PROGRAM

FESTIVAL BOLLYWOODSKÉHO FILMU - INDICKÁ REALITA...? 6. - 12. října, kino Evald a Světozor

Tématem letošního ročníku festivalu je různé pojetí reality ztvárněné v různých žánrech indické kinematografie.

Na jedné straně stojí bollywoodské filmy se svými velkolepými barevnými scénami, písněmi a tancem, které vytvářejí snový prostor, jenž se pouze zlehka dotýká skutečného každodenního života v dnešní Indii. Na straně druhé stojí umělecké filmy, jejichž tvůrci se skrze reálné a mnohdy drsné příběhy filmových postav snaží vykreslit skutečný život tak, jak jej žijí skuteční Indové.

Část bollywoodského snění však nyní prostupuje stále hlouběji do veřejného života v Indii. Písně z nejnovějších filmových trháků vyhrávají u každého pouličního stánku, plakáty hindských filmových hvězd jsou k vidění ve všech městských centrech a filmové písně a tance se stávají nedílnou součástí většiny oslav či zábav. Bollywood je téměř doslova všude, kam se podíváme. A tak si klademe nevyhnutelnou otázku: Je to dobře nebo špatně, že se Bollywood postupně stává součástí indické reality?

Součástí programu je i závěrečný večírek - BOLLYWOOD PARTY v klubu P.M. (Trojická 8, Praha 2) - 11. 10. od 22 hodin

Letošními hosty festivalu jsou:
KABIR BEDI (slavný indický herec u nás známý zejména jako představitel hlavní role seriálu Sandokan - besedy s hostem po filmech Taj Mahal: Příběh nehynoucí lásky, Sandokan (2.díl) a Křehké vztahy).
BERND LUETZELER - NOMASALA - besedy s hostem po filmech Velkoměsto Bombaj a Indické vizuální novinky
PRATIK SINGH - UTV
MUNICH MASALA DJ´S - BOLLYWOOD PARTY


K I N O   E V A L D - 6. - 8. 10.

AmuPondělí 6. 10. - 17:30 - AMU
Kritikou oceňovaný, byť kontroverzní režijní debut, vypráví příběh dvacetileté Američanky indického původu Kaju, která se po letech vrací do Indie navštívit svou rodinu. Netuší však, že brzy narazí na lži a tajemství, obklopující její minulost. Před dvaceti lety se na tomto místě odehrálo strašlivé krveprolití, jež se ukáže být klíčem k jejímu tajemnému původu.

Indie/USA – 2005 – DVD - 102 min.
režie: Shonali Bose
hrají: Konkona Sen Sharma, Ankur Khanna, Brinda Karat
Bengali/English/Hindi/Punjabi, anglické titulky

Oficiální stránky filmu Trailer k filmu dělící čára VanajaPondělí 6. 10. - 20:00 - VANAJA
Film, oceněný na Berlinale 2007 jako nejlepší debut, vypráví příběh patnáctileté dívky jménem Vanaja, dcery chudého rybáře, která odejde do služby k místní statkářce v naději, že se zde naučí tanec Kuchipudi. Příběh z jihoindického venkova, kde jsou společenské bariéry odolnější než zdi starodávné pevnosti, ukazuje třídní propast na cestě mladé dívky k dospělosti.

Indie – 2007 – DVD – 112 min.
režie: Rajnesh Domalpalli
hrají: Mamatha Bhukya, Urmila Dammannagari, Ramachandriah Marikanti
Telugu, anglické titulky

Oficiální stránky filmu Trailery k filmu dělící čára Úterý 7. 10. - 17:30 - VELKOMĚSTO BOMBAJ (krátké filmy) / BOMBAY THE CITY
Tento program se zaměřuje na indické velkoměsto jako na imaginární prostor plný protikladů. 14 krátkých filmů nabízí různé pohledy na Bombaj, která je domovem mnoha miliónů lidí a indického zábavního průmyslu Bollywoodu. Sny a realita se splétají a přetvářejí spokojené životy v sarkastickou kritiku života v Bombaji.

moderuje: Bernd Luetzeler (NoMasala, Berlin)
délka/duration: 120 min.
Bengali/English/Hindi/Punjabi, anglické titulky dělící čára Unishe AprilÚterý 7. 10. - 20:00 - 19. DUBNA / UNISHE APRIL
Sarojini je slavná tanečnice, jejíž hluboká oddanost jevišti způsobila prohlubování propasti mezi ní a dcerou po smrti manžela. Je šťastná ze své kariéry a úspěchu? Příběh trvá celý jeden den a začíná 19. dubna ráno – na výročí smrti jejího muže.

Indie – 1994 – 35mm – 138 min.
režie: Rituparno Ghosh
hrají: Aparna Sen, Prasenjit Chatterjee, Debashree Roy
Bengali, anglické titulky dělící čára Středa 8. 10. - 17:30 - INDICKÉ VIZUÁLNÍ NOVINKY (krátké filmy)
Pro velký úspěch opakujeme výběr indických krátkých animovaných filmů z loňského ročníku festivalu. Všech 11 filmů nabízí prostřednictvím animace různé pohledy na svět, realitu, sny a fantazii. Všechny filmy vytvářejí specifický vizuální prostor, experimentují se střihem, animací a různými druhy médií na základě indických témat a reálií.

moderuje: Bernd Luetzeler (NoMasala, Berlin)
délka: 120 min.
Bengali/English/Hindi/Punjabi, anglické titulky dělící čára BaghbanStředa 8. 10. - 20:00 – SPRÁVCE / BAGHBAN
Tento dojemný bollywoodský rodinný portrét vypráví příběh Raje Malhotry, jeho manželky Pooji a jejich čtyř vlastních a jednoho adoptivního syna. Raj s Poojou jim v dětství poskytli vše, nač jen pomysleli, často i na úkor svých potřeb. Problémy začínají ve chvíli, kdy Raj odchází do důchodu….

Indie – 2003 – 35mm - 177 min.
režie: Ravi Chopra
hrají: Amitabh Bachchan, Hema Malini, Salman Khan
Hindi, anglické titulky dělící čára

K I N O   S V Ě T O Z O R - 8. - 12. 10. 

Středa 8. 10. - 20:30 - malý sál - Audiovisual: SETKÁNÍ INDICKÉHO TANCE A FILMU
Program zkoumá probouzení tanečního filmu, který vychází z bohaté indické taneční tradice. Základní principy indického klasického tance byly sepsány sanskrtem před dvěma tisíci lety v textu nazvaném Natya Shastra. Co se stane, když pohled kamery vstoupí do tohoto spletitého vztahu? Co odhalí? Co může zmizet? Více k programu Audiovisualu ...
délka: 70 min
anglicky, česky dělící čára Om shanti omČtvrtek 9. 10. -17:00 - velký sál - OM SHANTI OM
Om Prakash Makhija je mladý umělec pracující ve filmovém průmyslu 70. let, který touží potom stát se jednoho dne slavným hrdinou stříbrného plátna. Ale nic není takové, jak zpočátku vypadá... V duchaplné poctě bollywoodské kinematografii, která překvapuje nečekanými dějovými zvraty, tanci i reinkarnací a mistrně mixuje komedii s tragédií, se představí přes třicet bollywoodských hvězd nedávné minulosti a choreografka Farah Khan potvrzuje i svůj režijní um.

Indie – 2007 – DVD – 162 min.
režie: Farah Khan
hrají: Shahrukh Khan, Arjun Rampal, Kiron Kher, Deepika Padukone
Hindi, anglické titulky, simultánní tlumočení do češtiny

Oficiální stránky filmu dělící čára Salaam-e-ishqČtvrtek 9. 10. - 20:15 - velký sál - POCTA LÁSCE / SALAAM - E - ISHQ
Hvězdně obsazený a zábavný bollywoodský příběh šesti milostných párů, které se navzájem neznají. Ale potom jim osud a láska zkříží cesty.

Indie – 2007 – DVD - 216 min.
režie / directed by: Nikhil Advani
hrají / cast: Salman Khan, Priyanka Chopra, Anil Kapoor, Govinda
Hindi, anglické titulky/English Subtitles, simultánní tlumočení do češtiny


Oficiální stránky filmu dělící čára Ghare-BaireČtvrtek 9. 10. - 17:30 - malý sál - DOMOV A SVĚT / GHARE-BAIRE
Zřejmě nejznámější indický režisér Satyajit Ray (Oscar za celoživotní dílo v roce 1992) začíná vyprávět příběh jedné ženy vzpomínkami na události, které změnily její pohled na svět. Před mnoha lety se její manžel, bohatý statkář, rozhodne porušit tradici a ke zděšení svých konzervativních příbuzných umožní své ženě vzdělání a společenský život.

Indie – 1984 – 35mm – 140 min.
režie: Satyajit Ray
hrají: Soumitra Chatterjee, Victor Banerjee, Swatilekha Chatterjee
Bengali, anglické titulky dělící čára Pan a paní 55Čtvrtek 9. 10. - 20:30 - malý sál - PAN A PANÍ 55 / MR. AND MRS. 55
Chudý kreslíř Preetam jednoho dne potká na tenisovém turnaji dívku Anitu, která je pod dozorem tety Sity Devi, bojovnice za ženská práva, jež ochraňuje neteř před muži. Nicméně Anitin otec v poslední vůli uvedl podmínku, že dědictví získá pouze tehdy, provdá-li se nejpozději měsíc po 21. narozeninách. Sita Devi se rozhodne zinscenovat svatbu…

Indie – 1955 – 35mm – 157 min.
režie: Guru Dutt
hrají: Madhubala, Guru Dutt, Lalita Pawar
Hindi, anglické titulky dělící čára Pátek 10. 10. - 15:30 - velký sál – VANAJA
(viz popis filmu 6. 10.) dělící čára Taj Mahal: Příběh nehynoucí láskyPátek 10. 10. - 18:00 – velký sál - TAJ MAHAL: PŘÍBĚH NEHYNOUCÍ LÁSKY / TAJ MAHAL: AN ETERNAL LOVE STORY
režisérský sestřih
Od chvíle, kdy princ Khurram pohlédl na svou milovanou Ariumand, až do chvíle, kdy se stal císařem Shah Jahanem a ona jeho múzou – Mumtaz Mahal. Od bitvy o moc, která z bratrů udělala nesmiřitelné nepřátele, až k císařově zoufalství – a na konec zlaté éry. Lesklé mramorové stěny paláce vyprávějí rodinnou ságu. Ságu o královské rodině Mughalů, která je hnána jak nenávistí, tak i nezdolnou touhou po lásce. Je to příběh o mladém mileneckém páru, o princi Khurramovi, synovi císaře Jahangira a o Ariumand, neteři císařovny Noor Jahan. Tento dychtivě očekávaný film měl premiéru v roce 2004 a získal Národní cenu za nejlepší výpravu a nejlepší kostýmy. Podobně jako mnoho jiných bombastických bollywoodských eposů byl ale kasovním propadákem. Ve snaze zaútočit s novou intenzitou na plátna kin vyrobili tvůrci tohoto filmu jeho mezinárodní verzi.

Indie – 2008 – DVD – 126 min.
režie: Akbar Khan
hrají: Kabir Bedi, Manisha Koirala, Pooja Batra
Hindi-Urdu, anglické titulky, simultánní tlumočení do češtiny
následuje beseda s Kabirem Bedim (cca 30 minut)

Oficiální stránky filmu Trailery k filmu dělící čára PartnerPátek 10. 10. - 21:00 – velký sál - PARTNER / PARTNER
Prem, který si žije bohatý a zajištěný život v Bombaji, se jednoho dne rozhodne uplatnit své charismatické schopnosti k něčemu užitečnému a začne pomáhat ostatním mužům okouzlit jejich potenciální nevěsty. Jeho popularita z něj udělá “guru lásky”, vyhledávaného mnohými muži včetně Bhashkara D. Chaudryho, raněného citem lásky k jeho šéfové, modelce a dědičce Priye Jaisingh. Prem se rozhodne Bhaskarovi pomoci a vydají se na vtipnou a kostrbatou cestu v bollywoodském stylu.

Indie – 2007 – DVD – 155 min.
režie: David Dhawan
hrají: Salman Khan, Govinda, Lara Dutta, Katrina Kaif
Hindi, anglické titulky, simultánní tlumočení do češtiny

Oficiální stránky filmu dělící čára Projekt LayaPátek 10. 10. - 16:00 - malý sál – PROJEKT LAYA / LAYA PROJECT
Film o nezlomnosti lidského ducha - projekt Laya je dokumentem o životě a hudební kultuře komunit žijících v regionech zasažených v roce 2004 vlnou tsunami (Srí Lanka, Thajsko, Indonésie, Maledivy, Barma a Indie).
Film je promítán ve spolupráci s festivalem MOFFOM

India – 2007 – Beta SP - 68 min.
režie: Harold Monfils
Tamil, Thai, anglické titulky

Oficiální stránky filmu dělící čára

Z technických důvodů změna programu - místo filmu Jagte Raho budeme promítat film Barsaat.

Pátek 10. 10. - 17:30 - malý sál - BARSAAT
Dva přátelé, Pran a Gopal, spolu tráví dovolenou na venkově. Oba hledají ženu, každý ovšem jiným způsobem. Na venkově potkají dívky svých srdcí, ale ani pro jednoho z nich toto setkání nezůstane bez následků. 


Indie – 1949 – DVD – 171 min.
režie: Raj Kapoor
hrají: Nargis, Raj Kapoor
hindi, anglické titulky dělící čára Taxi ShanuPátek 10. 10. - 20:30 – malý sál - TAXI SHANU / SHANU TAXI
Shanu je prostý bombajský taxikář, který jednoho dne dostane od svého zákazníka mobilní telefon jako odměnu za svou poctivost. Tento ctižádostivý muž je přesvědčen, že mobil mu pomůže uskutečnit jeho sny.

Indie – 2006 – DVD – 15 min.
režie: Vasant Nath
Hindi, Anglické titulky

Oficiální stránky filmu


AMU

(viz popis filmu 6. 10.) dělící čára Sobota 11. 10. - 13:15 - velký sál

Duha na papířeDUHA NA PAPÍŘE / PRINTED RAINBOW

Stařenka se svou kočkou unikají před osamělostí a izolací jejich městského bytu na vlně fantaskních představ inspirovaných vzácnou sbírkou krabiček od sirek. Tento animovaný film byl vyznamenán mnoha mezinárodními cenami včetně ceny FIPRESCI.

Indie – 2006 – 35mm – 15 min.
režie: Gitanjali Rao

Oficiální stránky filmu

Hanumanův návratHANUMANŮV NÁVRAT / RETURN OF HANUMAN

V tomto animovaném filmu vhodném pro dospělé i děti sledujeme dobrodružství opičího krále Hanumana, jedné z nejoblíbenějších postav hinduistické mytologie. Rozhodne se pomoci šikanovanému vesnickému chlapci, a tak se vrátí na Zemi jako dítě Maruti s malým ocáskem. Brzy odhalí nebezpečí ohrožující celou vesnici a vydá se na misi, jež má zachránit jeho nové přátele.

Indie – 2007 – DVD – 105 min.
režie: Anurag Kashyap
Hindi, anglické titulky, simultánní tlumočení do češtiny

Oficiální stránky filmu dělící čára Rang de basantiSobota 11. 10. - 15:45 – velký sál - PŘIZNEJ BARVU / RANG DE BASANTI
Mladá anglická dokumentaristka Sue přijíždí do Indie natočit film o legendárním bojovníkovi za nezávislost na základě deníku svého dědečka. Podaří se jí ke spolupráci přemluvit nesourodou partu mladých studentů, kteří během natáčení zjišťují, jak moc a jak překvapivě se odkaz bojovníků za svobodu protíná s jejich současnými životy. Film o víře a odvaze, jenž byl oceněn nejen kritikou a diváckým ohlasem, ale měl též nezanedbatelný vliv na indické společenské vědomí.

Indie – 2006 – DVD – 157 min.
režie: Rakesh Omprakash Mehra
hrají: Aamir Khan, Sharman Joshi, Waheeda Rehman
Hindi, anglické titulky, simultánní tlumočení do češtiny dělící čára RaceSobota 11. 10. - 19:00 - velký sál - ZÁVOD / RACE
Napětí mezi dvěma diametrálně odlišnými bratry je tím hlavním motorem děje v žánrově čistém bollywoodském thrilleru. Bezohledný byznysmen Ranvir se vzdá svých citů ke krásné Sonie ve prospěch svého mladšího a zkaženého bratra Ranjiva; ovšem pod podmínkou, že přestane pít. Slib ale poruší a Sonia i Ranvir už pro něj nemají nic než slova pohrdání. Události se dále komplikují zradou, chamtivostí a vraždou, aby se co nevidět strhlo opravdové peklo.

Indie – 2008 – DVD – 154 min.
režie: Abbas Alibhai Burmawalla, Mastan Alibhai Burmawalla
hrají: Bipasha Basu, Katrina Kaif, Anil Kapoor, Akshaye Khanna
Hindi, anglické titulky, simultánní tlumočení do češtiny dělící čára Khoom asti Afghanistan?Sobota 11. 10. - 11:30 - malý sál - JAK SE MÁŠ, AFGHÁNISTÁNE? / KHOOM ASTI AFGHANISTAN?
Indický režisér Soumitra Ranade vyrostl v Kábulu, kam se po šestadvaceti letech vrací, aby znovu navštívil místa svého dětství. V zemi zdevastované válkou – po 11. září - objevuje její krásy skrze své vzpomínky a setkání s lidmi. Snímek nás provází po cestě plné naděje za minulostí a přítomností země, která se teprve učí žít v míru.

Film je součástí programu sestaveného Karanem Balim, filmařem a spoluzakladatelem společnosti Upperstall.com
Indie – 2007 – DVD – 58 min.
režie / directed by: Soumitra Ranade
English, anglické titulky/English subtitles
dělící čára Jsem překrásná!Sobota 11. 10. - 13:00 - malý sál - JSEM PŘEKRÁSNÁ! / I’M VERY BEAUTIFUL!
Dokumentární snímek sleduje vztah barové zpěvačky a filmaře (a zároveň režiséra filmu). Ranu byla vychována v rodině uprchlíků. Po únosu, narození dítěte a několika pokusech o sebevraždu je naprostým opakem Shyamala, který je vzdělaným, úspěšným a respektovaným mužem.

Film je součástí programu sestaveného Karanem Balim, filmařem a spoluzakladatelem společnosti Upperstall.com
Indie – 2007 – DVD – 65 min.
režie: Shyamal Kumar Karmakar
Hindi, anglické titulky dělící čára Sobota 11. 10. - 14:30 – malý sál
Mnoho lidí, mnoho tužeb
MNOHO LIDÍ, MNOHO TUŽEB / MANY PEOPLE MANY DESIRES

Dokumentární film vypráví napříč společenskými třídami, rozdíly mezi pohlavími, jazyky a kastami, příběh osob s homosexuální a bisexuální orientací žijících v Bangalore.

Indie – 2004 – DVD – 45 min.
režie / directed by: T. Jayashree
English/Kannada/Tamil/Hindi/Malayalam, anglické titulkyStal jsem seSTAL JSEM SE... / I BECAME...
Dítě žijící na ulici, jeho jediná potřeba – jídlo, a jeho jediný kamarád – balón. Film o materialismu a našich základních životních potřebách.

Indie – 2006 – DVD – 5 min.
režie: Arwa Mamaji


TALÍŘ RÝŽE / RICE PLATE

Absolvent filmové školy napíše scénář s názvem “Naštvaný hladový mladý muž” a jde s ním za typickým komerčním producentem. Dostává lekci, kterou ho na žádné škole nikdy nemůžou naučit.

Indie – 2005 – DVD – 5 min.
režie: Charudutt Acharya
Hindii, anglické titulky

Filmy jsou součástí programu sestaveného Karanem Balim, filmařem a spoluzakladatelem společnosti Upperstall.com dělící čára Sobota 11. 10. - 16:00 - malý sál

Holly BollyHOLLY BOLLY / HOLLY BOLLY

Tato inteligentní komedie se vysmívá komerčním tlakům vyvíjeným na filmaře - dva autoři svádějí tuhý boj za prosazení svých filmařských nápadů.

Indie – 2004 – DVD - 13 min.
režie: Dishad Husain
hrají: Robert Atiko, Honey Kalaria, Riz Meedin
EnglishSunset BollywoodSUNSET BOLLYWOOD

Každý herec, který si razí v Bollywoodu cestu ke slávě, sní o té chvíli, kdy se proslaví na velkém plátně. Náhle to přijde a on letí raketovou rychlostí na hvězdnou pozici. Ukáže se ovšem, že stát se jedničkou je celkem snadné – udržet se na špici je ten těžší úkol. Úspěch ze dne na den vidí milióny, ale co se stane, když reflektory pohasnou?

Indie – 2005 – DVD – 54 min.
režie: Komal Tolani
účinkují: Rahul Roy, Kumar Gaurav, Bhagyashree
English, anglické titulky dělící čára Sobota 11. 10. - 17:30 - malý sál - SANDOKAN (2. díl)
SandokanV roce 1976 hrál indický herec Kabir Bedi hlavní roli v šestidílném seriálu Sandokan natočeném v italsko-francouzko-západoněmecko-britské koprodukci. Vydejte se s námi na cestu časem do dob, kdy byl tento seriál v Československu tak populární, a sledujte opět Sandokana – neporazitelného hrdinu po celé Malajsii známého jako Tygr z Mompračemu a vůdce vzbouřených pirátů, které vede v boji proti koloniální nadvládě. Kabir Bedi se tímto seriálem (na motivy románů Emilia Salgariho) nesmazatelně vryl do paměti mnoha generací.

Itálie-Francie-NSR-Velká Británie – 1976 – DVD – 66 min.
režie: Sergio Sollima
hrají: Kabir Bedi, Philippe Leroy, Carol André
česky
následuje beseda s Kabirem Bedim dělící čára Sobota 11. 10. - 19:30 - malý sál - POD ROUŠKOU NOCI / JAGTE RAHO
(viz popis filmu 10. 10.) dělící čára Life in a ...metroNeděle 12. 10. - 13:15 - velký sál - ŽIVOT V METROPOLI / LIFE IN A … METRO
Film sleduje paralelně příběh několika lidí žijících v metropoli – Bombaji. Rahul je mladý muž plný snů, šéf call centra, potajmu zamilovaný do Nehy – mladé úspěšné ženy, která za svou kariéru vděčí vztahu se svým šéfem Ranjeetem. Ten je ve svých třiceti letech ženatý se Shikhou a je otcem šestileté dcery. Shikha je vzdělaná tanečnice. A jejich příběh se může začít zaplétat...

Indie – 2007 – DVD – 131 min.
režie: Anurag Basu
hrají: Dharmendra, Shilpa Shetty, Shiney Ahuja
Hindi, anglické titulky, simultánní tlumočení do češtiny dělící čára Kabhie alvida naa kehnaNeděle 12. 10. - 15:45 - velký sál - NIKDY NEŘÍKEJ SBOHEM / KABHIE ALVIDA NAA KEHNA
Úspěšný fotbalista Dev Saran je nešťastně ženatý s Rheou, která tvrdě pracuje pro módní časopis; mají spolu syna Arjuna. Opatrná učitelka Maya se chystá na svatbu s kamarádem z dětství Rishi Talwarem. Dev se s Mayou náhodou setká těsně před svatbou a přestože se neznají, hned si padnou do oka. Tato jiskra mezi nimi znovu přeskočí, když se opět potkají po čtyřech letech. Film byl vychvalován za svůj neotřelý příběh i bollywoodskou estetiku, dostal mnoho cen a stal se kasovně nejúspěšnějším indickým filmem v USA.

Indie – 2006 – DVD – 193 min.
režie: Karan Johar
hrají: Amitabh Bachchan, Shahrukh Khan, Rani Mukherjee, Preity Zinta
Hindi, anglické titulky, simultánní tlumočení do češtiny

Oficiální stránky filmu dělící čára Namastey LondonNeděle 12. 10. - 19:30 - velký sál - AHOJ, LONDÝNE / NAMASTEY LONDON
Jazz je mladá Indka žijící v Londýně a zbožňující vše britské – dokonce i její snoubenec (a šéf) je britský milionář. Dívčin otec, muž věrný indickým tradicím, se s tím nemůže smířit a pozve ji do Indie, aby se – jak doufá – provdala za pravého indického mladíka. Jazz se ovšem nemíní vzdát bez boje... Jak usmířit tyto kulturní rozdíly? Příběh o Západu a Východu v bollywoodském stylu.

Indie – 2007 – DVD – 132 min.
režie: Vipul Amrutlal Shah
hrají: Akshay Kumar, Katrina Kaif, Clive Standen
English/Hindi, anglické titulky, simultánní tlumočení do češtiny

Oficiální stránky filmu Trailer 1 Trailer 1Trailer 2 Trailer 3 Trailer 4 dělící čára Fronta na záchodNeděle 12. 10. - 11:30 – malý sál - FRONTA NA ZÁCHOD / Q2P
Film se zabývá otázkou budoucnosti Bombaje a upozorňuje na nedostatek veřejných toalet. Když pozorujeme, kdo musí stát ve frontě na záchod, začínáme rozumět neustálým pohybům hranice mezi veřejným a sokromým prostorem v tomto bouřlivě se rozvíjejícím městě. V Muzeu toalet či v bombajském slumu – všude slyšíme to ticho, které obklopuje záchody a cítíme, jak podobné je tichu, které obestírá sociální nerovnost.

Indie – 2006 – miniDV – 54 min.
režie: Paromita Vohra
Hindi/Marati, anglické titulky dělící čára Neděle 12. 10. - 13:00 – malý sál

SuvarnamSUVARNAM

Narození, smrt, rituály – zlato bylo nedílnou součástí každého klíčového okamžiku života v Kérale a tradiční zlatníci, tvůrci ozdob určených k těmto příležitostem, byli vysoce ceněni mezi řemeslníky. Proces výroby šperků byl hluboce spjat s mytologií, poezií, etikou a estetikou a blízkým vztahem mezi drahým kovem, řemeslníkem a společností.

Indie – 2007 – DVD – 38 min.
režie: Narayanan AV
Malayalam, anglické titulky
Us paarUS PAAR

Každý prsten, který Naaven nosí, ho chrání proti strachu. Změní setkání se Sonali jeho život?
Indie – 2007 – DVD – 30 min.
režie: Anushka Shivdasani Rovshen
Hindi, anglické titulky

Filmy jsou součástí programu sestaveného Karanem Balim, filmařem a spoluzakladatelem společnosti Upperstall.com dělící čára Neděle 12. 10. - 14:30 – malý sál

Fotky z rodinného albaFOTKY Z RODINNÉHO ALBA / SNAPSHOTS FROM A FAMILY ALBUM

Domácí video má schopnost stát se dokumentem lidských životů. Snímek je kronikou rodiny, jejích každodenních osudů a vztahů v průběhu pěti let. Jazyk, mýty, hudba, kultura – vše je součástí neustálé změny. Pod tlakem globální ekonomiky se proměňuje tradiční hodnotový systém.

Indie – 2004 – DVD – 63 min.
režie: Avijit Mukul Kishore
Hindi, anglické titulky
Legenda o tlustý máměLEGENDA O TLUSTÝ MÁMĚ / THE LEGEND OF FAT MAMA
Tragikomický příběh čínské komunity žijící v Kalkatě. O ženě, která kdysi vařila nejlepší nudle ve městě. O pouličním jídle a mizejících jídelnách, tištěných a ručně psaných novinách a první “dračí” taneční skupině složené výhradně z žen. O bolesti a ranách ze zacházení, jakého se Číňanům dostalo po válce mezi Indií a Čínou.
Indie – 2006 – DVD – 24 min.
režie: Rafeeq Ellias
English, Hindi, Chinese, anglické titulky

Filmy jsou součástí programu sestaveného Karanem Balim, filmařem a spoluzakladatelem společnosti Upperstall.com dělící čára Kuchhe dhaageNeděle 12. 10. - 16:00 – malý sál - KŘEHKÉ VZTAHY / KUCHHE DHAAGE
Lakhan a Roopa jsou zapřísáhlí nepřátelé spojení spalující touhou po pomstě. Vše se změní, když do jejich života vkročí nevinná venkovská dívka Sona. Spolčeni beznadějnou láskou, ocitnou se oba bok po boku, bránící její čest před celou vesnicí. Dnes již bollywoodská klasika, která též uspíšila plodnou kariéru Kabira Bediho.

Indie – 1973 – DVD – 177 min.
režie: Raj Khosla
hrají: Kabir Bedi, Vinod Khanna, Moushumi, Nirupa Roy
Hindi, anglické titulky
následuje beseda s Kabirem Bedim dělící čára ManthanNeděle 12. 10. - 20:00 - malý sál - MÁSELNICE / MANTHAN
Mistrovské dílo známého režiséra přináší příběh party městské mládeže, která pod vedením veterináře buduje mlékárenské družstvo v chudé vesnici. Přestože se vesničané snaží pracovat společně, vyplouvají na povrch staré spory a nepřátelství. Důležitým detailem je ale hlavně způsob financování celého filmu – půl miliónu zemědělců z chudého státu Gudžarát se po pár rupiích složilo, aby tento projekt vznikl.

Indie – 1976 – 35mm - 134 min.
režie: Shyam Benegal
hrají: Girish Karnad, Smita Patil, Amrish Puri
Bengali, anglické titulky dělící čára

Dobrovodný program:

BOLLYWOOD PARTY

Sobota 11. 10. od 22:00 do rána - klub P.M. (Trojická 8, Praha 2)
Závěrečný večírek festivalu v rytmu bollywoodských hitů v podání Munich Masala DJ´s.

Vystoupí taneční skupiny BOLLY NATYAM, ČHINGER-PHAGER, AFROLATINO! a tanečnice BERRAK YEDEK.