[Program festlivalu] [O festivalu] [Co je to Bollywood?] [Podrobnosti o filmech]

Podrobnosti o filmech

Pondělí 3. 11. Mother India (50. léta)
hindsky s anglickými titulky, Indie, 1957
režie: Mehboob Khan
hrají: Nargis, Raj Kumar, Sunil Dutt, Rajendra Kumar, Kanhaiyalal

Film, který zažil neuvěřitelný úspěch hned po svém prvním uvedení a stal se klasikou indické kinematografie. Stařena Radha vypráví příběh svého života na indickém venkově. Vzpomíná na své manželství v rodině, jež musela tvrdě pracovat, aby zaplatila majiteli půdy Sukhilalovi. Film pracuje se specifickým, sociálně laděným symbolismem a vzniká tak nacionalistická alegorie poplatná době těsně po získání nezávislosti Indie.

Úterý 4. 11. Guide (60. léta)
hindsky s anglickými titulky
režie: Vijay Anand, Indie, 1965
hrají: Dev Anand, Waheeda Rehman, Leela Chitnis and Kishore Sahu

Film natočený podle stejnojmenné novely R.K. Narayana narušuje moralistní konvenci indických filmů tím, že zobrazuje vztah muže a ženy, kteří spolu žijí mimo svátost manželskou. Rosie je dcerou profesionální chrámové tanečnice, jež ji - vedena dobrým úmyslem zajistit dceři respektované postavení - provdá za staršího archeologa Marca, který ji ovšem donutí přestat tančit. Na výletě po vykopávkách si manželé najmou průvodce Raju, jenž se do Rosie zamiluje, což vede k rozpadu manželství a k návratu k tanci.

Středa 5. 11. Sholay (70. léta)
hindsky s anglickými titulky
režie: Ramesh Sippy, Indie, 1975
hrají: Dharmendra, Sanjeev Kumar, Hema Malini, Amitabh Bachchan, Jaya Bhaduri, Amjad Khan, Mac Mohan, Asrani, Leela Mishra, Jalal Agha, Helen

Svého času nejúspěšnější indický film, který běžel nepřetržitě pět let v bombajském kině. Často je popisován jako nejznámější indický "curry western", protože jeho vzorem byly známé americké "spaghetti westerny" se zvláštní komediálně romantickou indickou příchutí. Zápletka se točí okolo vysloužilého policejního důstojníka Thakura Baldeva Singha, který si najme dva malé podvodníky Veeru a Jaideva, aby mu přivedli obávaného banditu Gabbara Singha živého...

Čtvrtek 6. 11. Umrao Jaan (80. léta)
hindsky s anglickými titulky
režie: Muzaffar Ali, Indie, 1981, 145 min
hrají: Rekha, Farooq Shaikh, Naseeruddin Shah, Raj Babbar

Film, natočený podle klasické urdské novely, vypráví příběh osamělé kurtizány, která byla v dětství unesena a vyškolena ke zpěvu a tanci. Stal se proslulým zejména díky své hudbě a též několika „ghazalům" (druh indické písně), které nazpívala Asha Bhosle a vizuálně znázornila Rekha, která tímto svým okouzlujícím výkonem odstartovala svou kariéru.

Pátek 7. 11. Bombay (90. léta)
hindsky s anglickými titulky
režie: Mani Rathnam, Indie, 1995, 141 min
hrají: Arvind Swamy, Manisha Koirala, Tinnu Anand

Hlavní zápletkou filmu je milostný příběh hindského mladíka z kasty bráhmanů a muslimské dívky na pozadí nábožensky motivovaného výbuchu násilí v Bombaji roku 1993. Film vyvolal ostré spory a uveden byl teprve poté, co obdržel svolení Bala Thackeraye, vůdce militantní nacionalistické strany Shiv Sena. Byl obviňován z protimuslimského postoje, dezinterpretace tehdejších událostí ve snaze obvinit muslimy z vyprovokování nepkojů a z tendence položit rovnítko mezi „hlasem rozumu" a hindskou většinou. Všechny tyto kontroverze ovšem filmu komerčně velmi pomohly.

Sobota 8. 11. Dil chahta hai (2001)
hindsky s anglickými titulky
režie: Farhan Akhtar, Indie, 2001, 183 min
hrají: Aamir Khan , Saif Ali Khan, Akshaye Khanna , Preity Zinta , Sonali Kulkarni , Dimple Kapadia

Film vypráví příběh tří kamarádů - Akashe, Sameera a Siddhartha - kterak v Bombaji zápasí s tradicemi a se svou dospělostí. V lehce parodickém odstupu od bollywoodských konvencí zprostředkovává Dil Chahta Hai čerstvý pohled na novodobý městský styl v současné Indii.