Bang Bang!

Vysokorozpočtový remake hollywoodské akční komedie Zatím spolu, zatím živi (2010) přináší oproti originálu více romantiky i opulentní vizuality, láká však také na jedny z nejvelkolepějších akčních scén v dosavadní historii indického filmu. Snímek se natáčel v řadě atraktivních světových lokací, mezi nimiž nechybí ani Praha.

2014 – 153 min – akční, dobrodružný, komedie

jazyk: hindština, tamilština, telugština – titulky: české, anglické

režie: Siddharth Anand

hrají: Hrithik Roshan, Katrina Kaif, Pavan Malhotra

Indie je jednou z mála zemí na světě, v níž jsou filmy z domácí produkce stále výrazně úspěšnější a navštěvovanější než ty americké. Hollywoodská studia, která v posledních letech jeví značný zájem o asijská publika, jsou si vědoma toho, že u Indů jejich filmy nebudou mít takový ohlas, jakému se těší v Japonsku či Číně, nicméně indický filmový trh přesto neignorují a pronikají na něj skrze zakládání místních poboček. Mezi ně náleží i Fox Star Studios, dceřiná společnost jednoho z největších hollywoodských studií 20th Century Fox. Díky tomuto vlastnickému propojení tak v indické produkci snadno mohou vznikat remaky snímků, k nimž vlastní příslušná práva americké studio Fox. V roce 2014 pod záštitou indického Foxu vznikly hned dvě oficiální předělávky zahraničních snímků – sociální drama CityLights inspirované oceňovaným britsko-filipínským filmem Metro Manila (2014) a velkorozpočtová akční komedie Bang Bang!, jejíž předlouhou byl hollywoodský blockbuster Zatím spolu, zatím živi (Knight and Day, 2010).

Remaky amerických snímků mají v Bollywoodu tradici de facto již od němé éry a velké množství jich vznikalo zejména v průběhu 90. let. Od Bang Bang! se však zásadně lišily nejen ilegálností (vznikaly bez zakoupení práv), ale také svým formálním zpracováním. Ostatně právě specifičnost bollywoodských vypravěčských a stylistických postupů lze považovat za jeden z hlavních důvodů skutečnosti, že původní americké filmy měly v indických kinech jen zlomek úspěšnosti v porovnání s jejich poindičtěnými předělávkami.

V současnosti však lze pozorovat, že se rozdílnost mezi americkým a indickým přístupem k filmu začíná stírat a srovnání Bang Bang! s jeho předlohou to přesvědčivě dokládá: Indická verze je vizuálně a herecky více stylizovaná, klade větší důraz na rodinné hodnoty, vyškrtává jednu z vedlejších postav a není v ní v sázce osud světa, jinak však originálu zůstává věrná. Lze koneckonců tvrdit, že již původní film v režii Jamese Mangolda obsahoval mnohé atributy, které diváci očekávají i od bollywoodských snímků – mimo jiné propojení komedie s akčním a romantickým filmem či časté přesuny mezi atraktivními zahraničními lokacemi, které v indickém remaku zahrnují i Prahu.

Tvůrci filmu v čele s režisérem Siddharthem Malhotrou věnovali zvláštní pozornost různorodým akčním scénám, na nichž se podíleli i specialisté z USA. Vynikají mezi nimi zejména automobilové honičky, jejichž velkolepost dosud nemá v indické kinematografii srovnání.

Autor: Miroslav Libicher

Trailer k Bang Bang! A ještě jeden v originálním znění.