HOSTÉ FESTIVALU

KABIR BEDI

Kabir BediKabir Bedi se narodil 16.ledna 1946 do sikhské rodiny v indické Bombaji. Matka Freda konvertovala k budhismu, otec Baba Phyare Lal Bedi byl spisovatelem a filozofem. Kabir začínal v indické “továrně na sny”, Bollywoodu a na mezinárodní scénu vpadl rolí malajského tygra Sandokana, bojovníka za nezávislost v časech britské koloniální nadvlády, kterého vytvořil v roce 1884 italský spisovatel Emilio Salgari. Italsko-německo-francouzský seriál SANDOKAN (1979) režírovaný Sergio Sollimou se natáčel v Jihovýchodní Asii a ve stejné roli můžeme Bediho vidět ještě i v “návratovém” seriálu z 90. let. Pod Sollimou si Bedi však zahrál už předtím, v populárním dobrodružném snímku ČERNÝ KORZÁR (1976). Jako Farouk Ahmed se mihl ve čtyřech epizodách (1982 a 1986) seriálu DYNASTIE a ve třinácté bondovce s názvem CHOBOTNIČKA (1983) hraje Gobindu, pravou ruku hlavního padoucha a Bondova (Roger Moore) protivníka Kamala Khana. Jako princ Omar Rašíd se objevoval v nekonečné televizní soap-opeře BÁJEČNÍ A BOHATÍ (v roce 1994 a jako host i v roce 2005). V letech 2006 a 2007 se představil ve dvou seriálech italské provenience a nedávno dokončil dvěstě dílů italské rozhlasové hry pro nejposlouchanější stanici v zemi.

Bedi byl třikrát ženatý a má tři děti: Pooju, Siddartha a Adama. Dcera Pooja Bedi, rozvedená matka dvou dětí, byla v letech 1991-1995 herečkou, dnes pracuje jako tisková redaktorka a chystá se publikovat matčiny paměti. Syn Adam je bollywoodským hercem. Syn Siddarth odešel studovat do USA, trpěl schizofrenií a v roce 1997 spáchal ve věku 26 let sebevraždu. Kabir se proslavil i svým vztahem se Sonu Waliaovou, Miss Indie z roku 1985. Bedi pobývá střídavě v Londýně, Římě a Bombaji. Plynule hovoří hindsky, anglicky a italsky. Časopisem Cosmopolitan byl v roce 1978 vyhlášen „nejžádoucnějším“ svobodným mládencem roku a na základě internetového průzkumu deníku „The Times of India“ obsadil čtvrté místo v žebříčku století pro nejhezčí Indy. Kabir Bedi je stálým stoupencem za svobodnou Barmu (Myanmar) a stal se také oficiálním velvyslancem “kampaně Barma“ za Spojené království.

Oficiální stránky Kabira Bediho

Besedy s Kabirem Bedim:
Pátek 10. 10. - 18:00 – Světozor velký sál - TAJ MAHAL: PŘÍBĚH NEHYNOUCÍ LÁSKY / TAJ MAHAL: AN ETERNAL LOVE STORY
Sobota 11. 10. - 17:30 - Světozor malý sál - SANDOKAN (2. díl)
Neděle 12. 10. - 16:00 – Světozor velký sál - KŘEHKÉ VZTAHY / KUCHHE DHAAGE dělící čára

BERND LUETZELER - NO MASALA

No MasalaBernd Luetzeler je zakladatel berlínského projektu NoMasala, jehož cílem je prezentace dnešní moderní Indie a zpochybnění zaběhnutých představ o Indii, které na Západě stále převládají, prostřednictvím projekcí indických krátkých filmů.

Indické krátké filmy, které jsou součástí nekomerční nezávislé indické produkce, se jen těžko prodírají na povrch skrze bollywoodské filmy, které jsou k vidění všude. Je třeba si uvědomit, že většina indických kin je zahlcena téměř výhradně bollywoodskou produkcí a částečně produkcí hollywoodskou. S jakoukoli jinou světovou filmovou tvorbou, ať už komerční nebo nekomerční, natož s nekomerční indickou, se v indických kinech setkáváme opravdu jen zřídka. Naštěstí dnešní technologie umožňují tvůrcům jak snadnější natáčení tak i distribuci jejich děl a díky tomu si i tyto filmy mohou najít své příznivce. V roce 2003 vznikl dokonce v Bombaji Mocha Film Club, který začal pravidelně jednou měsíčně s projekcemi indických a zahraničních krátkých filmů. Od té doby vzniklo po celé Indii ještě několik dalších podobných klubů a také festivalů. Mocha Film Club v roce 2006 změnil název na The Short Circuit s nímž spolupracuje berlínská NoMasala.

NoMasala vznikla v roce 2004 v Berlíně, ale projekce organizuje i v dalších německých a evropských městech. Filmová sbírka NoMasaly pokrývá široký umělecký i tématický okruh, od fikce, skrz animaci, dokumentární a experimentální filmy, až po videoklipy. Je zaměřena jak na indická tak i na globální témata.

Oficiální stránky NoMasala

Besedy s Berndem Luetzelerem:
Úterý 7. 10. - 17:30 - Evald - VELKOMĚSTO BOMBAJ (krátké filmy) / BOMBAY THE CITY
Středa 8. 10. - 17:30 - Evald - INDICKÉ VIZUÁLNÍ NOVINKY (krátké filmy) dělící čára

PRATIK SINGH

Pratik Singh je Business Manager UTV, jedné z největších distributorských společností filmového a zábavního průmyslu v Indii.

Oficiální stránky UTV dělící čára

DISHAD HUSAIN

Režisér filmu Holly Bolly

Oficiální stránky dělící čára

PARMESH SHAHANI

Oficiální stránky dělící čára

ARWA MAMAJI

Režisérka filmu I became

Oficiální stránky dělící čára

MUNICH MASALA DJ´S

Munich MasalaMunich Masala vznikla v roce 1999 s cílem podporovat různorodé kulturní aktivity jihoasijského původu v Mnichově. Zejména pomocí "Orientálních tanečních nocí", které v Mnichově pořádá, se snaží seznámit vzájemně lidi různého původu a pomoci jim s integrací do nového německého prostředí.

DJové Sanjay Tambe a Roman Chowdhury z Munich Masala představí svůj hudbení program na závěrečném večírku BOLLYWOOD PARTY v sobotu 11. 10. v klubu P. M. od 22 hodin.

Oficiální stránky Munich Masala