Breaking Free

Filmař a gay aktivista Sridhar Rangayan se vydal na osobní cestu, aby odhalil porušování lidských práv, s nimiž se musí potýkat LGBTQ komunita v Indii kvůli zastaralému a přísnému paragrafu 377 a homofobním sociálním zvykům patriarchální společnosti. Odvážný dokument Breaking Free, který se natáčel 7 let, ukazuje bolestivé svědectví pronásledovaných nebo zneužívaných gayů a transgenderů a zároveň předkládá rozmanité rozhovory s advokáty a aktivisty napříč Indií. Emočně nabitý děj o indické LGBTQ komunitě balancuje na hraně mezi zoufalstvím a štěstím, utrpením a nadějí.

2015 – 82 min – dokument
jazyk: angličtina, hindština, tamilština, kannadština – titulky: anglické
režie: Sridhar Rangayan

Film byl vybrán z toho nejlepšího z letošního bombajského queer festivalu Kashish.

Trailer k Breaking Free

 

O režisérovi

SRIDHAR RANGAYAN je indický filmový tvůrce, jehož přesvědčivé filmy prezentují tvrdá sociální témata vřelou, soucitnou a humornou cestou. Jeho cenami ověnčené filmy The Pink Mirror, Yours Emotiinally!, 68 Pages, Project Bolo, a Purple Skies jsou prvními projekty spadající do queer hnutí v Indii, kde je homosexualita stále nelegální. Tyto filmy se promítaly na více než 150 národních a mezinárodních festivalech, vyhrály několik cen a získaly uznání kritické veřejnosti.

Sridhar se zároveň podílel v roce 2010 na německém Berlinale jako člen poroty Teddy Awards a dále jako člen odborné poroty na následujících festivalech: Movies That Matter v Nizozemsku (2010), Outfest v Los Angeles (2012), Iris Prize Festival ve Walesu (2013). Je spoluzakladatelem jedné z největších LGTB organizací v Indii, The Humsafar Trust, pro kterou pracuje již 19 let. Aktivně se zapojuje do boje za práva gay komunity už víc než 20 let.