž generující řadu dalších problémů.

Nabeel Qureshi ovšem nezanedbal ani zábavnou stránku svého nejnovějšího díla a natočil Love Wedding jakožto hudebně a vizuálně okouzlující film, v němž – podobně jako mnoho klasických bollywoodských romantických komedií – představuje malebný a do jisté míry vlastně idylický obraz pandžábského venkova.