Konference Bollywood (R)evolution

Home > Doprovodný program > Konference Bollywood (R)evolution

Konference na téma Bollywood (R)evolution na půdě Francouzského institutu

Pátek 19. října
Adresa: Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1

Konference se uskuteční ve spolupráci s Univerzitou Sorbonna v Paříži u příležitosti 100. výročí indické kinematografie. Akce se zúčastní dva významní hosté: Nasreen Munni Kabir, režisérka, producentka a odbornice na indický film, a Charles Tesson, současný předseda mezinárodního Týdne kritiky na festivalu vCannes.

Akce bude ukončena promítáním filmu The Inner World Of Shah Rukh Khan, který natočila Nasreen Munni Kabir v roce 2004 a který přibližuje soukromý i veřejný život jedné z největších bollywoodských hvězd.

Sto let indické kinematografie v Praze

Milován i opovrhován, studován i kopírován, indický film slaví své sté výročí. Zároveň i Festival bollywoodského filmu již 10 let umožňuje nahlédnout do exotických dálav prostřednictvím filmů nových i starých. Je i místem setkání mnoha zajímavých lidí z různých zemí. U příležitosti tohoto dvojitého výročí letos festival kromě tradičního programu nabízí i možnost zúčastnit se konference na téma Bollywood (r)evolution, která je pořádána ve spolupráci s pařížskou Sorbonou a Francouzským institutem v Praze. Bollywoodskou (r) evolucí vás provedou odborníci z věhlasné francouzské univerzity – Sorbony.

Tato konference si klade za cíl osvětlit tvář současného Bollywoodu ve vztahu k jeho minulosti. Padesátá léta (též zlatý věk indické kinematografie) bylo období, kdy se vyhranil indický populární film. Nabízí se otázka, k jakému posunu došlo, a kde si stojí indická kinematografie v posledním desetiletí.

Indický film často nese přívlastky jako romantický nebo rodinný, nicméně nová doba přináší i nové možnosti a perspektivy, a tudíž už dnes se můžeme setkat například s filmy o super hrdinech s velkým množstvím speciálních efektů. To zároveň vede i k otázce, co znamená nálepka Bollywood. Jedná se o samostatný žánr? Spadal by do tohoto žánru i film bez muzikálních prvků či romantických motivů? Právě ony (často dlouhé) tanečně- hudební sekvence vzbuzují u diváků rozporuplné reakce. Je však třeba vzít v úvahu, že v zemi prastarých tradic, kde má hudba i tanec své pevné kulturní ukotvení se jedná o důležité prostředky, které umožňují divákovi film lépe pochopit. Naše úvahy se zaměří na transformaci indického filmu, která je provázána s „dvojtermínem“ (R)EVOLUCE.

Pozvání přijali dva vážení hosté – Nasreen Munni Kabir a Charles Tesson. Producentka a režisérka Nasreen Munni Kabir, dlouholetá přítelkyně světoznámého herce Shah Rukh Khana, bude hovořit o své práci v prostředí indické kinematografie. Jedná se o autorku desítek knih, přičemž část její práce je zaměřena na zachování a šíření povědomí o indickém filmu. I díky ní se indické kinematografii podařilo proniknout až k nám. Druhý host Charles Tesson, bývalý redaktor Cahiers du Cinéma (věhlasný francouzský časopis zabývající se filmovou kritikou) a současný předseda Týdne kritiky v Cannes, bude hovořit o indických filmech v rámci festivalu.

Přijďte a oslavte s námi toto kinematografické jubileum!

Předná šející a hosté »

Program »