Sholay 3D

Dvojice čestných kriminálníků se postaví krutému banditovi terorizujícímu odlehlou vesnici ve skvěle natočené poctě westernovému žánru, jenž je nejproslulejším, nejcitovanějším a podle mnohých i nejlepším bollywoodským filmem všech dob. Restaurovaná 3D verze doplněná o digitální efekty vznikla 39 let po premiéře na popud vnuků původního producenta.

Trailer Sholay s anglickými titulky.

1975 – 188 min – western
Režie: Ramesh Sippy
Hrají: Dharmendra, Sanjeev Kumar, Hema Malini, Amitabh Bachchan
Jazyk: hindština
Titulky: české, anglické
Formát: DCP

Roku 1961 natočil proslulý japonský filmař Akira Kurosawa samurajské drama Ochránce (Yojimbo), částečně inspirované klasickými americkými westerny. Italský režisér Sergio Leone jeho příběh o tři roky později zpětně přesadil na divoký západ v nepřiznaném remaku Pro pár dolarů (Per un pugno di dollari). Položil tím základní kámen nové a celosvětově vlivné odrůdě westernového žánru – spaghetti westernu. Složité cesty vzájemných inspirací mezi různými národními kinematografiemi vyvrcholily roku 1975 v Indii, když se režisér Ramesh Sippy  rozhodl přetavit motivy přejaté z amerických i italských žánrových klasik do westernové parafráze zasazené na současný indický venkov.  Stvořil tak zřejmě nejkultovnější bollywoodský film všech dob.

Dnes stále žijící ale režisérsky již dlouho neaktivní Sippy se ve své tvorbě projevoval jako vynikající řemeslník s dobrou znalostí západní kinematografie a s citem pro transformaci jejích trendů do indického kulturního prostředí. Do realizace Sholay se navíc pustil v době, kdy se indických filmařům otvíraly lepší možnosti financování, takže mohl pracovat s relativně vysokým rozpočtem, jenž spolu se svým talentem pro vedení kamery náležitě zužitkoval v důmyslně inscenovaných a dynamicky sestříhaných přestřelkách.

Na vzniku Sholay se ovšem podíleli i další prominentní tvůrci: V hlavních mužských rolích se vedle sebe objevily dva největší mužské idoly Dharmendra a Amitabh Bachchan. Autorem písní byl jeden z nejpopulárnějších skladatelů 70. let R. D. Burman. Kameraman Dwarka Divecha měl za sebou kvalitně nasnímané hity Sasural (1961) a Professor (1962). Speciální zmínku si pak zaslouží oceňované scenáristické duo sestávající ze Salima Khana a Javeda Akhtara, jejichž schopnost napsat chytlavé dialogy přispěla k tomu, že velké množství hlášek z filmu v Indii zlidovělo.

To je nakonec jedna z mnoha skutečností, na nichž lze demonstrovat mimořádné postavení Sholay v indické popkultuře. Asi nejvýmluvněji o něm vypovídá obrovské množství jiných děl, které na Sippyho snímek dodnes odkazují. Krom toho na něj v roce 1991 vznikla přímá parodie Ramgarh Ke Sholay a roku 2007 významný režisér Ram Gopal Varma natočil jeho modernizovaný remake Aag, z něhož se ovšem nakonec stal nejznámější bollywoodský propadák. Telugský akční snímek Gabbar Singh (2013), pojmenovaný po kultovní postavě hlavního padoucha ze Sholay (v nezapomenutelném podání Amjada Khana), se naopak stal komerčním hitem.

Už v době svého vzniku měl Sholay mimořádné technické parametry. Jako vůbec první indický film se totiž promítal ze 70 mm filmových pásů disponujících šestistopým stereofonním zvukem. Tato distribuční verze nicméně vznikla konverzí (blow-upem) z klasického 35 mm pásu, neboť natáčení na 70 mm kamery by bylo na tehdejší indické poměry neúnosně nákladné. O konverzi snímku do 3D formátu se na popud vnuků původního producenta začalo jednat již roku 2010, nicméně obnovená premiéra se uskutečnila až v lednu roku 2014. V rámci projektu, který spolknul více jak 4 miliony dolarů, bylo do filmu doplněno i několik digitálních efektů zvyšujících požitek z plastičnosti obrazu.

Autor: Miroslav Libicher

O režisérovi

Ramesh Sippy se narodil 23. ledna 1947 v Karáčí a svoji první práci u filmu získal v devíti letech, když hrál syna Achaly Sachdeva ve filmu Shahenshah z roku 1953. Sbíral zkušenosti prací jak v produkci, tak v režii a po sedmi letech práce asistenta režíroval v roce 1971 svůj první film Andaz. Jeho druhý film Seeta Aur Geeta (1972) byl velmi úspěšný, ale život se mu vyloženě změnil v roce 1975 s filmem Sholay, který se stal největším trhákem v bollywoodské filmové historii a získal obrovské uznání. Do dneška režíroval a produkoval více než 20 filmů a v roce 2005 obdržel cenu Filmfare za nejlepší film za posledních 50 let za jeho legendární film Sholay.