Američan v Madrásu

Film se věnuje převážně letům, které strávil filmový režisér Ellis R. Dungen (původem ze Spojených států) v Indii. Dungan, který se narodil v roce 1909, přijel do Indie v roce 1935. Původně měl v plánu zůstat 6 měsíců, ale nakonec v Indii zůstal 15 let. Během této doby přinesl do tehdy rozvíjejícího se tamilského filmového průmyslu 30. a 40. let mnoho inovací, jakožto i profesionální přístup k tvorbě filmů.

Trailer s anglickými titulky.

2013 – 80 min – dokument
Režie: Karan Bali
Jazyk: angličtina, tamilština, hindština
Titulky: anglické
Formát: Blu-ray

Američan v Madrásu se převážně věnuje letům, které strávil filmový režisér Ellis R. Dungan (původem ze Spojených států) v Indii. Dungan, který se narodil v roce 1909 v Barton v Ohiu, dorazil k břehům Indie 25. února 1935. Původně měl v plánu zůstat 6 měsíců, ale nakonec zůstal 15 let!  Během této doby přinesl do tehdy rozvíjejícího se tamilského filmového průmyslu 30. a 40. let mnoho inovací, jakožto i profesionální přístup k tvorbě filmů.  To všechno, aniž by rozuměl jedinému slovu! Dungan režíroval nejen první film velké tamilské hvězdy MGR Sathi Leelavathi, ale i dva nejslavnější filmy proslulé karnatické pěvkyně MS Subbulakshmi. Film Američan v Madrasu sleduje Dunganovo spojení s Indií až do roku 1994, kdy byl při své cestě do Indie oceněn v Chennai za  přínos k rozvoji tamilského filmového průmyslu. Ocenění se dočkal dobrých 43 let poté, co opustil Indii!

Festivaly:

  • Mezinárodní filmový festival v Chennai, Chennai, prosinec 2013
  • Bombajský mezinárodní filmový festival dokumentárních, krátkých a animovaných filmů (MIFF), Bombaj, únor 2014
  • Newyorský indický filmový festival (NYIFF), New York, květen 2014 (nominace – nejlepší dokumentární film)
  • Jihoasijský mezinárodní festival dokumentárních filmů (SAID), Seattle, červen 2014
  • Londýnský indický filmový festival, Londýn, červenec 2014
  • Mezinárodní festival dokumentárního a krátkého filmu v Kerale, Trivandrum, červenec 2014

O režisérovi

Karan Bali (Lawrence Scholl, Lovedale, 1986, St. Xavier´s College, Bombaj, 1989) absolvoval Indický filmový a televizní institut (FTII) v Pune se specializací na režii v roce 1993. Jako svoji základnu si zvolil Bombaj.  Vedle tvorby dokumentárních filmů pracoval také jako první asistent režie na dvou celovečerních snímcích – Everybody Says I´m fine (Všichni říkají, že jsem v pohodě) a Matrubhoomi – A Nation Without Women (Matrubhoomi – Národ bez žen). Vyučuje tvorbu filmu a je rovněž spoluzakladatelem a hlavním editorem Upperstall.com – analytického webu, který se věnuje indické kinematografii. Američan v Madras je jeho prvním celovečerním dokumentárním filmem.