Výstava “Na březích řeky Gangy”

Kdy: od 22. října do 30. listopadu

Kde: Kávovarna v pasáži Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1

Vernisáž: 22. října v 17:00 v rámci zahájení festivalu – Pozvánka.

Fotograf: Vojtěch Vlk – www.vojtechvlk.com

VOJTĚCH VLK

Od chvíle, kdy dostal Vojtěch Vlk k narozeninám první fotoaparát, uplynulo již přes 30 let. Za tu dobu nashromáždil materiál na mnoho samostatných i skupinových výstav u nás i ve světě. O tom, že jeho záběr je opravdu nevšední svědčí široká škála témat, kterým se věnuje. Slavné osobnosti střídají snímky z cest do vzdálených zemí, modelky a reklamní fotografie zase fotografické humanitární projekty z oblastí, jako je africká Rwanda, Ukrajina nebo Indie.

Dokumentům či fotoesejům o lidech mimo hlavní proud, komunitách a jednotlivcích hledajících vyšší poznání se Vojtěch Vlk věnuje již od počátků své tvorby. Připomeňme např. jeho soubor fotografií z Izraele a Palestiny, dále soubor „Capuccini“ ze života bratří kapucínů na pražské Loretě, dokument o charitativní práci sester Boromejek, knihu fotografií z premostrátského kláštera v Innsbrucku anebo reportáže z velikonočních rituálů od Filipín po Mexiko. A právě různorodost a nekonečná možnost kreativity, kterou fotografie jako médium nabízí, je to, co Vojtěcha na jeho práci tolik fascinuje. V popředí jeho zájmu přitom stojí portrétní fotografie, ať už jsou to různé osobnosti nebo lidé, jejichž existence jen vzdáleně tušíme.

V Indii, kde na jaře roku 2014 vznikl cyklus portrétů „SVATÍ MUŽI Z VÁRANASÍ“, nebyl Vojtěch poprvé. Se svatými muži se setkal již během své první návštěvy v posvátném indickém městě Váranasí a byl natolik uchvácen jeho mystičností a barevností, že se rozhodl věnovat Svatým mužům, Sádhuům, Babuům, poutníkům i žebrákům samostatný portrétní soubor.

Posvátné hinduistické město Váránasí, jedno z nejdéle obydlených míst na světě, kam již několik tisíc let proudí poutníci, aby provedli očistnou koupel v řece Ganze, dostalo své jméno podle říček Varuna a Asi, které se právě zde vlévají do Gangy. Klikaté uličky, všudypřítomní psi a krávy, stovky malých chrámečků a vůně společně s hlukem nesoucí se z Gangy vytváří úžasnou koláž představující pět tisíc let starou historii města.

Středobodem místního dění jsou Gháty, široká schodiště, která vedou od chrámů a paláců stojících v horních částech strmých břehů Gangy až k řece. S východem slunce zde začínají očistné koupele všech místních i poutníků, se západem pro změnu oslavy k uctění posvátné Gangy. Ani přes den se život na Ghátech nezastaví. Proudí sem poutníci z celé Indie, Brahmíni vysedávají na svých pletených rohožích a žehnají příchozím. Svatí muži, kteří se stali hlavním tématem tohoto projektu, se potulují a žebrají o almužnu nebo vysedávají ve svých prostých ašrámech u ohně a meditují.

Atmosféra nesvatějšího místa hinduismu a jednoho z nejsvatějších míst buddhismu vytrhne návštěvníka z běhu všedních dní a změní jeho vnímání. Život zde nabírá nových rozměrů a zdokumentování příběhů, které se zde odehrávají, není v silách jednoho člověka. Stejně tak o mužích, kteří se rozhodli nežít světský život, ale vydali se na cestu životem duchovním, by se daly napsat stovky stránek, avšak Vojtěch Vlk se na jejich život zaměřil pomocí svého objektivu, a proto je důležitější nechat promluvit především fotografie samotné.

David Procházka