Festival bollywoodského filmu > O festivalu

O festivalu

PROČ JSME JEŠTĚ TADY? OSMÝ ROK FESTIVALU BOLLYWOODSKÉHO FILMU

Letos, víc než kdykoli předtím, si během příprav festivalu pokládáme otázku po smyslu jeho existence. Když jsme před osmi lety s festivalem začínali (nepočítáme-li nultý ročník, který organizovala naše současná ředitelka Hanka Havlíková) nebyly zde známé ani indické, natož bollywoodské filmy. Bylo tu sice jakési tvrdé jádro fanoušků, kteří už tehdy vyhledávali nejnovější hity a plnili jimi batohy při každém návratu z Indie. Byli tu i ctitelé klasiky, kteří nostalgicky vzpomínali na „staré dobré časy“ indické kinematografie a pohrdlivě ohrnovali nos nad vším, co opustilo brány komerčních studií v Bombaji. Také zde byla malá, ale aktivní jihoasijská komunita, která svůj stesk po domově zaháněla sledováním filmů, jež přenesou diváky zpět do vzdálených krajů a dají jim pomíjivý pocit blízkosti s těmi, po kterých se jim stýská. Ale kromě těchto ostrůvků zasvěcených tu nebyl žádný obecný přehled o současné indické kinematografii. Pointou byl osud naší pečlivě sepsané první tiskové zprávy, ve které novinový editor v dobrém úmyslu opravil Bollywood na Hollywood, domnívaje se, že jde o překlep. A tak jsme začali a rostli po osm let.

Nyní, v roce 2010, žijeme již v úplně jiném světě. Z Bollywoodu se stal trend, móda a fenomén a dokonce i ti, kteří stále ještě neviděli jediný indický film, mají dnes už názor na tance, příběh či délku. Vedle rostoucí popularity Bollywoodu se ovšem i samotná Indie chystá na roli světové velmoci. Indické hvězdy už úplně běžně jezdí natáčet do Londýna, Sydney, New Yorku, ale i do Prahy. Jejich filmy jsou díky internetu dostupné všem, kdo o ně mají zájem. A široká distribuce bollywoodských filmů u nás je už taky na spadnutí. Takže proč, když už se Bollywood přiblížil Hollywoodu téměř na dotek, obětujeme hodiny, týdny a měsíce našeho volného času organizaci tohoto festivalu? A co vlastně chceme, aby náš festival sděloval a umožňoval? Letos se tyto otázky během festivalu promítnou naplno. Někdy může být odpovědí koketerie s globální touhou po zábavě (vždyť ten třpytivý Bollywood je taková legrace), někdy zase střet s realitou (je tolik indických příběhů, které je potřeba odvyprávět), někdy i nutkání seznámit se s novými trendy (Bollywood je pouze jedním z mnoha indických regionů, kde se točí úspěšné filmy). A někdy to může být i svědectví minulosti (dějiny indické kinematografie jsou stejně dlouhé jako dějiny samotného filmu).

Takže ano, letos si program festivalu sám určil „smysl své existence“ jako ústřední téma a my se budeme obracet na vás, naše publikum, abyste přispěli svou radou či názorem. Až si prostudujete letošní program, zamyslete se prosím chvíli nad tím, co vás zajímá nejvíce. Měl by náš festival dunět jako veselé místo ovládané bollywoodskými fanoušky? Máme pokračovat ve výběru filmů, které reflektují pestrost úspěšných regionálních kinematografií? Vyvažují promítané dokumenty ono barevné opojení oslavované v některých bollywoodských filmech? Je historické povědomí nezbytné pro porozumění indické filmařské tradici? Náš výběr hindských, tamilských, marátských či bengálských filmů, hraných i dokumentárních, by měl dát dostatečně najevo, že Bollywood není Indie a Indie není Bollywood…

 

Předchozí ročníky

2009 - 7. ročník – Faces of India
2008 - 6. ročník – Indická realita …?
2007 - 5. ročník – Nezávislá Indie – Závislost na Bollywoodu
2006 - 4. ročník – Bollywood? Globalizace
2005 - 3. ročník – Staré tradice, nové směry
2004 - 2. ročník – Indická komerční kinematografie sedmkrát jinak
2003 - 1. ročník – Indický komerční film od 50. let do současnosti

 

 

Festival bollywoodskeho filmu spolupracuje s:


Komentáře nejsou povoleny.