Jab Harry Met Sejal

Sobota 21. října  20:30 – Velký sál kina Světozor

Pondělí 23. října  20:30 – Kino Scala – BRNO

Svéhlavá Sejal ztratila na výletě po Evropě zásnubní prstýnek a je ochotná udělat cokoli, aby jej zase našla. Třeba si i najmout turistického průvodce Harindera, který ji sám varuje před svým nenapravitelným sukničkářstvím, a vydat se s ním na dlouhou cestu po Lisabonu, Amsterdamu, Budapešti i Praze. Vysokorozpočtovou romantickou komedii táhne zejména chemie mezi hvězdnými představiteli hlavních rolí Shah Rukh Khanem a Anushkou Sharmou.

2017 – 143 min – romantika, drama
jazyk: hindština
titulky: české, anglické
režie: Imtiaz Ali
hrají: Shah Rukh Khan, Anushka Sharma

POZNÁMKA: Ve filmu Jab Harry Met Sejal bude dodržena, tak jako při projekcích v indických kinech, tradiční pauza, a to 20 minut. V této pauze můžete navštívit doprovodný festivalový jarmark “Bollywoodskou Melu” a občerstvit se třeba masala čajem.

Název napjatě očekávaného snímku zkušeného režiséra Imtiaze Aliho sice záměrně odkazuje na slavnou hollywoodskou komedii Když Harry potkal Sally (1989), ale vyrůstá především z indických kinematografických kořenů.

Do evropských měst poslal hrdiny svých romantických příběhů prvně legendární bollywoodský filmař a herec Raj Kapoor ve filmu Sangam (1964), opravdovým trendem se ale romantické komedie odehrávající se v Evropě staly v 90. letech, kdy filmaři obvykle využívali pro Indy velmi exotické lokace alpských vesniček. Zatímco v minulosti však bylo cest indických postav na Starý kontinent využíváno k úvahám o indické identitě, nyní je zcestovalost a znalost západního prostředí zobrazována jako samozřejmá součást života moderní střední střídy.

V Jab Harry Met Sejal tedy konflikt mezi moderním a tradičním, západním a východním tvoří spíše subtilní pozadí, zatímco do popředí vystupuje osobní příběh postav. Film vychází z klasické premisy romantických komedií, kdy se nuceně setkávají dva lidé velmi odlišných charakterů – Sejal (v roztomile potrhlém podání Anushky Sharmy) je okolím vnímána jako nevýrazné děvče, což ji štve, neboť by chtěla být moderní, sexy a odvázaná. Harinder (šarmantní Shah Rukh Khan) naproti tomu vede život bezstarostného svůdníka, což mu ale jednak komplikuje kariéru (neboť si na něj neustále stěžují zhrzené milenky z řad klientek) a jednak v takovém životě ve skutečnosti nenachází naplnění.

Jab Harry Met Sejal je po hitu Rockstar (2011) již druhým filmem Imtiaze Aliho, který se částečně natáčel v Praze. Tentokrát ovšem Aliho méně zajímaly známé památky a turisticky vděčné dominanty a Prahu ukazuje především jako jedno z moderních evropských měst, z němž hrdinové zakouší zejména radosti i strasti nočního života.

Autor textu: Miroslav Libicher