N.H 10

Napínavý thriller o mladém páru z Dillí, jehož cesta na dovolenou se kvůli incidentu u dálničního motorestu změní v boj o život, představuje v kontextu bollywoodské produkce nezvyklý žánrový úkaz. Ačkoli film vychází z tradice amerických snímků o násilnických venkovanech, věnuje se sociálním problémům charakteristickým pro dnešní Indii.

2015 – 115 min – thriller

jazyk: hindština – titulky: české, anglické

režie: Navdeep Singh

hrají: Anushka Sharma, Ravi Beniwal, Siddharth Bharadwaj

Název filmu odkazuje k dálnici vedoucí z Dillí do příhraničního městečka Fazilka. Právě z Dillí také pocházejí hlavní hrdinové filmu Meera (Anushka Sharma) a Arjun (Neil Bhoopalam), oba příslušníci majetné a pozápadněné vyšší třídy, kteří se po dálnici NH10 vydávají na dovolenou. Jejich cesta však skončí hned ve vesnické oblasti svazového státu Harijána, který na Dillí bezprostředně naléhá, neboť se shodou okolností stanou nepohodlnými svědky takzvané vraždy ze cti a hrozí jim, že dalšími zavražděnými budou oni sami.

Užitými žánrovými konvencemi film navazuje na tradici ustanovenou původně americkým subžánrem hixploitation, který těží z předsudků o zaostalých, obvykle jižanských, venkovanech a zobrazuje je jako barbarské násilníky představující nebezpečí pro „civilizované“ návštěvníky z měst. Cizí žánr však NH10 úspěšně přizpůsobuje domácímu kulturnímu prostředí a reflektuje aktuální problémy indické společnosti, které vesměs souvisí se zvětšující se sociální propastí mezi pozápadněnými středostavovskými obyvateli velkých měst a chudými vesničany, kteří stále žijí podle tradičních norem.

Prostředí Harijány si tvůrci nezvolili náhodou. Právě v tomto svazovém státě totiž žije mnoho komunit věrných patriarchálnímu kmenovému uspořádání a přísným kastovním zásadám. To je jedním z hlavních důvodů, proč je Harijána nechvalně proslulá vysokou četností vražd ze cti, při nichž jsou svými blízkými příbuznými zabíjeni lidé, kteří se proti společenským pravidlům provinili – nejčastěji tak, že navázali milostný vztah se „zapovězeným“ partnerem. NH10 se v tomto ohledu inspirovala šokujícím a hojně medializovaným případem Manoje a Babli – mladého manželského páru, který byl v roce 2007 unesen a poté brutálně zavražděn na příkaz vesnické rady starších.

NH10 je prvním filmem, na němž se mladá herečka Anushka Sharma podílela zároveň jako producentka a byl realizován s poměrně nízkým rozpočtem a bez výraznější reklamní kampaně. Dočkal se však pozitivního přijetí od diváků a kritiky, což tvůrce nakonec přimělo k přípravě jeho volného pokračování.

Autor: Miroslav Libicher

Trailer k N.H 10 s anglickými titulky.