Čtvrtek 11. října 17:30 – Velký sál kina Světozor                                   

Hlavní hrdinkou kritiky oceňovaného snímku vzdáleně připomínajícího americké nezávislé filmy o vztazích a osobních krizích je mladá filmová kameramanka Kaira (Alia Bhatt). Právě se rozešla se svým dlouholetým přítelem kvůli jinému muži, ale ten ji vzápětí opouští. Její osobní problémy se začnou prolínat s profesními, což v Kaiře vzbudí životní frustraci. Začne ovšem navštěvovat nekonvenčního psychologa Juga (Shah Rukh Khan), který ji učí, jak se s nezdary a nástrahami okolního světa vyrovnávat.

2016 – 151 min – romantika, drama
jazyk: hindština
titulky: české, anglické
režie: Gauri Shinde
hrají: Shah Rukh Khan, Alia Bhatt

Režisérka Gauri Shinde na sebe před lety upozornila mimořádně kladně přijatou romantickou komedií English Vinglish, v níž se poměrně konzervativní matka od rodiny snaží vyrovnávat s požadavky moderní městské společnosti. Snímek získal několik indických cen a plnil roli divácky oblíbeného crowd-pleaseru na mnoha světových festivalech, včetně těch tuzemských.

Její druhý film Dear Zindagi se opět zaměřuje téma jedince, který se vnitřně vyrovnává s okolním světem, nicméně jeho hrdinka i vyznění jsou výrazně odlišné. Protagonistce Kaiře je něco přes dvacet a namísto konzervativní hospodyňky představuje zástupkyni pozápadněné, materiálně dobře zajištěné mládeže s moderním životním stylem. Vyprávění o jejích problémech tentokrát nemá podobu řetězce rozšafně humorných situací prokládaných dramatickými zvraty, ale nese se v rozvolněném duchu, kdy pozornost není směřována na posuny v ději, ale v hrdinčině náladě a způsobu, jakým vnímá svět kolem sebe.

Taktéž vztah mezi Kairou a charismatickým psychiatrem Jugem (Shah Rukh Khan) se vyvíjí poněkud odlišným způsobem, než by člověk očekával od bollywoodského filmu (a zároveň jinak, než velí romantická klišé).

Výrazná náladotvorná orientace filmu by nefungovala, pokud by se nemohla opřít o vybroušený filmový styl. Jeho pilíř tvoří zejména malebná kamera Laxmana Utekara (s Gauri Shinde spolupracoval už na English Vinglish) těžící z genia loci indického svazového státu Goa, který je oblíbeným turistickým lákadlem a okouzluje přírodními scenériemi i koloniální portugalskou architekturou. Neméně důležitá je jemná, citlivá hudba předního filmového skladatele Amita Trivediho.

Dear Zindagi se dočkal téměř jednohlasně pozitivního přijetí od indické i zahraniční kritiky, přičemž oceňováno bylo zejména režisérčino vedení herců i samotné herecké výkony Alie Bhatt a Shahrukha Khana. Podle Andyho Webstera z deníku New York Times jsou to právě herci, díky kterým si film může dovolit „citovat Faulknera a Einsteina, aniž by působil snobsky či tezovitě“.