Sobota 13. října 20:30 – Velký sál kina Světozor                                     

Komiksy o Tintinovi, bengálské povídky o soukromém detektivovi Feludovi, němé grotesky a mnoho dalších inspiračních zdrojů stojí v pozadí této výtvarně stylizované a velmi netradiční komedie s detektivními a dobrodružnými prvky. Roli detektiva na sebe bere všímavý a inteligentní, avšak také plachý a podivínský student Jagga, který problémy s koktavostí překonává zpěvem. Snímek klade velký důraz na vizuální poetiku a fyzické herectví, čímž dává vyniknout hereckému talentu Ranbira Kapoora a Katriny Kaif.

2017 – 161 min – akční, dobrodružný, komedie
jazyk: hindština
titulky: české, anglické
režie: Anurag Basu
hrají: Ranbir Kapoor, Katrina Kaif

POZNÁMKA: Během filmu bude dodržena dvacetiminutová pauza, abyste se mohli občerstvit stejně jako v pravém indickém kině.

Filmy režiséra Anuraga Basu se obvykle setkávají s rozporuplným přijetím. Zatímco část kritiků je chválí pro vybočování z bollywoodských konvencí, velkou péči věnovanou vizuální stránce a poučenost světovou filmovou historií, jiní je považují za příliš nepůvodní a možná přímo parazitující na svých inspiračních vzorech.

Těch je v tomto snímku opravdu mnoho. Tak jako Basuův předchozí film Barfi! (2012), těží Jagga Jasoos z němých grotesek, francouzského hnutí Cinéma du look a evropských uměleckých směrů první poloviny 20. století. K tomu však přidává ještě otevřenou inspiraci dvěma literárními vzory – slavnými komiksy o Tintinovi od belgického kreslíře Hergého a detektivními povídkami, které psal (a sám si i ilustroval) zřejmě nejvšestrannější moderní indický umělec Satyajit Ray. V mnoha recenzích je také Jagga Jasoos přirozeně srovnávaný s dílem amerického režiséra Wese Andersona.

Důraz na obrazovou stránku nekončí jen u výběru působivých zahraničních lokací a prací se sytými, pastelovými barvami. Jagga Jasoos je do značné míry postaven na vizuálních gazích a téměř pantomimickém herectví dvou hlavních představitelů – Ranbira Kapoora v titulní roli Jaggy a Katriny Kaif v roli neuvěřitelně smolařské dívky Shruti. V bláznivě komediálních, akčních i poměrně citlivých a jemně zahraných scénách oba prokazují, že mají nejen dostatečně fotogenické obličeje, ale také právě schopnost vyjadřovat se beze slov.

Film ovšem zdaleka není tichý a mlčenlivý – podobně důležitou roli jako obrazy v něm hraje hudba a zpěvu v něm nalezneme více než v běžných bollywoodských filmech. Detektiv Jagga se totiž zpěvem naučil kompenzovat svou koktavost, a proto zpívá v situacích, kdy by jiní jen mluvili.

Jagga Jasoos je vyprávěný prostřednictvím poměrně komplikované epizodické struktury: Jagga spolu se Shruti vyřeší několik menších detektivních případů, přičemž se vždy ocitnou o kousek blíž k odhalení větších záhad v pozadí. Velké množství různých detailů přitom poskytuje dostatek podnětů i při opakovaných zhlédnutích. A pokud je řeč o detailech – české diváky by mohlo pobavit, budou-li si všímat nášivek na vojenské uniformě, které se Jagga v závěru filmu zmocní.