Hosté festivalu

Home > Hosté festivalu

Viktoria Dzurenková

Viktória Dzurenková je studentkou filmové režie na FAMU v Praze. Zabývala se výzkumem širokého spektra audiovizuálních děl, zejména krátkými filmy, dokumenty, hudebními videi a reklamou. Od roku 2010 spolupracuje s Indickým filmovým a televizním institutem. Zájem o umění a kulturu přivedl Viktórii do překrásného údolí Himalájí do umělecké školy Heleny Roerich, založené Dr. Alenou Adamkovou, kde strávila 8 týdnů a natočila celovečerní dokument Light From Himalaya. S Viktórií Dzurenkovou se setkáme při projekci jejího snímku Light From Himalaya v malém sále kina Světozor 15. 10. v 18:00.

Param P. Tomanec

Param P. Tomanec je všestranný filmař a fotograf, který používá ve svých dílech prvky vizuální poezie. Param v roce 2009 vystudoval s vyznamenáním uměleckou fotografii (Westminster University, Londýn). Cesta za sebeobjevením jej zavedla v roce 1997 do jogínského chrámu severně od Londýna, kde během osmiletého pobytu procvičoval meditaci, studoval filosofii, sloužil komunitě a pracoval na fotografických dokumentech v Africe, Asii a Evropě. Od roku 2005 žije v Oxfordu. Param se osobně zúčastní premiéry filmu Rasa Yatra v Praze – kino Světozor, Velký sál – 15. 10. v 18:30.

Nasreen Munni Kabir

Nasreen Munni Kabir se narodila v Hyderabadu v Indii, dnes žije v Londýně. Je režisérkou a producentkou dokumentárních filmů a zároveň autorkou knih zabývajících se indickou kinematografií. Z knih jmenujme například: Guru Dutt, život ve filmu (OUP, Indie, 1996), Talking Films/Talking Songs ve spolupráci s Javedem Akhtarem (OUP, Indie 1999/2005), Bollywood – příběh indického filmu (Channel 4 Books/ PanMacmillan, 2000) Váš Guru Dutt (Roli Books, 2004) a mnoho dalších. Natočila mnoho úspěšných dokumentů pro televizní stanici Channel 4 (UK): Následuj hvězdu (Amitabh Bachchan), Lata s jejím hlasem (1991), Jak natočit bollywoodský film (1999), Jak prorazit v Bollywoodu (2000) a Vnitřní/Vnější svět Shah Rukh Khana (2005, Channel 4/Red Chillies). V roce 1999 získala cenu Asian Womens’ Achievement Award za její práci. Už 27 let spolupracuje s Channel 4 TV a podílí se tak významně na šíření povědomí o indickém filmu ve společnosti. Debata s Nasreen Munni Kabir proběhne 19. 10. v rámci konference Bollywood (R)evolution od 15:30 ve Francouzském institutu. Od 19:00 bude následovat projekce jejího dokumentárního filmu Vnitřní/Vnější svět Shah Rukh Khana.

Charles Tesson

Filmový kritik a historik Charles Tesson je zároveň mimořádným profesorem na pařížské Sorbonně (Sorbonne Nouvelle – Paris 3), kde učí estetiku a dějiny filmové tvorby východních neevropských kinematografií, především čínské, japonské a korejské. Je autorem řady publikací zaměřených na filmovou tvorbu, například monografie Satyajit Ray, která vyšla v nakladatelství Cahiers du Cinéma en 1992. Charles Tesson spolupracuje řadu let s časopisem Les Cahiers du Cinéma, jehož byl po několik let šéfredaktorem. V roce 2011 byl jmenován do funkce předsedy výběrové komise Týdne kritiky mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Debata s Charlesem Tessonem proběhne 19. 10. v rámci konference Bollywood (R)evolution od 15:30 ve Francouzském institutu.