Being Bhaijaan

Na plakátech zvoucích na taneční vystoupení Shana Ghoshe, profesionálního dvojníka Salmana Khana, je Shan Ghosh titulován Salman junior z Nagpuru. Shan Ghosh spolu s dalšími Salmanovými fanoušky se vydávají na cestu k nalezení širší identity, kterou chtějí vyměnit za své zcela obyčejné životy. Film se zabývá emocionálním, duchovním a filozofickým přínosem, který Salman Khan dodává do života třech mužů z indického maloměsta, kteří se v dnešní době cítí stále více vyřazeni z měnící se společnosti, nejsou schopni se vyrovnat s její rostoucí soutěživostí a se stále více emancipovanými ženami.

2014 – 80 min – dokument

jazyk: hindština – titulky: angličtina

režie: Samreen Farooqui, Shabani Hassanwalia

O režisérkách

SAMREEN FAROOQUI a AHABANI HASSANWALIA založili filmové studio Hit and Run Films v roce 2005 jako nezávislou videoprodukci, která se zabývá změnami v oblasti sociálních, politických a osobních vztahů. Na základě těch poznatků tvoří dokumenty, video art a intervenční filmy.

Jejich první dokument Out if Thin Air, který pojednává o místním kině v městě Ladakh, se probojoval do oficiálního výběru rotterdamského mezinárodního filmového festivalu. Mimo další úspěchy Out of Thin Air zahajoval jihoasijský filmový festival. Snímek Online and Available (2012), který byl součástí oficiálního výběru bombajského mezinárodního filmového festivalu (MIFF) v roce 2012, popisuje změnu Indie jako takové přes proces tvoření její online identity. Nedávno spolurežírovali a stříhali film Dibakara Banerjeeho Star, který je součástí antologie Bombay Talkies k příležitosti stoletého výročí indické kinematografie.

Jsou podporování mimo jiné následujícími společnostmi a organizacemi: The Films Division, India, Channel 4, UK, DFG Docs, UK, World Bank, Public Service Broadcasting Trust, India Foundation for the Arts, National Mission for Manuscripts, Nirantar, Centre for Gender and Education and UNESCO, UNDP, Natural Justice, World Bank, FAO, Ford Foundation. Kutch Nav Nirman Abhiyan. CHIRAG, Uttaranchal, WWF. Religious and Glocal Health Care.

Jejich práce zabývající se tématy genderu a sexuality zahrnují snímek Bioscope: Non-binary Conversations on Gender and Education a Bhaijaan – nízkorozpočtový dokument, který se snaží pochopit indickou mužnost skrze postavu Salmana Khana.