Ankhon Dekhi / Vlastníma očima

Nejoceňovanější snímek nezávislého filmaře Rajata Kapoora sleduje počínání postaršího muže, který vede vcelku obyčejný rodinný život uprostřed Starého Dillí. Jednoho dne si ale umane, že bude věřit jen těm věcem, s nimiž má přímou zkušenost a důsledné dodržování této zásady ho záhy uvede do problémů… Film oscilující mezi zadumaností a humorem upoutá mimo jiné silným hereckým výkonem Sanjaie Mishry.

Trailer Ankhon Dekhi s anglickými titulky.

2013 – 107 min – komedie
Režie: Rajat Kapoor
Hrají: Sanjay Mishra, Rajat Kapoor, Seema Pahwa
Jazyk: hindština
Titulky: české, anglické
Formát: Blu-ray

Režisér a scenárista Rajat Kapoor v závěrečných titulcích věnoval tento film Manimu Kaulovi a Kumarovi Shanimu – svým učitelům a zároveň dvěma nejvýznamnějším představitelům indické filmové avantgardy. Na rozdíl od děl těchto velikánů nenabízí Kapoorův film radikální formální experimenty, ovšem i přes svou relativní stylistickou konvenčnost poskytuje výrazně odlišný divácký zážitek než bollywoodská produkce. Tu Ankhon Dekhi připomíná snad jen lehce stylizovaným herectvím.

V centru pozornosti poklidně plynoucího vyprávění stojí asi padesátiletý Bauji (jeho úlohy se skvěle zhostil Sanjai Mishra, dosud známý jen z vedlejších rolí), který se po jistém incidentu s nápadníkem své dcery rozhodne, že nebude věřit ničemu, o čem se sám osobně nepřesvědčil. Své nové krédo, ovšem dodržuje natolik pečlivě, že je nucen dát výpověď v zaměstnání (tam přece musí klientům dávat odpovědi, jejichž pravdivost si osobně neověřil), což vede k sérii konfliktů v jeho prosté domácnosti, kterou sdílí i s rodinou mladšího, úspěšnějšího a moderněji smýšlejícího bratra (toho si zahrál sám režisér).

Kapoor vykazuje dlouhodobý zájem o studium charakterů a mezilidských vztahů, takže nepřekvapí, že Baujiho bláznivé umanutosti využívá jako prostředku k reflexi společnosti obývající zpustlé byty ve Starém Dillí – místě dosud netknutém modernizací a globalizací. Zatímco novodobý Bollywood hledá své hrdiny mezi pozápadněnou vyšší střední třídou a bohatými elitami, Ankhon Dekhi se věnuje lidem na nižších stupních sociálního žebříčku, kteří se musejí vyrovnávat s postupným rozkladem tradičního společenského uspořádání, na které byli zvyklí.

Na detaily orientovaný snímek, jehož nálada neustále balancuje na hranici mezi humorem a jakousi hloubavou melancholií, zaznamenal velmi pochvalné ohlasy u diváků i odborné kritiky. Kromě hereckého výkonu Sanjaie Mishry novináři vyzdvihovali Kapoorovu schopnost výstižně a citlivě zachytit životy obyčejných lidí.

Autor: Miroslav Libicher

O režisérovi

Rajat Kapoor je divadelní i filmový herec („Monsoon Wedding“ Miry Nair, „Děti půlnoci“ Deepy Mehty a mnoho dalších mainstreamových a nezávislých indických filmů), také se však ukázal být skvělým scénáristou a režisérem filmů, ve kterých hraje také klíčovou roli. Mezi jeho nejvýznamnější snímky patří „Raghu Romeo“, jenž vyhrál v roce 2003 cenu National Award, dále „Mixed Doubles“ (2005), „Mithya“ (2007) a „Fatso“ (2009).
Kapoor říká: “Tento film jsem měl v sobě dlouhou dobu. Je o mém dětství, o alternujících vřelých a horkých stavech, když člověk vyrůstá ve vícečlenné rodině. Je to také film o střídání ročních období, o provázaných vztazích. Konečně jsem našel způsob, jak to vyjádřit. Muž, který je ochoten vsadit vše, pro svou víru. Je to šílenec i mesiáš; blázen a guru.”