O filmech


Mughal-E-Azam - černobílá verze (pondělí 10.10. v 17:00, kino Aero)

Režie: K. Asif
Formát: 35 mm (v urdštině)
Rok výroby: 1960
Stopáž: 173 minut

Příběh tragické lásky následníka trůnu Salima (Dilip Kumar) a palácové tanečnice Anarkali (Madhubala) na sklonku 16. století za vlády proslulého mughalského císaře Akbara (Prithviraj Kapoor). Film dodnes ohromuje velkolepými bitevními i tanečními scénami a ve své době to byl nejdražší, ale zároveň i nejúspěšnější bollywoodský snímek. Loni vznikla v Indii zrestaurovaná a digitálně obarvená kopie, která opět přitahuje statisíce diváků z celého světa - dáváme však tentokrát přednost klasické černobílé verzi.

Veer - Zaara (pondělí 10.10. ve 20:30, kino Aero)

Režie: Yash Chopra
Formát: DVD (v urdštině a hindštině)
Rok výroby: 2004
Stopáž: 192 minut

Mladá pákistánská obhájkyně Saamiya Siddiqui (Rani Mukherjee) si jako svůj první případ vybere tajemného pilota indické armády Veer Pratap Singha (Shah Rukh Khan), který tráví jíž dvaadvacátý rok v pákistánském vězení. Zachránil totiž kdysi život krásné Pákistánce jménem Zaara Hayaat Khan (Preity Zinta), do které se okamžitě zamiloval a dokonce ji představil i svým rodičům (Amitabh Bachchan a Hema Malini). Celý jejich vztah se však zkomplikuje příchodem Zaařina snoubence, který se vynasnaží zbavit se Veera za každou cenu. Obhájkyně Saamiya jej ve vězení nejen přesvědčí, aby po dlouhé době konečně promluvil, ale znovuotevřením svého procesu dal též naději na zlepšení vztahů mezi Indií a Pákistánem.

Pakeezah (Pure of Heart / Čistota srdce) (úterý 11.10. v 17:30, kino Aero)

Režie: Kamal Amrohi
Formát: 35 mm (v urdštině)
Rok výroby: 1972
Stopáž: 146 minut

Tanečnice a kurtizána Nargis sní o úniku ze svého bezútěšného života, rodina jejího manžela ji však odmítne a Nargis umírá poté, co porodí dceru Sahibjaan (Meena Kumari), jež se později také stává kurtizánou. Zamiluje se do tajemného cizince, jehož otec jim však zakáže sňatek a Sahibjaan nakonec tancuje na jeho domluvené svatbě, kde ji pozná její otec, přihlásí se k ní a diváci jsou odměněni happy-endem. Velký úspěch filmu byl paradoxně způsoben zejména nečekanou smrtí půvabné herečky v hlavní dvojroli těsně po uvedení filmu do kin.

Devdas (úterý 11.10. ve 20:30, kino Aero)

Režie: Sanjay Leela Bhansali
Formát: 35 mm (v hindštině a bengálštině)
Rok výroby: 2002
Stopáž: 182 minut

Již popáté zfilmovaná sága o muži jménem Devdas (Shah Rukh Khan), který miloval svou dětskou lásku, Paro (Aishwarya Rai), nemohl si ji však vzít kvůli odporu své rodiny, jemuž se slabošsky nedokázal vzepřít. Poté, co je Paro provdána za jiného, nachází útěchu v alkoholu a náručí kurtizány Chandramukhi (Madhuri Dixit). Snímek je výjimečný zejména po vizuální stránce a detailně propracovanou choreografií.

Mohra (The Pawn / Pěšák) (středa 12. 10. v 17:30, kino Aero)

Režie: Rajiv Rai
Formát: 35 mm (v hindštině)
Rok výroby: 1994
Stopáž: 177 minut

Novinářka Roma Singh (Raveena Tandon) je při exkurzi ve vězení napadena několika zločinci, ale zachrání ji odsouzenec za několik vražd Vishal Agnihotri (Sunil Shetty). Ukáže se, že Vishal byl odsouzen neprávem, když se snažil pomstít znásilnění a vraždu své manželky. O případ se začne zajímat i policista a Romin přítel Amar Saxena (Akshay Kumar) spolu s novinovým vydavatelem Jindalem (Naseeruddin Shah) a díky jim je Vishal brzy osvobozen. Opouští zdi vězení, ale ještě netuší, že svoboda stále není na dosah a stává se pěšákem ve hře velkých hráčů.

Mr. India (středa 12.10. ve 20:30, kino Aero)


Režie: Shekhar Kapur
Formát: 35 mm (v hindštině)
Rok výroby: 1987
Stopáž: 179 minut

V Indii 80. let zmítané nepokoji, terorismem, černým trhem a nedostatkem jídla se objeví šílenec jménem Mogambo (Amrish Puri), jenž je rozhodnut zničit celou zemi svou armádou a zbraněmi. Ty by nejraději skladoval v domě plném sirotků, o které se stará sám v dětství osiřelý Arun Verma (Anil Kapoor) a jenž se rozhodne s Mogambem bojovat. K dispozici má fantastický vynález, který mu umožní stát se neviditelným a v očích obyčejných lidí se stává zachráncem a spasitelem, známým pod přezdívkou Mr. India. Po jeho boku mu v boji zdatně sekunduje novinářka Seema Sohni (Sridevi), ani ona však o jeho dvojí identitě nemá potuchy. Mogambo se rozhodne vlákat tajemného soupeře do léčky a tak unese všechny sirotky, Seemu i Aruna rozhodnut utopit je v kyselině...

Bunti Aur Babli (Bunti and Babli / Bunti a Babli) (čtvrtek 13.10. v 17:00, kino Světozor)

Režie: Shaad Ali
Formát: DVD (v hindštině)
Rok výroby: 2005
Stopáž: 170 minut

Rakesh a Vimmi (Abhishek Bachchan a Rani Mukherjee) - oba narození v severoindických maloměstech sní o dobrodružném životě plném peněz a slávy. Nechtějí být jen zrnkem prachu někde na horizontu, chtějí se stát horizontem samotným. Poté, co se potkají, stává se z nich legendární pár Bunti a Babli, který se dokáže převtělit do duchovních guru, gangsterů, právníků i jejich sexuálně zneužitých klientů a policistu, který je jim na stopě (Amitabh Bachchan) nejvíce rozzuří úspěšným pronájmem Taj Mahalu americkému podnikateli. Úspěšná parafráze na Spielbergův film Chyť mě, když to dokážeš okořeněná indickými reáliemi, vtipnými dialogy a chytlavými písněmi.

Munnabhai M.B.B.S. (Munnabhai M.D. / MUDr. Munnabhai) (čtvrtek 13.10. ve 20:15, kino Světozor)

Režie: Rajkumar Hirani
Formát: DVD (v hindštině)
Rok výroby: 2003

Munnabhai (Sanjay Dutt) je šťastný člověk - žije v chudší bombajské čtvrti, kterou ovládá jeho zlodějský gang a věnuje se zejména alkoholu, holkám a rvačkám, po kterých se vždy dobře vyspí. Jednou za rok se vše změní, když přijede na pravidelnou návštěvu jeho otec (Sunil Dutt). Celá čtvrť se změní v zaměstnance a pacienty dobročinné nemocnice, jejíž je Munnabhai v očích svého otce primářem. Jednou však otec potká svého dávného přítele a domluví sňatek svého syna, falešného doktora, s jeho dcerou Suman (Gracy Singh), jež je ovšem doktorkou ve skutečnosti. Munnabhai se svatbě vzpírá, ale jen do okamžiku, než se do Suman zamiluje. To už ovšem jeho otec odhalí pravdu...

Zanjeer (The Chain / Řetěz) (pátek 14.10. v 17:30, kino Světozor)


Režie: Prakash Mehra
Formát: 35 mm (v hindštině a urdštině)
Rok výroby: 1973
Stopáž: 145 minut

Jako dítě je Vijay svědkem zavraždění svých rodičů, během něhož se schová do skříně a jediné, co z vraha zahlédne, je zlatý řetízek s plastovým koníkem. O dvacet let později se Vijay (Amitabh Bachchan) stane policistou, který má neustále problémy s nadřízenými, protože díky svému traumatu si všechny zločiny bere příliš osobně. Poté, co je postaven mimo službu, rozhodne se vypátrat vraha svých rodičů stůj co stůj s mazanou brusičkou nožů jménem Mala (Jaya Bhaduri) po svém boku. Film byl natočen podle skutečné události a během natáčení oba představitelé titulních rolí, Amitabh a Jaya, uzavřeli sňatek.

Dhoom (The Hit / Úder) (pátek 14.10. ve 20:30, kino Světozor)

Režie: Sanjay Gadhvi
Formát: DVD (v hindštině)
Rok výroby: 2005
Stopáž: 129 minut

Jai Dixit (Abhishek Bachchan) je poctivý kriminalista, který dostane za úkol vypátrat partu bombajských zlodějů, která vždy někde udeří a zmizí dřív, než stačíš zvolat "chyťte ho!", zejména díky svým ultramoderním a superrychlým motocyklům. Poté, co si zloději nakradou dost, rozhodnou se stáhnout do ústraní coby poctiví chlapci rozvážející pizzu - šéf gangu, frajer Kabir (John Abraham), si ale nenechá ujít hru na kočku a myš s nezdolným detektivem na motorce v patách. Film převzal klasickou strukturu příběhů o policistech a zlodějích a perfektně ji zasadil do reality 21. století i s netypickým závěrem. Hlavním hitem letošní sezóny se po celé Indii stala titulní píseň filmu Dhoom Machale.
Shree 420 (Mr. Fraud / Pan Podvod) (sobota 15.10. ve 14:00, kino Světozor)

Režie: Raj Kapoor
Formát: 35 mm (v hindštině)
Rok výroby: 1955
Stopáž: 168 minut

Bitva mezi ctností a hříchem a alegorie o rozhodování mezi nimi, jimiž jsou vystaveni čerstvě svobodní občané nezávislé Indie. Film legendárního filmaře Raje Kapoora, který též ztvárnil chaplinovsky laděnou hlavní roli muže, jenž přichází do Bombaje 50. let s čistým svědomím a poctivými úmysly, aby postupně zjistil, jak těžké je ve společnosti plné podvodu, lží a přetvářky obstát. Roli jeho partnerky, podobně smýšlející Vidyi, ztvárnila slavná Nargis.

Hum Dil De Chuke Sanam (I Already Gave My Heart Away / Mé srdce už někomu patří) (sobota 15.10. v 15:00, kino Světozor)

Režie: Sanjay Leela Bhansali
Formát: 35 mm (v hindštině)
Rok výroby: 1999
Stopáž: 188 min

Film plný barev a tance beze zbytku využívá všech atrakcí, které může nabídnout bohatý indický společenský život - např. svatby, oslavy svátku Diwali či hromadného pouštění draků. Hlavní hrdinkou je Nandini (Aishwarya Rai), trochu rozmazlená dcera slavného pěvce (Vikram Gokhale), která je přesvědčená, že může mít vliv na výběr svého životního partnera. Opětovanou lásku prožívá se Sameerem (Salman Khan), který přijíždí z Itálie (natáčeno v Maďarsku) studovat u jejího otce, ten však nakonec domluví svatbu s rodiči právníka Vanraje (Ajay Devgan). Snímek byl oceněn mnoha cenami časopisů Filmfare i Screen Weekly, televizní stanice Zee Cinema i Mezinárodní indické filmové akademie. Kapesníky s sebou!


Gulabi Aaina (Pink Mirror / Růžové zrcadlo) (sobota 15.10. v 17:30, kino Světozor)

Režie: Sridhar Rangayan
Formát: DVD (v hindštině)
Rok výroby: 2003
Stopáž: 40 minut


Film je oslavou života a barevného světa transvestitů. Shabbo a Bibbo jsou nejen přátelé, ale vztah mezi nimi bychom mohli popsat také jako sesterský – tak výjimečně jsou spřízněni. Až do doby, než se objeví krásný mladík... Středometrážní film natočený v soukromé produkci využívá mnoha bollywoodských prvků a odvážně se dotýká i dosud tabuizovaného tématu AIDS.

Kuch Kuch Hota Hai (Something Is Happening / Něco se děje) (sobota 15.10. v 18:30, kino Světozor)

Režie: Karan Johar
Formát: DVD (v hindštině)
Rok výroby: 1998
Stopáž: 177 minut

Hvězdně obsazený hit, který se držel několik měsíců v britských žebříčcích návštěvnosti na desáté příčce, začíná vzpomínkou na nedávno zemřelou Tinu (Rani Mukherjee), jež těsně před smrtí zanechala osm dopisů pro svou maličkou dceru - ta dostává postupně za úkol znovu oženit svého tatínka Rahula (Shah Rukh Khan) se svou dávnou láskou Anjali (Kajol). Jednou z překážek na trnité cestě plné písní a tanců je Aman (Salman Khan), který se přibližuje k Anjali nebezpečně blízko - malá dcerka svůj Amorův úkol nakonec ovšem dovede do zdárného konce.

Kaagaz Ke Phool (Paper Flowers / Růže z papíru) (neděle 16.10. ve 14:00, kino Světozor)

Režie: Guru Dutt
Formát: 35 mm (v hindštině)
Rok výroby: 1959
Stopáž: 148 minut

Prostřednictvím flashbacků sledujeme příběh slavného filmového režiséra Sureshe Sinhy (Guru Dutt), jehož manželství je v troskách kvůli přesvědčení rodičů jeho manželky, že filmařina postrádá požadovanou společenskou důstojnost. Jednoho deštivého rána náhodou potká Shanti (Waheeda Rehman), ženu, které půjčí svůj baloňák, a když mu ho přijde vrátit uprostřed natáčení do ateliéru, omylem vstoupí do záběru a režisér si uvědomí, že je to hvězda, kterou hledá... První indický širokoúhlý film kritika sice vysoce ocenila, leč zájem diváků byl pramalý a zklamaný režisér již nikdy nic nenatočil.

Page 3 (Strana 3) (neděle 16.10. v 15:30, kino Světozor)

Režie: Madhur Bhandarkar
Formát: DVD (v hindštině)
Rok výroby: 2005
Stopáž: 139 minut

Každý chce být na straně číslo 3. Třetí strana je v indických tištěných médiích věnována bulvárním zprávám o celebritách a bohatých lidech, kterým nedělá problém si připlatit, aby se celebritami stali. Pohledem mladé novinářky Madhvi (Konkona Sen Sharma) sledujeme bombajských horních "deset tisíc" během jejich mejdanů, afér, pomluv, intrikaření i střetů se svým svědomím; ona sama se však do tohoto světa noří více než je jí milé. Film otevřeně naráží na propojení politiky, byznysu a policie s kriminálním podsvětím a velmi odvážně zobrazuje i jinak skryté homosexuální či pedofilní podtexty.

Vishwa Thulasi (neděle 16.10. v 17:00, kino Světozor)

Režie: Sumathy Ram
Formát: 35 mm (v tamilštině)
Rok výroby: 2004
Stopáž: 114 minut

Tamilský film o učitelce tance Thulasi (Nandita Das), která se po dvaceti letech vrací do své rodné vesnice, kde ji opět začnou pronásledovat vzpomínky na již dávno zapomenutou lásku k Vishwovi (Mammootty). Jejich vztah ovšem komplikuje Shiva (Manoj K. Jayan), jehož touha po Thulasi nezná mezí.

Black (neděle 16.10. v 18:30, kino Světozor)

Režie: Sanjay Leela Bhansali
Formát: DVD (v angličtině a hindštině)
Rok výroby: 2005
Stopáž: 122 minut

Netradiční, přesto u indického publika velmi oblíbený pokus o nový směr v produkci bollywoodských studií pečlivě, ale zároveň dost spektakulárně mapuje postupný vývoj vztahu mezi hluchoslepou holčičkou z bohaté rodiny (Ayesha Kapoor) s jejím nekompromisním učitelem (Amitabh Bachchan). Po velkém souboji s postižením své svěřenkyně musí ovšem začít bojovat s nemocí, která postihla jeho samého. V roli dospělé Michelle McNally exceluje laureátka letošních cen časopisu Filmfare Rani Mukherjee.